Egyre gyakrabban fogalmazódik meg a kérdés oktatókban, szülőkben az óvodától az egyetemi szintig: mi jelenti ma a hasznos tudást a gyerekek, fiatalok, fiatal felnőttek számára? Ugyanakkor egyre nagyobb a szakadék oktatók és diákok között, hiszen a digitális világba beleszületett alfa generáció számtalan csatornán tájékozódhat bármiről. Átalakult a tanulás fogalma, megkérdőjeleződött a tárgyi tudás, a nyelvtanulás hasznossága. Életre kellene nevelni a gyerekeket – hangzik el gyakran. De mit is jelent ez pontosan? Érzelmi intelligenciát, kommunikációs és szociális készségeket, kritikai gondolkodást? A vélemények megoszlanak.
Dr. Benedek Dezső nyelvész, antropológus, ösztöndíjat alapított, és évek óta jutalmazza legjobb diákjait felejthetetlen kulturális élményeket nyújtó ázsiai tanulmányúttal. Tizennyolc nyelven beszél, három országban lakik felváltva, diákok százait inspirálja. Kolozsváron született, a Babeş–Bolyai Tudományegyetemen tanult, majd 1978-ban költözött az Egyesült Államokba. A Pennsylvania Állami Egyetemen és Tajvanban tanult kulturális antropológiát. A Georgiai Állami Egyetemen kínai és japán nyelvet, kulturális antropológiát és összehasonlító irodalmat tanított. 1999 óta a Babeş–Bolyai Tudományegyetem vendégtanára. Négy éven át élt Iralán, a Halál szigetén, amely Tajvan, Szumátra és Timor háromszögében található, és vizsgálta a jami ősközösségi kultúrát. A kőkorszaki búvártörzs körében megfigyelő résztvevőként, antropológusként élt, és arra törekedett, hogy semmivel ne hasson a törzsre, miközben mindent megtanul tőlük. Úgy látja, hogy az erdélyi magyar kultúra fennmaradása az oktatás minőségén áll vagy bukik.
A világjárt antropológussal dr. Kondor Ágota tanár, mentálhigiénés szakember és tanácsadó beszélget. Pályafutása során kiemelten foglalkozott a lelki egészség támogatásával, stresszkezeléssel, önismerettel, valamint érzelmi és mentális jóléttel. Az oktatás és a tanácsadás területén szerzett tapasztalatával olyan tevékenységek, programok kidolgozásán dolgozott, amelyek segítik a tanulók és felnőttek mentális ellenállóképességének fejlesztését. Jelentős hangsúlyt helyez a prevencióra és a közösségi mentálhigiénére, rendszeresen tart előadásokat, workshopokat, illetve csoportos és egyéni konzultációkat.
Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: ITT.
További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.