A magyar anyanyelvű gyerekeknek rendkívül fontos és hasznos a román nyelv elsajátítása. Ebben mindannyian egyetértünk. A jelenlegi oktatási rendszer, valamint mikrokörnyezetünk, családjaink  életstílusának változásai azonban nem nyújtanak megfelelő támogatást az élő román nyelv elsajátításához. Az átlag magyar gyermek érdemben csak az óvodai foglalkozások alatt és az iskolai tantárgy óraszámában találkozik a román nyelvvel. A nyelvtudás fejlesztésének sokféle módja létezik, ezek mind nyitottságra, kíváncsiságra és pozitív nyelvi tapasztalatokra alapoznak. 

Az MCC által szervezett román–magyar nyelvű eseményen megvitatjuk az erdélyi magyar diákok nyelvi attitűdjének, a két közösség közötti kommunikációs akadályoknak kérdéskörét és a magyar anyanyelvű fiatalok román nyelvtudásának kihívásait.

Meghívottaink igyekszenek különböző szempontokból vizsgálni a témát, beleértve a nyelvtudományi, jogi, pedagógiai és kulturális nézőpontokat is, ugyanakkor ösztönözve egy nyílt és őszinte párbeszédet, amely nemcsak a problémákat világítja meg, hanem lehetséges megoldásokat is keres. Vagy legalább is elkezdi feltenni az ehhez szükséges kérdéseket.

Résztvevők:

Dr. Bethlendi András kisebbségjogász, az MCC erdélyi akadémiai ügyeinek igazgatója, az MCC magyar nyelvű vitaklubjának vezetője, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem oktatója.

Ciornea Cristian-Andrei jogász, az MCC román nyelvű vitaklubjának vezetője, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem oktatója és Akadémiai Vitaklubjának elnöke, az AGORA Debate tagja.

Kovács Karola nyelvész, az MCC volt diákja; kutatási területe a nyelvi attitűd és jogtudat az erdélyi magyar egyetemisták körében.

Rotaru Daniel, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem román nyelv és irodalom szakos hallgatója, az MCC Egyetemi Programjának hallgatója.

Moderátor: Ugron Hanna, az MCC akadémiai ügyek csapatának munkatársa, korábban a Kolozsvár Európa Ifjúsági Fővárosa és Európa Kulturális Fővárosa pályázatok munkatársa.

REGISZTRÁCIÓ

További információkért kövesse Facebook-eseményeinket!