A metaverzum geopolitikája és diplomáciája
A Transilvania Lectures sorozat következő vendége Shaun Riordan, a European Institute of International Studies diplomácia és kibertér tanszékének igazgatója. A volt brit diplomata New Yorkban, Tajvanon, Pekingben és Madridban, valamint a londoni külügyminisztériumban is szolgált. Az elmúlt húsz évben a diplomáciában történő innovációt, valamint a technológiai változások geopolitikai kockázatokra gyakorolt hatását vizsgálta. Munkásságából négy könyv, valamint számos cikk és könyvfejezet született.
A Metaverzum azóta vált ismertté, hogy Mark Zuckerberg a Facebook munkájának középpontjába helyezte, és a vállalat nevét Metára változtatta. Az alternatív valóság VR-eszközökön keresztül lesz elérhető, és a fizikai világgal párhuzamosan fog működni. A Metaverzummal kapcsolatban extravagáns állítások hangzanak el, és máris arról virtuális nagykövetségek nyitásáról beszélnek. A Metaverzum létrehozásához azonban jelentős technikai és geopolitikai kihívásokkal kell számolni. Állami és nem állami szereplők versengenek majd a felépítéséért, és szerkezetét a geopolitikai környezet fogja alakítani. A létrejövő egy vagy több metaverzum pedig geopolitikai rivalizálás terepévé válhat.
Az előadás a metaverzumok építésével kapcsolatos technikai és kereskedelmi kihívásokkal foglalkozik. Megvizsgálja a geopolitikai környezet hatását a Metaverzum építésére, valamint a diplomácia szerepét az építési folyamat során jelentkező konfliktusok enyhítésében. Megvizsgálja az egy vagy több metaverzum lehetséges jövőjét és ezek geopolitikára és diplomáciára gyakorolt hatásait. A beszélgetés továbbá kitér egyes metaverzum-technológiákra, valamint arra, hogy a politikai elemzésben vagy akár a nyilvános diplomáciában hogyan szolgálhatnak digitális eszközként.
Moderátor: W. Szabó Péter, informatikus, a Tengr.ai és az Erdélyi Magyar Innovációs és Technológiai Társaság alapítója, marosvásárhelyi önkormányzati képviselő.