Olvasási idő: 11 perc

Két Kolozsvári Egyetemi Programos diákunk lehetőséget kapott arra, hogy egy hetet eltöltsön Budapesten.

Bár egy kolozsvári egyetemista számára a januári és februári időszak legfőképp a vizsgákról és a tanév első félévének lezárásáról szól, mégis két Kolozsvári Egyetemi Programos diákunk lehetőséget kapott arra, hogy egy hetet eltöltsön Budapesten. Biró Noémi és László Boglárka Média szakirányos hallgatóink január 24. és február 2. között tanulmányi kiránduláson vettek részt, ahol többek között betekintést nyertek az anyaországi MCC működésébe, részt vettek tartalmas és látókörtágító beszélgetéseken, előadásokon, és új ismeretségeket kötöttek, nem csak hozzájuk közel álló szakmabeli, gyakorló szakemberekkel, hanem a collegium diákjaival is.

Az alábbiakban az ő élménybeszámolóikat olvashatjuk.

"Ez az elmúlt kilenc nap volt a legjobb, ami történhetett velem így év elején. Nemcsak azért, mert kiszabadulhattam kicsit a mindennapok ketrecéből, és mert kikapcsolódhattam, hanem azért is, mert energiával töltött fel, és rengeteg motivációt kaptam. Ugyanis az egyik Média szakirányos társammal, Bogival tanulmányi kiránduláson vettünk részt Budapesten.

Vasárnap délelőtt érkeztünk meg a fővárosba, és miután megpihentünk a fárasztó vonatozás után, délután kicsit magunkba szívtuk a város hangulatát, sétáltunk egy nagyot a belvárosban és így legalább alkalmunk nyílt egymást is közelebbről megismerni.

Másnap a városnézés mellett beiktattunk egy látogatást az MCC FIT budapesti központjába is, ahol közelebbről megismertük hogyan működik a képzés, hogyan nyerhetnek felvételt az általános iskolás gyerekek, és milyen kurzusokon vehetnek részt a négyéves képzés alatt. Ez azért is volt fontos, mert mint értesültünk róla, Erdélyben is bővül az MCC mint intézmény, és így a programkínálat is. 

Számomra talán a keddi nap volt a leghasznosabb és legizgalmasabb is szakmai szempontból, ugyanis ellátogattunk a Mandiner egyik szerkesztőségi ülésére, és végighallgathattuk hogyan is zajlik egy ilyen megbeszélés. Nem egy kerekasztal-beszélgetés, mint amire számítottam, inkább egy lazább, ámbár némiképp mégis kötött beszélgetés az elkövetkező cikkekről és egyéb szabályokról, amelyek érintik a lap produktivitását. A szerkesztőségi ülés után készítettünk egy podcastet, amelyben Kata, Bogi és én voltunk a meghívottak, Milán, a Mandiner főszerkesztő-helyettese pedig a házigazda. Mivel általában én inkább kérdezni szoktam egy ilyen szituációban, és nem terjedelmes válaszokat adni, kicsit izgultam előtte, de összességében nagyon élveztem. Izgalmas volt közelről látni, hogyan készül egy podcast, milyen egy profi műsorkészítés.

A szerda délelőttünk szabad volt, ezért úgy döntöttünk, hogy felmegyünk a Citadellára, mert ugye azt nem szabad kihagyni. Sétáltunk, beszélgettünk, és közben örültünk neki, hogy megfeledkezhetünk a mindennapok problémáiról. Nem volt más dolgunk, csak élvezni a gyönyörű kilátást. Hazafelé az az ötletünk támadt, hogy menjünk busszal, és fedezzük fel a budapesti tömegközlekedés rejtelmeit. Az első érkező járműre felszálltunk, és kicsit meglepődtünk ugyan, amikor tett egy kört a kilátó körül, de csak nevettünk rajta, és egy nagy kalandnak fogtuk fel az egészet. 

A csütörtöki program is jól alakult, a Mindset pszichológia lap központjában kezdtük a napot, ahol egy ott dolgozó MCC Vezetőképzős diák, Virág vezetett minket körbe. Mesélt nekünk a szervezetről, a pszichológiáról és az ő szakmai tevékenységükről. Gyönyörű helyen van az irodájuk. Az Országházra látni az ablakból, amit a sok izgalmas beszélgetés után megcsodálhattunk. 

A pénteki nap megismerkedtünk több MCC-s diákkal is. Reggeliztünk azokkal, akik a budapesti Egyetemi Program tagjai közül a kollégiumban maradtak a vírus idején is, majd Boris Kálnokyval, az MCC Média Iskola vezetőjével is alkalmunk volt személyesen megismerkedni, aki felvázolta nekünk a jövőbeli terveit és kurzusötleteit. Este pedig egy kötetlen beszélgetés keretében még inkább lehetőségünk volt arra, hogy a budapesti diákokkal ápoljuk a kapcsolatainkat. 

Szombat reggel ellátogattunk egy FIT-foglalkozásra, ahol a hetedikes és nyolcadikos gyerekeknek volt aznap rendezvénye. Azt hiszem, számomra ez volt a legfelemelőbb program: látni a gyerekeket, hogy van bennünk motiváció és fejlődni akarás. Nagyon tehetségesek mind, és foglalkozásukat még mi is érdeklődéssel kísértük végig. Alig akartunk eljönni tőlük, de minket már várt az ebéd, nekik pedig épp szünetük következett.

A tanulmányi utunk utolsó napján dr. Kozma-Vízkeleti Dániellel, a Mindset-Pszichológia Iskola vezetőjével volt alkalmunk egy fél órát beszélgetni, ami nagyon tartalmasra sikeredett, és utána pedig megnézhettük A mi kis családunk című dokureality sorozat készítőivel készült beszélgetést, amit a Média és Pszichológia Iskola diákjai szerveztek. Az utóbbi kicsit spontán jött, nem gondoltuk, hogy erre is lehetőségünk lesz, de nagyon örültünk neki, kiváltképpen azért, mert így lehetőségünk volt élőben kérdezni a műsor készítőitől. Számomra médiás szemmel is érdekes volt végigkísérni, hogyan kérdeznek a beszélgetés moderátorai, hogyan viselkednek a meghívottak a kamera előtt, és nagyon izgalmas volt a televíziós műsorkészítés világába is betekintést nyerni.

Az elmúlt hétben nagyon sok motivációt és szakmai tapasztalatot, ismeretet sikerült gyűjtenem. Kellő mennyiségű szabadidőnk maradt városnézésre és a szakmai programok is mind olyan izgalmasak és tartalmasak voltak, hogy nem volt időnk unalomra. Meg hát ki tudna unatkozni Budapesten? Főképp, ha az MCC diákjaival és munkatársaival van körülvéve?"

 Biró Noémi, MCC Kolozsvári Egyetemi Program, Média és kommunikáció szakirány

"Tartalmas beszélgetések, új ismeretségek, városnézések és látókörtágító intézményi látogatások - erről szólt szakmai hetünk Budapesten.

A vizsgaidőszak közepén Budapestre szöktünk Noémivel egy hétre, hogy betekintést nyerjünk az anyaországi Mathias Corvinus Collegium mindennapjaiba. Ez idő alatt lehetőségünk volt megismerkedni és gondolatokat cserélni a kollégium diákjaival, szakmabeli oktatók véleményét kikérni a minket érintő témákban és feltenni kérdéseinket a szervezet olajozott működését segítő munkatársainak. Szabadidőnkben az elcsendesült, turistazajoktól mentes város felfedezésére tettünk kísérletet, ami ezúttal teljesen más arcát mutatta, mint az eddigi budapesti látogatásaink alkalmával. 

Tanulmányi útunk izgalmai már az odaúton, január 24-én elkezdődtek. Az éjszakai vonatúton volt szerencsénk megismerkedni egy önmagát hiperaktív, figyelemzavarosnak valló fiatalemberrel, aki élettörténetével szórakoztatott minket, míg meg nem érkeztünk a magyar fővárosba. Kényelmes volt az utazásunk, de mire megérkeztünk, azért kellőképpen el is fáradtunk. Örömünkre a járványhelyzetre való tekintettel csak három személyt ültettek egy fülkébe, emellett a határátkelés is a megfelelő papírok felmutatásával gördülékenyen ment.

Az ott tartózkodásunk szerevezett kereteit szakirányvezetőnk, Szabó Katalin, illetve Constantinovits Milán biztosította, akik gondoskodtak afelől, hogy minden napban legyen valami “plusz”. Napirendi ponton volt a Fiatal Tehetség Program tevékenységeinek megtekintése és a gyerekek fejlődését támogató hozzáértő munkatársakkal való beszélgetés. Bekapcsolódtunk az akkor éppen zajló Divat és stílusok, illetve Test és tudat kurzusok gyakorlataiba, és ámultunk a gyerekek aktív részvételén. A Mandiner szerkesztőségénél tett látogatásunk alkalmával részt vehettünk megfigyelőkként egy szerkesztőségi gyűlésen, ahol még laikusként érdekes volt megfigyelni, milyen rendszer alapján épülnek fel a következő heti megjelenések egy ilyen lap esetében. Ezt követően Constantinovits Milán, a Mandiner főszerkesztő-helyettesének moderálásával, valamint Szabó Katalinnal és Biró Noémivel együtt felvettük az Erdélyben fiatalként, erdélyi román-magyar viszonyok és MCC-s életérzés tematikájú podcastünket. Azt mondhatom, hogy ez a momentum volt az, ami leginkább kimozdított engem a komfortzónámból, de mindent összevetve, abszolút megérte a felvételt megelőző szorongás. Egy szakmámhoz közelebbi bár, de sok újdonságot nyújtó programpont volt a Mindset pszichológia központjába való ellátogatás. Egy tea mellett olyan kérdéseket feszegettünk, mint: Mindset pszichológia szervezeti felépítése, gyakorlati lehetőségek a szervezeten belül, pszichológia társadalmi megbecsültsége, elhelyezkedési lehetőségek, kilátások, továbbképzési alternatívák., Ezek mellett még sok más téma kapcsán kaptam hasznos tájékoztatást beszélgetőpartnereinktől. Egy kollégiumi reggeli mellett mutattak be minket az MCC-s diákoknak, akikkel a továbbiakban több ízben is sikerült társalogni. 

A február másodikai hazaút előtt engedélyt kaptunk arra, hogy beüljünk a Mindset-Pszichológia és Média Iskola által szervezett érzékenyítő sorozatgyártás részleteit boncolgató előadásra. Ezt megelőzően és követően, módunkban állt a beszélgetés alanyaitól személyesen is érdeklődni, akik szívélyesen válaszoltak kérdéseinkre.

A szakmai programok mellett bőven akadt időnk arra, hogy szemügyre vegyük a város azon látványosságait, amik járványidőszak előtt zsúfolásig voltak látogatókkal. Az ott töltött idő alatt rájöttünk arra, hogy valahogy minden út a Móricz Zsigmond térre vezet, valamint jól meghatározott úticél és GPS-használat ellenére is ajánlott legalább egy órával előbb elindulni, hogy biztosan terv szerint megérkezzünk a célul kitűzött városrészre. Felfedeztük az utazási bérlet költséghatékonyságán túli hasznát is, vagyis, hogy Budapesten annyiszor tévedhetünk el, ahányszor csak kalandvágyunk megköveteli, mert mindig akad egy busz, ami hazavisz. 

Úgy gondolom, hogy a tanulmányi út érdekessége és újdonsága nem feltétlenül a környezetváltozáson, hanem a társaságon múlt. Hihetetlen kedvességgel, nyitottsággal és segítő szándékkal fordultak felénk úgy az MCC munkatársai és kollégistái, mint a büfés néni és portás bácsi. A szakmai hét alatt új perspektívákra találhattam és számos személyes és szakmai fejlődési lehetőség tárult fel előttem. A hasonló értékrendű diákokkal való közösségvállalásból származó motivációt és lelkesedést hoztam haza magammal, amit az online oktatás hosszú hónapjain keresztül nélkülöznöm kellett itthon." 

 László Boglárka, Kolozsvári Egyetemi Program, Média és kommunikáció szakirány

 A Mandinernél készült podcast IDE kattintva érhető el.