Az 1989-es forradalom jelnetős mérföldkő Romániában: a demokrácia és szabadság kezdetét jelenti számunkra. A meghatározó esemény 35. évfordulóján, egy jelentős választási év végéhez közeledve a kollektív történelmi emlékezet és a demokratikus értékek megerősítése lesz a beszélgetésünk témája. A totalitárius rendszerek ellen folytatott küzdelem, a szellemi és kulturális ellenállás témáját járjuk körül. Meghívottaink, Ana Blandiana költőnő és dr. Virgiliu Țârău professzor megvizsgálják, hogyan válhat a történelmi emlékezet és a kritikus gondolkodás a szabadság bástyájává, elemzik az elnyomás közösségekre gyakorolt hatását, és tanulságokat fogalmaznak meg a múlt tanításaiból a szabadság jövőbeli védelmére nézve.
Résztvevők:
Ana Blandiana (eredeti nevén Otilia Valeria Rusan, született Coman) 16 verseskötet, 2 novelláskötet, 1 regény és 9 esszékötet szerzője. Művei 1964 óta jelennek meg román nyelven, amelyekből az utóbbi években számos új kiadás született, és 28 nyelven több mint 100 kötete látott napvilágot. Olyan hazai és nemzetközi díjak kitüntetettje, mint a Herder-díj (1982), az Országos Költészeti Díj (1997), a Vilenica-díj (2002), az Acerbi-díj (2005), a Szabadság Európai Költője cím (2016), a Griffin-díj (2018), a sztrugai Aranykoszorú-díj (2019), az Asztúria Hercegnője-díj (2024). A kommunista diktatúra idején tiltólistára került 1959–1964, 1985, 1988–1989 időszakban. 1990 után Ana Blandiana újraalapította a Romániai PEN Klubot, amelynek 1990-től 2004-ig elnöke volt (majd tiszteletbeli elnöke). A Civil Szövetség egyik kezdeményezője, amelyet 1991-től 2001-ig vezetett. Romulus Rusannal együtt alapítója és elnöke a Civil Akadémia Alapítványnak, amely az Európa Tanács égisze alatt létrehozta a világ első, kommunizmus áldozataira emlékező múzeumot Máramarosszigeten. Tagja a Stephan Mallarmé Költészeti Akadémiának, az Európai Költészeti Akadémiának és a World Poetry Academy szervezetnek, valamint a Becsületrend lovagja.
Prof. Dr. Virgiliu Leon Țârău a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Történelem és Filozófia Karának professzora, szakterülete a háborúk utáni világtörténelem, a kommunizmus időszaka és a 20. századi kelet-európai rendszerváltások. Több mint 10 kötet és több mint 70 szaktanulmány szerzője és koordinátora, hazai és nemzetközi kutatásokban is közreműködött, több mint 10 szaktanulmány tudományos testületének tagja, különböző szakmai fórumok szakértője, a Társadalompolitikák a román kommunizmusban nevű akadémiai projekt kezdeményezője, a Történelem, emlékezet és szóbeliség a 20. században mesterképzés vezetője a BBTE Történelem és Filozófia Karán.
A beszélgetés román nyelven fog zajlani.
Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: ITT
További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.