Az MCC következő előadásán meghívottaink a napi online jelenlét gyermekekre és fiatalokra gyakorolt hatásáról és a közösségi média használatának hátulütőiről fognak beszélgetni, emellett választ keresnek arra, hogy hogyan védekezhetünk a virtuális valóság erőteljes befolyása ellen.

A 2023-as adatok szerint világszerte két és fél órára nőtt az emberek napi átlagos közösségi platformon töltött ideje. Romániában több mint 90 százalékunk naponta legalább egy órát tölt a különböző felületeken, míg a lakosságnak legalább fele napi három órát tölt online.

Ezek a hálózatok kétségtelenül a gyerekekre és a tinédzserekre vannak a legnagyobb hatással, hiszen a személyiségük még fejlődésben van. Még formálódik identitásuk, ezekben az években alakítják ki értékeiket és meggyőződéseiket, ezért szükséges megérteni, hogyan hatnak rájuk a közösségi hálózatok.

Meghívott előadónk, Mihnea Măruță újságíró, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Filozófiai Karán tanult. Több mint 20 évig dolgozott a sajtóban – ez idő alatt többek között a Cotidianul, az Adevărul és a PressOne lapok főszerkesztője volt. 2023-ban jelent meg az Identitatea virtuală. Cum și de ce ne transformă rețelele de socializare (Virtuális identitás. Hogyan és miért alakítanak át minket a közösségi hálózatok) című könyve, amely filozófiai doktori disszertációjának multimédiás változata. Jelenleg a BBTE Újságírás Tanszékén A kommunikáció filozófiája kurzus oktatója.

Beszélgetőtársa Dimény Áron színművész, aki olyan díjnyertes filmekben nyújtott alakításairól ismert, mint az Elfogy a levegő (Without air, 2023), a Szabadság (2023), a Valahol Palilulában (2012), A vizsga (2011) és a Sorstalanság (2005). A Kolozsvári Állami Magyar Színház munkatársa, ahol neves rendezőkkel, többek között Silviu Purcăretevel, Robert Woodruff-fal, Tompa Gáborral, Dragoș Galgoțiuval, Mihai Măniuțiuval, Urbán Andrással és David Zinderrel dolgozott. 

REGISZTRÁCIÓ

További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.