Milyen hatással volt a kommunista rezsim és demokrácia közötti átmenetre a román filmművészet, és hogyan befolyásolta a mozivásznon látható alkotásokat ez az időszak? A Mathias Corvinus Collegium (MCC) következő román nyelvű eseményén a filmek társadalmi, politikai és kulturális átalakulások, valamint a kollektív emlékezet ábrázolásában betöltött szerepét elemezzük. Hogyan közelítették meg a társadalmi nehézségeket, csalódásokat és az új reményeket a posztkommunista időszakban? Olyan témákat érintünk, mint a gyökerektől való elszakadás, az identitásválság, a korrupció vagy az újjáéledt szabadság.
Milyen kihívásokkal és lehetőségekkel szembesültek a filmrendezők az 1989 utáni alkotói szabadságban? Hogyan befolyásolta a narratív és esztétikai stílusokat az új gazdasági és kulturális helyzet? Megvizsgáljuk a román újhullám szerepét a filmművészet nyelvének és Románia nemzetközi megítélésének alakításában, valamint kitérünk a filmfesztiválok és a szakmai kritika szerepére a filmek népszerűsítésében. Szó lesz továbbá a társadalmi ellentmondásokról, kollektív traumákról és az identitásbeli kihívásokról, valamint arról, hogy miként befolyásolták a kulturális politikák és a helyi közönség elvárásai a román filmművészet fejlődését. A filmművészet nemcsak Románia vásznon való ábrázolását, hanem a közönség valóságérzékelését is megváltoztatta, erőteljes tükörként szolgálva a posztkommunista társadalom számára.
Résztvevők:
- Tudor Giurgiu az Európai Filmakadémia tagja, a Román Filmeket Népszerűsítő Egyesület alapítója és elnöke, valamint a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) megálmodója és vezetője. A Gopo-díjak kezdeményezője, több nemzetközi filmfesztivál zsűritagja volt. Több mint 50 díjnyertes játékfilmet jegyez producerként vagy koproducerként, emellett 2005 és 2007 között a Román Televízió (TVR) főigazgatója volt. Több filmje is nemzetközi díjakban részesült, köztük a Szerelem másképp (Legături bolnăvicioase), Csigák és emberek (Despre oameni și melci), Miért én? (De ce eu?) vagy a Szabadság (Libertate).
- Dr. Bogdan Jitea történész, a Kommunizmus Bűneit Vizsgáló és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet szakértője. Doktori címét a Bukaresti Egyetemen szerezte, kutatási területe a filmművészet története, a totalitárius rendszerek vizuális propagandája és a Ceaușescu-korszak kulturális politikája. Korábban a Román Nemzeti Filmarhívum kutatója volt, ahol részt vett a régi dokumentumfilmek filmográfiájának összeállításában. Számos tudományos és ismeretterjesztő tanulmányt, cikket írt a kommunista filmművészetről.
- Moderátor: Cristian Grindean reklámszakember, kulturális események műsorvezetője és moderátora Kolozsváron.
A beszélgetés román nyelven fog zajlani. Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: ITT
További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.