A teológusok szerint Isten transzcendens, nem írható le szavakkal, ezért csak közvetett tudásunk lehet az isteni természetről. E közvetett megközelítés főleg a vallási mítoszokon át valósul meg, amelyek az írott történelem kezdete óta, sőt még korábban is lenyűgözték az emberiséget. Anthony O'Hear szerint komolyan kell vennünk ezeket a mítoszokat, mivel mindegyik képes feltárni az isteni természet egy-egy aspektusát. 

A mítoszok az igazságot célozzák meg, ezért értékelnünk kell őket, ám egyetlen mítosz sem képes feltárni a teljes igazságot, hiszen az emberi képzelet és gondolkodás szűrőjén át torzulnak. Így, miközben saját választott mítoszainkat tiszteljük és előnyben részesítjük, nyitottnak kell lennünk más korokból és kultúrákból származó mítoszok tanulságaira is. 

A Transylvania Lectures következő alkalmán Anthony O'Hear főként a keresztény mítoszra összpontosít, érintve C.S. Lewis és J.R.R. Tolkien e témában kifejtett gondolatait. Megvizsgálja továbbá a 15. századi firenzei neoplatonisták próbálkozásait, ahogyan a kereszténységet az ókori görög mitológiával próbálták összeegyeztetni. A szakember kitér legutóbbi, The Prism of Truth: Reflections on Myth című könyvének tanulságaira is. 

Meghívottunk dr. Anthony O'Hear, a Buckingham Egyetem filozófiaprofesszora. 1994 és 2019 között a Királyi Filozófiai Intézet (London) igazgatója és a Philosophy című folyóirat szerkesztője volt. Számos filozófiai könyv és cikk szerzője, több brit kormányt is tanácsokkal látott el oktatási kérdésekben. 2018-ban a brit újévi elismerések alkalmából a Brit Birodalom Rendjének tisztje (OBE) kitüntetést kapott az oktatásért végzett szolgálataiért. 

A beszélgetés moderátora Osváth Noémi, a Mathias Corvinus Collegium volt diákja. Pszichológia szakon szerzett diplomát, érdeklődési köre a vallási nézetek vizsgálata pszichológiai és filozófiai szempontból. 

A beszélgetés angol nyelven fog zajlani. Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: ITT

További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.