A Mathias Corvinus Collegium szeretettel várja az érdeklődőket dr. Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézete kutatásvezetőjének előadására a kolozsvári MCC-központba.
Bár az EU energiapolitikája környezet- és klímavédelmi szempontból nagyon is vonzó jövőképet vázolt fel, a történések azt látszanak igazolni, hogy ezek jelentős része műszaki-technológiai szinten nem volt megalapozott. A Bizottság létrehozott egy jókora műszaki-technológiai buborékot a túl gyors zöldítéssel, az atomstopokkal, a coal exitekkel, és a földgázutánpótlás biztosításának megnehezítésével. Ezek a folyamatok is hozzájárultak ahhoz, hogy a földgáz ára hatszorosára, az áram négyszeresére, a Brent kőolaj háromszorosára, a szén ára pedig ötszörösére emelkedett 2020 tavaszától 2021 őszéig. Az USA és Japán gázárai 2021 tavaszán visszatértek a normális határok közé, az EU gázárak nem.
Az előadás a lehetséges jövőbeli forgatókönyveket keresi: Milyen alternatívák állnak az EU és a közép-európai régió előtt az európai energiaválság és az orosz–ukrán konfliktus tükrében?
Dr. Toldi Ottó az MCC Klímapolitikai Intézetének kutatásvezetője. Ökológusként végzett a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen, majd az elmúlt évtizedekben a gödöllői Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpontban és a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban dolgozott biotechnológusként. Két nemzetközi kiadású szakkönyv és számos szakcikk szerzője, és részt vett Magyarország releváns energiastratégiai anyagainak kidolgozásában. A Magyar Tudományos Akadémia 2002-ben Bolyai-díjjal jutalmazta, 2013-ban pedig miniszteri elismerést is kapott.