Olvasási idő: 5 perc
A múlt értékei és a fennmaradt hagyományok irányt mutathatnak a jelennek és jövőnek egyaránt. A Thoroczkay István Hagyományőrző Egyesület küldetése, hogy e történelmi örökséget ne csak megőrizze, hanem közelebb hozza a ma emberéhez, különösen a fiatalabb generációkhoz. Az egyesület tagjai hitelesen, szenvedéllyel és elhivatottsággal idézik meg a huszárok világát – fegyverekkel, egyenruhákkal, lovakkal, de legfőképpen értékrenddel. Az alábbi interjúban Kun István lovasember enged bepillantást a hagyományőrzés mindennapjaiba.
Milyen céllal jött létre az Egyesület?
Az egyesület fő célja a hagyományok megőrzése, a kulturális örökség védelme, valamint az értékek fenntartása és átadása különböző tradicionális és kulturális tevékenységek szervezése és népszerűsítése által. Tevékenységünk során olyan konferenciákon, bemutatókon, képzéseken, kirándulásokon és gyerektáborokon veszünk részt, amelyek fő tematikái a lovas katonai hagyományőrzés, néptánc, népzene, népköltészet és népszokások köré épül. Külön hangsúlyt helyezünk a lovaglás népszerűsítésére a fiatal és az idősebb korosztály számára. Ezenfelül szívesen részt veszünk meghívottként különböző megemlékezéseken, illetve mi is szervezünk ilyen jellegű eseményeket.
Milyen szerepet játszott Thoroczkay István a kuruc hadviselésben, és miért esett rá a választás a névadást illetően?
A névadás során olyan katonát szerettünk volna választani, aki az 1848–49-es szabadságharcban harcolt, és a környékünkhöz kötődött, ám sajnos a korszak ismert hőseinek nevei már mind foglaltak voltak. Ezért visszanyúltunk a történelem korábbi időszakához, és rátaláltunk Thoroczkay Istvánra, aki Torockószentgyörgyön született, és ott is nyugszik.
A fennmaradt források szerint Jean Rabutin, az erdélyi császári hadsereg főparancsnoka mintegy ezer fős sereggel küldte Thoroczkayt a Szamos mentén előrenyomuló kurucok megállítására. Az összecsapásra 1703. november 10-én került sor Szentbenedeknél a Kaszás Pál vezette kuruc erőkkel. A császári csapatok vereséget szenvedtek, vezetőiket elfogták. Thoroczkay Istvánt – Teleki Mihállyal, Pekri Lőrinccel és Csáki Istvánnal együtt – Rákóczi táborába vitték, ahol mindannyian a későbbi fejedelem mellé álltak. Rákóczi főstrázsamesterré nevezte ki Thoroczkayt, majd tábornokká léptette elő, és az erdélyi sereg főparancsnokává tette. 1704 januárjában már az ő vezetésével indult a hadsereg Erdélybe.
Milyen különleges kapcsolat alakult ki a huszárok és lovaik között?
A huszár a lovára úgy kellett tekintsen, mint a leghűségesebb bajtársára, hisz sokszor az élete múlott rajta. Éppen ezért minden esetben előnyben részesítette, például előbb ellátta a lovát, és csak utána saját magát. Érdekesség, hogy két ló sosem egyforma. Még ha a kiképzés azonos is lenne, akkor is minden lónak megvan a saját vérmérséklete és személyisége. Ahogy az ember idővel kiismeri barátját, úgy a huszár is felfedezi lovának sajátos viselkedését, preferenciáit, és kölcsönösen hatnak egymás személyiségére.
Igyekszünk mi is hűek maradni őseink eszméihez, huszáraink saját lovaikon lovagolnak, folyamatosan képezve egymás tudását.
Miért fontos, hogy a fiatalok testközelből ismerjék meg a magyar hadtörténelmet és a huszár hagyományokat?
A huszár fő erényei közé tartozik a becsületesség és bajtársiasság, amely példakép lehet a fiatalok számára. Fiatalkorban sokan keresik önmagukat, a valahova tartozást, és az ilyen értékek megismerése, ha kis mértékben is, de példaképként szolgálhat. Véleményem szerint a múltunk meghatározza a jövőnket, és ezért érdemes úgy élni, hogy ismerjük történelmünket.
Milyen különlegességeket tudhatnak meg a diákok a huszárok fegyverzetéről és harci taktikáiról egy-egy esemény során?
A huszárok legfontosabb fegyvere a szablya volt, így bemutatóinkon elsősorban ezt helyezzük előtérbe. Bár a tisztek általában pár pisztollyal, a legénység pedig karabéllyal vagy kurtáccsal is rendelkezett, ezek mind csupán egylövetű fegyverek voltak. A harcmodor tekintetében a huszárok elsősorban a meglepetés erejére és lovaik kivételes gyorsaságára támaszkodtak. Kiemelt figyelmet fordítottak a ló kiképzésére is, hogy az ütközetekben megbízhatóan helytálljanak.
Mit jelent 2025-ben huszárnak lenni?
Bár a fegyverünk már nem a régi, küzdelmünk célja, hogy fennmaradjanak és tovább szálljanak a következő nemzedékekre hagyományaink kincsei. Az egyenruhát igyekszünk méltó módon viselni. Egy gondolatot hallottam egyszer valakitől: „Mi büszkék vagyunk mindannyian az őseinkre! Vegyük a fáradtságot és tegyünk meg mindent, hogy őseink is büszkék legyenek ránk.”
Milyen visszajelzések érkeznek a megemlékezések és a történelmi tematikájú rendezvények után?
Leggyakrabban pozitív visszajelzéseket kapunk. Általában örülnek nekünk az emberek, ha látnak. Sokan kérnek engedélyt, hogy fotózkodhassanak velünk. Előfordult viszont már egy-két negatív kritika is, de ezeket mi próbáljuk nem zokon venni, és igyekszünk tanulni belőle.