A születés és elmúlás az életünk alappillére. Minden korban a legfontosabb filozófiai kérdések egyike volt a halál mibenléte, amivel kapcsolatban számtalan szokás és viselkedési forma született az egyes civilizációkban. De hogyan is gondolkodunk mi az elmúlásról, a születésről, az életről? Hiszünk-e valamiben annyira, hogy azt soha, egyetlen pillanatra sem kérdőjelezzük meg? Dr. Benedek Dezső professzor a Tajvan délkeleti partvidékén található Irala szigetén élő yami törzs kultúráját kutatta a nyolcvanas években, Az ősök éneke címmel foglalta össze disszertációjában ezt a különleges hitrendszert, amely egy sajátos társadalomformát eredményezett.  

Dr. Benedek Dezső amerikai magyar nyelvész, antropológus az ausztronéz jami kultúra egyik legavatottabb ismerője, szellemi hagyatékuk megörökítője, olyan kultúrantropológiai kísérlet fűződik a nevéhez, amely a maga nemében egyedülálló a világon. A szigetet az orvosok a halál szigetének hívják, az antropológusnak a saját bőrén kellett megtapasztalnia azt is, hogy miért.  

A születés és a halál emberi dimenzióval kapcsolatos személyes tapasztalatait osztja meg a hallgatósággal dr. Benedek Dezső antropológus, nyelvész, aki ösztöndíjat alapított, és évek óta jutalmazza legjobb diákjait felejthetetlen kulturális élményeket nyújtó ázsiai tanulmányúttal. Tizennyolc nyelven beszél, három országban lakik felváltva, diákok százait inspirálja. Kolozsváron született, a Babeş–Bolyai Tudományegyetemen tanult, majd 1978-ban költözött az Egyesült Államokba. A Pennsylvania Állami Egyetemen és Tajvanban tanult kulturális antropológiát. A Georgiai Állami Egyetemen kínai és japán nyelvet, kulturális antropológiát és összehasonlító irodalmat tanított. 1999 óta a Babeş–Bolyai Tudományegyetem vendégtanára. Négy éven át élt Iralán, amely Tajvan, Szumátra és Timor háromszögében található, és vizsgálta a jami ősközösségi kultúrát. A kőkorszaki búvártörzs körében megfigyelő résztvevőként, antropológusként élt, és arra törekedett, hogy semmivel ne hasson a törzsre, miközben mindent megtanul tőlük.  

Meghívottunkkal Bálint Kati pszichológus, meseterapeuta beszélget, aki jelenleg egy vidéki iskola igazgatója, emellett magánrendelőjében meseterápiás foglalkozásokat tart, a mesék gyógyító erején keresztül segít az élet nehéz kérdéseinek feldolgozásában. Vezetője és alapítója a Lélekszirom Egyesületnek, amelynek keretében egy hangulatos, jurtával ellátott mesekertbe felnőtt és gyerekeknek szóló csoportos foglakozásokat, meseterápiás táborokat tart. 

Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: ITT

További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.