A román nyelv ismeretének fontosságát általános konszenzus övezi. A magyar közösség többsége is azt vallja, hogy Romániában élőkként meg kell tanulnunk az állam nyelvét. Ugyanakkor felvetődik a kérdés, hogy amennyiben egy államban több nyelvi közösség is él, miért csak az egyik közösség nyelve hivatalos? Igazságos-e ez így, ha mindannyian ugyanannyi adót fizetünk az állam által biztosított közjó fenntartásáért? Elgondolhatók-e a nyelvi viszonyaink igazságosabb módokon, valamint az igazságosabb megoldások nem vezetnek-e megfizethetetlen költségekhez?

Meghívottunk, dr. Philippe Van Parijs napjaink egyik legjelentősebb szakembere a nyelvi igazságosság terén. Filozófiát, közgazdaságtant, jogot, szociológiát és nyelvészetet tanult a Louvain-i, az oxfordi, a bielefeldi és a kaliforniai (Berkeley) egyetemen. Filozófiából (Oxford) és társadalomtudományokból (Louvain) doktorált. A Louvaini és a Leuveni Egyetemek vendégprofesszora, valamint az Európai Egyetemi Intézet Robert Schuman-ösztöndíjasa. 1991 és 2016 között a Louvain-i Hoover Gazdasági és Társadalmi Etikai Tanszék alapító igazgatója volt. 2004 és 2008 között a Harvard Egyetem, 2011 és 2015 között pedig az Oxfordi Egyetem vendégprofesszora volt. A belga Királyi Tudományos Akadémia, valamint a British Academy tagja és a Laval Egyetem (Québec) díszdoktora. 

Az eseményen beszélgetőtársa dr. Bethlendi András kisebbségjogász, a kulturális és nyelvi egyenlőség elkötelezett szószólója, az MCC erdélyi akadémiai ügyeinek igazgatója, az MCC magyar nyelvű vitaklubjának vezetője, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem oktatója. A Musai-Muszáj kezdeményezés alapító tagja, amely a többnyelvűségért és a kölcsönös tiszteletért folytatott civil érdekvédelmi akciók szimbólumává vált Kolozsváron.

REGISZTRÁCIÓ

További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.