Az osztrák–magyar dualizmusban kialakult transzilvanizmust sem 1920 előtt, sem azután nem támogatta az Erdély fölötti politikai hatalom. Társtalan volt és maradt. K. Lengyel Zsolt tanulmánykötete az eszmeáramlat politikai tervezetekben és személyes életutakban megragadható jellemvonásaival foglalkozik. A szerző eddig megjelent munkáiban hangsúlyosan szerepeltetette a román és erdélyi német világot, ezúttal pedig a magyar közegre összpontosít, annak is elsősorban az erdélyi részére. Főszereplőit Trianon arra hajtotta, hogy 1920 őszétől Bukarest felé tájékozódjanak, de kismagyar valóságukban a nagymagyar eszmény korszerűsítésének lehetőségeit is fürkésszék. Az transzilvanizmus 1867 és 1945 közötti történetének összegzése még befejezetlen, az azonban már világos, hogy a második bécsi döntés utáni években sem szabadult ki sikertelenségének magányából.

A beszélgetés résztvevői: dr. K. Lengyel Zsolt történész, politológus, szerkesztő, a Regensburgi Egyetem Magyar Intézetének vezetője és Dávid Gyula irodalomtörténész.

Moderátor: Jakabffy Tamás, a kötet szerkesztője.

A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Tisztelettel kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlap kitöltésével jelezze: itt!

A legfrissebb információkért kövesd Facebook eseményünket!