Olvasási idő: 2 perc
Egy különleges és bensőséges, három generációt összekötő beszélgetés zajlott október 28-án a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kolozsvári központjában, ahol Wanek Ferenc geológus, kutató osztotta meg életének és munkásságának történetét az Egyetemi Program hallgatóival és az MCC-s munkatársakkal.
A beszélgetés sokkal többről szólt, mint szakmai sikerekről – átfogó képet adott egy gazdag és mély értékekkel teli életútról, amely tudományos kíváncsiságban, társadalmi érzékenységben és személyes kapcsolatokban egyaránt kiteljesedett. A hallgatók és a résztvevők közösen merültek el a világ keletkezésének titkaiban, a tudomány és evolúció rejtelmeiben: szó esett az ősrobbanásról, az emlősök evolúciójáról, a kagylósrákokról és az emberi faj jövőjéről is.
A beszélgetés során nem kerülhettük meg a háború és béke kérdését sem. Amikor Wanek Ferenc megszületett, éppen véget ért a második világháború, és a világ új reményekkel kezdett el építeni egy békés jövőt. Most, nyolcvan évesen, szomorúan kell szembesülnie azzal, hogy szomszédságunkban ismét kíméletlen konfliktus dúl, és ezrek, tízezrek élete vész oda. A meghívott személyes, mély gondolatait osztotta meg a résztvevőkkel arról, mit jelent számára békés időben élni, és milyen fájdalmas látni, hogy a világ újra a háború szörnyű valóságával küzd.
Emellett a fenntarthatóság kérdéskörét sem hagytuk figyelmen kívül, amelyet az agresszív „mélyzöldtől” egészen a „pasztell” árnyalatokig elemeztünk. Az élet egyik legnagyobb kihívását is boncolgattuk: hogyan lehet megőrizni magunkat a minden irányból érkező manipulációk ellen, és vajon mi lehet a hosszú élet titka?
Wanek Ferenc történetei és gondolatai inspirációt nyújtottak a hallgatóságnak, ahogy a tudomány, a társadalmi felelősségvállalás és az egyéni kiteljesedés kérdéseit boncolgatta. A tapasztalt kutató így fogalmazott: „Tudtam örülni a munkám, a természet, a művészetek és az emberi kapcsolatok végtelen skálájú szépségének. Ez adta életem gazdagságát.”