Olvasási idő: 3 perc
A pszichológia izgalmas világát fedezhették fel a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Középiskolás Programjának (KP) hallgatói Kolozsváron. Az április 4–5-én megrendezett régiós képzési alkalomról Széplaki Reimond szatmárnémeti központvezető számolt be.
A modern világ folyamatosan változik, és vele együtt mi is egyre komplexebb érzelmi és mentális kihívásokkal nézünk szembe. Miért fontos tehát, hogy megértsük érzelmeinket és gondolkodásunkat? A pszichológia segít abban, hogy jobban rálássunk a globalizáció és a gyorsan változó társadalom hatásaira, és felismerjük, hogyan alakítják ezek személyiségünket és döntéseinket. Emellett az érzelmi intelligencia fejlesztésével erősebb kapcsolatokat építhetünk, és jobban kezelhetjük a mindennapi stresszt. Az áprilisi régiós KP szombat résztvevői izgalmas pszichológiai témákat boncolgattak, és megismerhették a gondolatok, érzések és viselkedések működési hátterét is.
Az esemény rendhagyónak ígérkezett, ugyanis a Középiskolás Program diákjai mellett vendégeink voltak a Fiatal Tehetség Program aradi, nagyváradi és marosvásárhelyi 8. osztályos tanulói is. A programsorozatot egy pénteki csapatépítővel indítottuk, ahol a diákok nemcsak egymás közt ismerkedhettek, hanem a Középiskolás Program központvezetőivel is.
A KP szombatot dr. Frigy Szabolcs-István szociológus, iskolai tanácsadó plenáris előadásával indítottuk, ahol az önreflexió és társas kompetenciák lettek kivesézve. Ezt követően a diákok párhuzamosan három műhelymunkán mélyíthették el a témával kapcsolatos tudásukat. Keresztes Ágnes színésznő, drámapedagógus Ki vagy te, ha kivagy? című foglalkozásán a résztvevők az asszertív kommunikációs készségeiket fejleszthették egy csapatmunkát igénylő feladat megoldásával. Sopoian Renáta iskolai tanácsadó Érzelmi intelligencia a mindennapi kommunikációban című tevékenységén a diákok különböző gyakorlatokon keresztül fejleszthették érzelmi intelligenciájukat, illetve ismerhették fel annak működését és megnyilvánulásait a mindennapokban. Bálint Katalin pszichológus, meseterapeuta A fele sem mese című foglalkozásán a diákok egy mesebeli környezetbe csöppentek bele, meseszövésen vettek részt, illetve megtapasztalhatták, hogy a mesék nem csak a gyerekeknek szólnak.
A tartalmas hétvégén a résztvevők nem csupán új ismeretekkel gazdagodtak, hanem önmagukhoz és egymáshoz is közelebb kerültek. Az esemény inspiráló légköre, a közös tanulás és az élményalapú foglalkozások hozzájárultak ahhoz, hogy a diákok nyitottabbá váljanak a saját belső világuk és mások érzéseinek megértése felé. Reméljük, hogy ezek az élmények hosszú távon is hatással lesznek rájuk, és a jövőben is szívesen térnek vissza egy újabb találkozásra.