A Mathias Corvinus Collegium (MCC) és a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség pedagóguskonferenciára várja a szakembereket és érdeklődőket. A rendezvény célja az oktatás új útjainak közös felfedezése, a támogató pedagógusi attitűd megerősítése és a módszertani inspiráció. A konferencia találkozási pont, közösségi fórum kíván lenni, miközben az MCC képzésrendszerébe is betekintést kínál.
A konferencia programja:
15:30–16:00 Regisztráció
16:00–16:30 A konferencia megnyitása
16:30–17:45 Előadás: Dr. Dósa Zoltán: A csírázó csoda. A fejlődő gyermeki értelem különlegessége és az ámulat határai
Az előadás arra fókuszál, hogy miként változott a történelmi idők során a gyermekről alkotott felnőtti kép, és mai tudásunk szerint hogyan birkóznak meg a gyermekek a bonyolult tárgyi és társas világ leképezésével. A korai tudáselsajátítás folyamata kétséget kizáróan csodaszámba megy, mégsem szerencsés, ha gyermekeinket egyenként különleges képességekkel ruházzuk fel, főleg az iskolai teljesítmény vonatkozásában. Az egyedfejlődésben ténylegesen a csúcsmászásra vagyunk programozva, de nevelési módszereink és attitűdjeink árkok szélesítésére is alkalmasak.
Dr. Dósa Zoltán egyetemi előadótanár, pszichológus, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Székelyudvarhelyi Kihelyezett Tagozatának vezetője. Általános pszichológiát, fejlődéspszichológiát és kutatásmódszertant tanít, érdeklődési és kutatási területei a megtévesztő viselkedés, a mentális reprezentációk, az elmeolvasás és vágyelhalasztás kérdésköreit érinti.
17:45-18:30 Szünet
18:30-20:30 Választható workshopok
- Dr. Dósa Zoltán: A kreativitás árnyoldala, az iskolai csalás problémái
A workshop témája azért különleges, mert a csalás több aspektusa is tabunak számít. A tanárok hajlamosak a csalást a diák személyes hibájaként elkönyvelni, azonban az iskolai vagy osztálybeli környezet és a csalás gyakorisága közötti összefüggést is sok vizsgálat megerősítette. Az iskolai csalás elsősorban a kompetitív légkörben zajló oktatás jellemzője, a diákok a jó jegyekért folyamodnak hozzá. Melyek a jegyek általi, szummatív minősítés és a ritkábban alkalmazott, formatív minősítés előnyei és hátulütői? Milyen hatással vannak a diákok teljesítményére? Ilyen és hasonló kérdéseken át közelítjük meg a témát.
A létszámkorlát 35 személy. Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: ITT
- Dr. Szántó Bíborka és Jére Noémi: Pirosmalac nyomában. Másság, elfogadás és eszközök a sajátos nevelési igényű gyermekekkel való együttműködéshez
A workshop a meseterápia, valamint a sajátélményű tapasztalatszerzés eszközeivel a sajátos nevelési igényű gyermekek támogatásának és elfogadásának kérdését közelíti meg. Napjainkban a pedagógusok egyre gyakrabban találkoznak az osztályaikban ilyen fiatalokkal, a pedagógusképzés azonban gyakran nem biztosít elegendő eszközt a velük való hatékony bánásmódhoz, és a szakemberek száma is korlátozott. A workshop egy támogató közegben nyújt lehetőséget a pedagógusok számára, hogy tapasztalatokat szerezzenek, és elfogadó attitűdöt alakítsanak ki a sajátos nevelési igényű gyermekek, azok kapcsolati rendszerében szereplő személyek (szülők, osztálytársak) iránt, valamint önmaguk iránt is, így hozzájárulva saját jóllétükhöz és hatékonyabb munkájukhoz. Ugyanakkor gyakorlatias eszközöket nyújt a diszlexiával, az autizmussal és az ADHD-val élő gyermekek fejlődésének segítéséhez, illetve lehetőséget teremt arra, hogy az inklúzió és integráció a mindennapokban megvalósíthatóbbá váljon.
Dr. Szántó Bíborka a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Pszichológia és Neveléstudományok Kar, Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet adjunktusa Székelyudvarhelyen. Más tárgyak mellett gyermekirodalmat és anyanyelvi tantárgypedagógiát tanít, kutatási érdeklődése az anyanyelvi nevelés módszertanával kapcsolatos tankönyvelemzés, különösen a gyermekirodalom területén. Az elmúlt években mentálhigiénés segítő szakembernek tanult.
Jére Noémi a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum gyógypedagógusa. Szakmai érdeklődése kezdetben a hallássérült gyermekek beszédfejlesztése felé fordult, és azóta is aktívan foglalkozik cochleáris implantátummal élő gyermekek beszédfejlesztésével. Az utóbbi években Székelyudvarhelyen egyéni fejlesztéssel és kiscsoportos tevékenységekkel támogatta a beszédindítást és beszédterápiát sajátos nevelési igényű gyermekek számára. Mentálhigiénés segítő szakemberi képzéssel is rendelkezik.
A létszámkorlát 35 személy. Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: ITT
20:30 A konferencia lezárása
Az esemény résztvevőinek igazolást biztosít a Mathias Corvinus Collegium Egyesület a Kovászna Megyei Tanfelügyelőséggel partnerségben.
További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.