Olvasási idő: 3 perc
Rendhagyó régiós KP szombatra került sor március 15-én Csíkszeredában. Az esemény különlegessége, hogy ez volt az első olyan képzési nap, ahová a Fiatal Tehetség Program 8. osztályos diákjai is csatlakozhattak, és megismerkedhettek a Középiskolás Program tevékenységeivel. A tartalmas hétvége izgalmairól Böjte Boglárka MCC-s diák számolt be.
A képzési hétvége pénteken vette kezdetét Csíkszeredában. Az est folyamán Balázs Etelka, a Középiskolás Program sepsiszentgyörgyi központvezetője irányításával interaktív játékok zajlottak. A sok nevetés közepette számos váratlan dolgot tudhattunk meg egymásról. Van, aki pillangóvá változva Afrikába repülne, más pedig Hawaiin tanulna meg szörfözni. A továbbiakban csoportokba rendeződtünk, és igyekeztünk egymás neveit kitalálni.
Másnap kokárdával a mellünkön mindannyian ünneplőben érkeztünk meg a csíkszeredai központba, ahol kezdetét vette a szombati program. Bálint Tekla-Kincső, a Középiskolás Program csíkszeredai központvezetőjének köszöntője után Kápolnási Zsolt székelyudvarhelyi történelemtanár előadása következett, amely az 1848 – Egy nemzet születése címet viselte. Az előadásmód megnyerő volt, és a szabadságharc erdélyi történéseire koncentrálva számos olyan információt tudhattunk meg, amelyek sokunk számára meglepőnek bizonyultak. Az előadó a Csíkszereda és Székelyudvarhely közötti ellentét kapcsán számos szellemes megszólalás között elmesélte az erdélyi sereg megszervezésének históriáját. A hosszú és tartalmas előadást követően a diáksereg részéről hangos tapsvihar érkezett, majd rövid szünet után mindenki elfoglalta a helyét az általa kiválasztott workshopon vagy előadáson.
A Slam Poetry Nest workshopja a szombati nap egyik különösen élvezetes pontját jelentette. A Banga Szilárd által vezetett műhelymunka a Forradalmi kreatív írás címet viselte. Bemelegítőként egy-egy híres festményt kaptunk, amit reklámfelirattal kellett kiegészíteni. A festmények a középkori vallásos művektől a reneszánszon át, egészen a posztimpresszionista alkotásokig terjedtek. Ott volt többek között Vénusz születése is. Frappáns, jól megválogatott szövegek születtek. Ezt követően különböző szavakat dobáltunk a táblára, amelyekből ahányan voltunk, annyiféle vers született.
Délután választható foglalkozások következtek. Tódor Imre egyetemi oktató a Tűz és szó – Forradalmi viták nyomában című workshopján bevezetett minket a vitázás rejtelmeibe. Mivel a jelenlévő diákok közül senki nem vitázott még életében, ezért az előadó részletesen kitért az alapokra és a viták folyamatára. Az elméleti részeket gyakorlatba ültettük egy interaktív vitás feladat keretében. Három FIT-es és három KP-s diák mérte össze tudását. Több különböző tételmondat közül választhattunk, mi ,,A szabadságért mindig érdemes harcolni, bármilyen áron” kijelentést választottuk. A felkészülési idő elteltével érdekes ötletekkel rukkoltunk elő. Mivel leegyszerűsített formában vitáztunk, és túlléptük a workshopra szánt időt, egy gyors szavazás döntött a vita eredményéről.
A nap zárásaként megkoszorúztuk Gál Sándor tábornok mellszobrát, majd egy csoportképet követően hazaindultunk.