Olvasási idő: 4 perc

Minden évben különleges programokkal ünnepli meg névadója, Mátyás király születésnapját a Mathias Corvinus Collegium (MCC). Az 582. évfordulón a reneszánsz világgal ismerkedtek Erdély-szerte a diákok, Kolozsváron pedig jótékonysági bált rendeztek, és koszorút helyeztek el az egykori uralkodó szülőházánál.

Hunyadi Mátyás 1443. február 23-án született Kolozsváron, így a hónap vége az emlékezésről szól az MCC képzési központjaiban. Aradon, Csíkszeredában, Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Nagyváradon, Sepsiszentgyörgyön, Szatmárnémetiben és Székelyudvarhelyen is évente zajlanak tematikus foglalkozások, ahol az általános és középiskolás diákok interaktív módon tanulhatnak Mátyás királyról és a reneszánsz korszakról.

Kolozsváron, a szülővárosban első alkalommal fogadta az MCC a Corvin Jótékonysági Bált, amely minden évben más helyszínre vándorol. A 17. alkalommal megrendezett karitatív esemény előkészítésében a diákok is aktív szerepet vállaltak a Holló Közösségszervező Diákprojekt által. Idén a rendezvény bevételeit a hátrányos helyzetű, tehetséges fiatalok fejlődését és oktatását segítő Nyilas Misi Tehetséggondozó Egyesület támogatására fordították.

Az erdélyi mondavilág tematikájára épülő bálra 372 résztvevő érkezett a Kárpát-medence különböző pontjairól. Az eseményen Orbán Balázs, az MCC kuratóriumi elnöke elmondta, 2025 az áttörés éve az MCC számára, hiszen most érik be igazán az elmúlt évek nagyléptékű fejlődése. A kuratóriumi elnök az összetartás és a céltudatos munka, valamint a tehetséges, hazaszerető, közösségben is gondolkodni képes fiatalok támogatásának fontosságát hangsúlyozta.

Dr. Szalai Zoltán, az intézmény főigazgatója az MCC és a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület együttműködését üdvözölte, Talpas Botond erdélyi tevékenységért felelős igazgató pedig házigazdaként köszöntötte az ünneplőket. Elmondta: „A mai este az MCC-s közösségünk összetartozásáról, értékeink és hagyományaink megőrzéséről, valamint a társadalmi felelősségvállalásunkról szól.” A Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület részéről Dénes Ida szólt a közönséghez, bemutatva a szervezet 20 éve zajló munkáját. Az elmúlt két évtized során az egyesület több mint 1500 ösztöndíjast támogatott, sokaknak adva esélyt a magyar nyelven való továbbtanulásra.

Február 23-án, a hétvége zárásaként anyaországiak és erdélyiek közösen helyezek el koszorút Mátyás király szülőházánál.

Az évforduló körüli hetekben az általános iskolásokat kreatív, közösségépítő tevékenységekkel szólította meg az intézmény. A fiatalok megismerkedtek a reneszánsz udvari élet sajátosságaival, korhű ruhákba öltözhettek, táncokat és fafaragást tanultak, szerepjátékkal merültek el még inkább a múltban. Nem maradt el a gasztronómiai foglalkozás, kincsvadászat, valamint a középkori fegyverek és viseletek megismerése sem. A marosvásárhelyi és kolozsvári diákok egy vezetett sétán közösen fedezték fel a kincses várost, míg a sepsiszentgyörgyiek rendhagyó történelemórán ismerték meg a huszárság történetét és a klasszikus magyar szablyavívás alapjait.

A Középiskolás Program diákjai különböző kézműves-foglalkozásokon, iniciálé- és bútorfestésen fejlesztették tehetségüket, tematikus szabadulószobában tették próbára találékonyságukat. A reneszánsz kor sajátosságaival drámapedagógiai foglalkozáson, irodalmi, zenei, gasztronómiai és képzőművészeti bemutatókon át ismerkedtek.

Köszönet a tevékenységeken való közreműködésért a dévai Renaissance Táncegyüttesnek, Crisan Leventének, a Losonczy István Hagyományőrző és Sportegyesületnek, Ványolós Andrásnak és Orsolyának, Csergő Zsófiának, Péter Blankának, a Székelyföldi Magyar Szablyavívó Iskolának, Jakab Noéminek, Márton Krisztinának, Kémenes Mónikának, és Bekő Fóri Zenkőnek.