A közelmúltban jelent meg dr. Pénzváltó Nikolett, a Migrációkutató Intézet kutatási vezetőjének könyve Törökország orosz rulettje címmel az MCC Press gondozásában. A jelenleg is zajló ukrajnai háború külön aktualitást ad a török-orosz viszony körbejárásának.
Adott egy átalakuló világrend, amelyben az USA vezető szerepét egyre több kihívás éri. És adott a szultánok és a cárok hajdani birodalma. Mindkét ország nagy hatást gyakorol a biztonságunkra, és mindkettőt hajlamosak vagyunk a Nyugat szemüvegén keresztül látni, többé-kevésbé félreértve az indítékaikat. Vajon kell-e attól tartanunk, hogy Törökország hátat fordít a NATO-nak, és egy orosz-török stratégiai szövetség jön létre Európa peremén? Vagy épp egy ellenkező forgatókönyv bekövetkezése valószínűbb, és a történelmi vetélytársak ismét közvetlen katonai összetűzésbe sodródnak a szomszédunkban, magukkal rántva minket is? Páratlan földrajzi helyzetét kihasználva Törökország kényes egyensúlypolitikát folytat, de vigyáznia kell, mert veszélyes játékot űz.
Pénzváltó Nikolett az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) nemzetközi tanulmányok, valamint turkológia alapszakán, majd a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) biztonság- és védelempolitika mesterképzésén szerzett oklevelet. A török–orosz kül-, biztonság- és védelempolitikai kapcsolatokat vizsgáló doktori értekezését 2020 őszén védte meg az NKE Hadtudományi Doktori Iskolájában. Az elmúlt években óraadóként tevékenykedett az NKE mellett a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. 2020 februárjától a Migrációkutató Intézet kutatójaként elsősorban Törökországért felel.
A szerzővel Kovács Blanka, az MCC Migrációkutató Intézetének junior kutatója beszélget. Kovács Blanka jelenleg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karán nemzetközi biztonság- és védelempolitika mesterképzésén folytatja tanulmányait. Főbb kutatási területe Dél-Ázsia és a Közel-Kelet biztonságpolitikai helyzete, különösen Irán, Afganisztán és Pakisztán.