Ani, a középkori Örmény Királyság fővárosa helyén ma már csak romok vannak. Politikailag, gazdaságilag és kulturálisan igen fejlett központ volt, 1001 tornyáról volt híres, amely az évszázadok során az örmény államiságot szimbolizálta. Az örmény társadalmi emlékezetben pusztulása után Ani valóságosból képzeletbeli helyszínné vált, és maradandó kulturális ikonná változott. 

Erdélyben a 19. századra elmagyarosodott örmények származásuk helyszíneként képzelték el a fővárost, ami a nemességhez, az örmény elithez való tartozást szimbolizálta egy olyan korszakban, amikor már sem vallásuk, sem nyelvük nem kötötte őket az Oszmán vagy épp Orosz Birodalomban élő örménységhez. Ani mint emlékezeti hely jelent meg nagyon mélyen az erdélyi örmények identitásában. 

Az előadások Ani különböző reprezentációit mutatják be, valamint az elveszett város örökségre és identitásra gyakorolt hatásait vizsgálják. Mit tanulhatunk az Ani örmények példájából? Hogyan lehet identitást fenntartani támogató anyaország nélkül? Hogyan maradt meg egy idegen nyelvi és kulturális környezetben, miközben a társadalom szerves, alkotó és befolyásos részévé vált a népcsoport? Mindezeket két panelbeszélgetés keretében járjuk körül a meghívott szakemberekkel.

Szekciók: 

16:00 Ani - Az elveszett város az örmény képzeletben és azon túl 

Az első szekcióban Ani átalakulását vizsgáljuk, amely egy kézzelfogható történelmi városból az örmény identitás és emlékezet erőteljes szimbólumává vált, tükrözve a haza, az államiság és a kulturális emlékezet összetett kölcsönhatását. Az előadások megvizsgálják, hogy Anit hogyan képzelték újra és hogyan használták fel különböző kontextusokban - akár a kereskedelem és a diplomácia központjaként, akár a modern Törökország vitatott helyszíneként, akár a zarándoklat és a kulturális reflexió helyszíneként. 

  • Prof. Dr. Peter Cowe (a Kaliforniai Egyetem professzora): A nemzet és kereskedelem találkozása Ani sokrétű világában
    Az előadás Ani sokrétű identitására összpontosít a város növekedési és hanyatlási időszakaiban, kiemelve a város integrációját a mediterrán kereskedelmi hálózatokba és jelentőségét a haza és államiság örmény narratívájában
  • Prof. Dr. Elke Hartmann (a Berlini Szabadegyetem oszmanisztikaprofesszora): Veszteség és kisajátítás: Kars és Ani a mai Törökországban 
    Az előadás Ani mai jelentőségével foglalkozik, a helyszínek összetett történelmi emlékeire és a tagadással, a generációk közötti hallgatással és Ani hivatalos reprezentációjának csökkentésével kapcsolatos folyamatos erőfeszítésekre összpontosítva. 
  • Dr. Konrad Siekierski (kulturális antropológus, a Berlini Szabadegyetem posztdoktori kutatója): Ani mint örmény zarándokhely
    A tanulmány antropológiai szempontból vizsgálja Ani mint zarándokhely szerepét az örmény kulturális és vallási identitásban, valamint azt, hogy a modern korban hogyan vált a konfliktusok és együttműködések színterévé. 

18:00 Ani emlékezete az örmény kultúrában és diaszpórában

A meghívott szakértők Ani jelentőségét mutatják be, mint a kulturális örökség, az identitás és a vitatott emlékek helyszíne. A felszólalók megvizsgálják Ani különböző reprezentációit, valamint az elveszett város hagyatékának örökségre és identitásra gyakorolt hatását. 

  • Dr. Kovács Bálint (a Pázmány Péter Katolikus Egyetem BTK Armenológiai Tanszék vezetője): Ani örmények Erdélyben
    Az előadás az erdélyi örmények egyedülálló történelmi narratívájára összpontosít, akik a 19. század végén úgy gondolták, hogy Ani lakosainak leszármazottai. Ez a hit kiemeli Ani mint kulturális és identitási szimbólum tartós hatását az örmény diaszpóra körében, különösen Erdélyben. 
  • Dr. Karen Jallatyan (a lipcsei GWZO Intézet tudományos munkatársa): Ani elveszett városának fényképes utóélete 
    Az előadás az olyan úttörő fényképészek munkáit mutatja be, mint Ohannes Kurkdjian, Aram és Artashes Vruyrs. Megvizsgálja az Ani iránti rajongás különböző formáit, kiemelve a fényképek jelentőségét az örmény diaszpóra számára, és elméleti síkon is magyarázza az elveszett városhoz való viszonyulás különböző módjait. 
  • Dr. Vahé Tachjian (a berlini Houshamadyan projekt vezetője) és Joseph Rustom (építész, a Bejrúti Építészeti Egyetem): Egy modell életre keltése: Az ani székesegyház és a libanoni örmény diaszpóra új templomai 
    Az előadás fókuszában Ani építészeti öröksége áll, különösen az ani katedrális, amely az örmény diaszpóra templomépítészetét is befolyásolta. Az kutatás bemutatja, hogyan tükrözik a libanoni örmény templomok Ani építészeti örökségének maradandó hatását.

REGISZTRÁCIÓ

További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.