A társadalmi dominancia nem örök, és nem is egydimenziós, hiszen történetileg és kulturálisan is folyamatosan átalakul. Hogyan formálták a hatalom különböző típusai, a fizikai erő, az erőforrások birtoklása, a tudás, a kapcsolati tőke vagy éppen a kreativitás a nemek közötti viszonyokat az elmúlt évezredek során?
Mikor és miért vált dominánssá a patriarchátus, és vajon valóban ez lenne az emberi társadalmak természetes állapota? A beszélgetésből kiderül, hogy a patriarchális rend nem öröktől való, hanem egy jól körülhatárolható, történeti és technológiai környezethez kötött struktúra volt – amelyet most új erők kezdenek ki.
Az információs társadalom, a tudásalapú gazdaság és a digitális hálózatok korában új típusú hatalmi mechanizmusok kerülnek előtérbe: egyre nagyobb szerepet kap az érzelmi intelligencia, a kooperációs készség, valamint a kulturális és kapcsolati tőke. Ezek a tényezők kedvezőbb feltételeket teremtenek a nemi szerepek újraértelmezéséhez és a nők társadalmi súlyának növekedéséhez – nemcsak lehetőséget nyitnak, de új igényeket is támasztanak a sokszínűbb vezetés és döntéshozatal iránt. Lehet, hogy a jövő nem forradalmat, hanem visszatérést hoz? Egy régi, egyenlőbb egyensúlyi állapot modern újraértelmezését? Az előadás ezt a gondolatot járja körül provokatív, interdiszciplináris és vitára ösztönző módon.
Meghívott előadónk Dávid-Barrett Tamás evolúciós viselkedéskutató, akinek kutatásai arra keresik a választ, hogy milyen tulajdonságok teszik lehetővé az emberek számára, hogy nagy és kulturálisan összetett társadalmakban éljenek. Különösen érdekli a társadalmi hálózatok felépítése és szabályozása, valamint a társadalmi hálózatépítő tulajdonságok evolúciós eredete. Jelenlegi kutatásának középpontjában a Structural Microfoundations elmélet áll, amely azt mutatja be, hogyan változik a társadalom szerkezete a demográfiai folyamatok hatására. Az Oxfordi Egyetem Trinity College-ban tanít, a helsinki Väestöliitto Népességkutató Intézet munkatársa, valamint tagja a Királyi Antropológiai Intézetnek és a Királyi Művészeti Társaságnak. Az oxfordi munkássága mellett korábban a kieli Világgazdasági Intézethez (Németország) és a santiagói Universidad del Desarrollohoz (Chile) is kötődött. Tanulmányait Londonban, Cambridge-ben és Budapesten végezte. Mielőtt tudományos pályára lépett, egy fejlődő gazdaságokra szakosodott kutatási tanácsadó céget vezetett. Nemrég fejezte be könyvét arról, hogy miért és hogyan alakulnak különbözőképpen a nemi normák a világ különböző kultúráiban és történelmi korszakaiban. A Gendered Species című kötet magyar fordítása A patriarchátus természetrajza címen jelent meg.
A beszélgetés moderátora Gnandt-Márkus Éva szerkesztő-riporter, az MCC munkatársa.
Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: ITT
További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.