A művészettörténetet narratívája gyakran egy szűk, jól ismert központ köré épül fel, az utólagos történetmesélésből pedig számos jelentős elem kimarad.A Transylvania Lectures sorozat következő alkalmán új perspektívából vizsgáljuk meg a művészetet, nyomon követve a kölcsönös gondolatáramlást Nyugat-Európa, Észak-Amerika, valamint Közép- és Kelet-Európa kultúrái között. A megszokott nyugat-kelet irányú befolyás elfogadása helyett feltárjuk technikák, anyagok és esztétikai fogalmak terjedésének összetettségét, bemutatva, miként formálták a közép-kelet-európai régió művészei is a globális diskurzust, és hogyan hatott az rájuk.  

Esettanulmányok, vizuális összevetések és egy rövid történelmi áttekintés révén egy gazdagabb, egymásba fonódó kreatív térképet vázolunk fel, amely minden hozzájárulást elismer a világ művészeti örökség fontos elemeként. 

Meghívott előadónk Peter Harrap brit-román művész és kurátor. Társkurátora a The Constable 250 Exhibition (2026) című kiállításnak, amely John Constable több mint 100 festményét gyűjti egybe a művész szülőhelyén, születésének 250. évfordulója alkalmából. Legutóbbi projektje a Román Kulturális Intézettel és a Jászvásári Egyetemmel együttműködésben valósult meg: Paul Celan költő és Gisèle Lestrange együttműködését dolgozza fel egy vándorkiállításban, 80 román és brit művész hozzájárulásával. Korábbi kiállításai közé tartozik a No New Thing under the Sun (Royal Academy, 2010/11), Constable and Brighton, Something out of Nothing (Brighton Museum, 2017), valamint a John Constable: Seeking Truth (Art Safari & V&A, Bukarest, 2022). Peter Harrap jelenleg doktori kutatásait végzi a jászvásári George Enescu Művészeti Egyetemmel és a UCL Londonnal partnaerségben, emellett a Rațiu LSE Ideas kuratóriumi tagja. Nagyapját 1939-ben száműzték Romániából. 

Az eseményen beszélgetőtársa dr. Mara-Victoria Raţiu, a kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezési Egyetem oktatója és elméleti tanszékének egyetemi docense. Meghívottunk tagja az ELIA (Művészeti Intézetek Európai Ligája) testületének, valamint a MNAC (Országos Kortárs Művészeti Múzeum) tudományos tanácsának. Fő kutatási területe az esztétika, a kortárs művészeti gyakorlatok és ezek intézményes, valamint társadalmi-politikai vonatkozásai. 

Moderátor: Ugron Hanna kulturális menedzser, ifjúsági kezdeményezések szakértője. Munkája középpontjában főként a regionális együttműködés, kulturális kezdeményezések, az ifjúság felkarolása és az aktív civil szerepvállalás támogatása áll. Kiemelkedő szerepet vállalt Kolozsvár 2015-ös Európa Ifjúsági Fővárosa címének elnyerésében, valamint a város Európa Kulturális Fővárosa pályázatának előkészítésében. Jelenleg a Mathias Corvinus Collegium akadémiai ügyek csapatának kolozsvári projektmenedzsere. 

A beszélgetés angol nyelven fog zajlani. Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: ITT

További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.