Az Ukrajna elleni orosz támadás és a Hamász terrortámadása Európában és globális szinten is átrajzolta az erőviszonyokat. A két konfliktus régóta fennálló politikai és gazdasági megállapodásokat rúgott fel, hatalmas politikai nyomást helyezve a hivatalban lévő kormányokra. A regionális konfliktusok azonban a Közel-Keleten és a Nyugat-Balkánon máshogy éreztették hatásukat, míg a mindkét régióban befolyással rendelkező Törökországot bonyolult manőverezésre késztették. A nyugat-balkáni és közel-keleti államok a konfliktusokat saját politikai céljaik és stratégiáik elérésére próbálják felhasználni. Vajon tarthatunk egy átfogó közel-keleti háború rémképétől, illetve újra robbanhat Európa puskaporos hordója? Ezt az összetett témát járják körül a meghívott szakemberek az eseményen.
Résztvevők:
- Párducz Árpád, a Migrációkutató Intézet kutatója. Korábban a Stratégiai Védelmi Kutatóintézet és a Magyar Külügyi Intézet kutatási asszisztenseként dolgozott. Főbb kutatási területei közé tartozik a Nyugat-Balkán és Közép-Európa biztonságpolitikája, a különböző szervezett bűnözői csoportok biztonságra és migrációra gyakorolt hatása.
- Kmeczkó Sára, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi Doktori Iskolájának doktorandusza és a Migrációkutató Intézet kutatója. Kutatási területei közé tartozik az észak-afrikai államok biztonsági helyzetében 2011 óta bekövetkező változások, valamint az iráni biztonságpolitikai gondolkodás vizsgálata.
- Moderátor: Magyarosi Sándor hadtörténész. Alapdiplomáját magyar nyelv- és irodalom, illetve néprajz szakon szerezte a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetemen, majd Budapesten mesterizett Közép-Európa történelméből. Később Írországban újabb mesteri képzésen vett részt, stratégiai tanulmányok és hadtörténet szakiránnyal. Jelenleg a National University of Ireland doktorandusza, emellett a Székelyföld kulturális folyóirat történelmi tárgyú írásait szerkeszti.
Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: ITT
További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.