A Transylvania Lectures következő alkalmán meghívottaink megvitatják, hogyan teremthetünk egyensúlyt a világnyelvek használatának gyakorlati előnyei és gazdag nyelvi örökségünk között.
Világszerte több mint 6000 nyelv szorul kevesebb mint 200 ország határai közé. Ez a nyelvi sokszínűség összetett kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a nemzetek hogyan kezelik nyelvi örökségüket. Az angol nyelv hihetetlen gyorsasággal jut el a világ minden szegletébe, ez a terjedés azonban komoly kérdéseket vet fel a méltányosságról és a kulturális identitásról. Míg egyesek az angol nyelv globális térnyerését pozitív előrelépésnek, az egység erejének tekintik, mások az ezzel járó igazságtalanságok és kulturális veszteségek miatt aggódnak.
Meghívottunk, Philippe Van Parijs napjaink egyik legjelentősebb szakembere a nyelvi igazságosság terén. Provokatív nézőpontokat kínál egyenesen a viták élvonalában, az angol nyelv térnyerésében pedig nem fenyegetést, sokkal inkább a globális igazságosság előmozdításának lehetőségét látja. A szakember számára az angol nyelv több közös kommunikációs csatornánál: úgy véli, erős eszköz a globális esélyegyenlőség megteremtéséhez, miközben nagy figyelmet fordít a lehetséges kihívásokra is, mint az angol anyanyelvűek igazságtalan előnyei vagy a kevésbé domináns nyelvet beszélő közösségek veszélyeztetettsége.
Vajon Romániának fontolóra kellene vennie az angol nyelv hivatalossá tételét? A beszélgetésen többek között felmerül ez a kérdés, miközben megvizsgáljuk a kommunikáció hatékonysága és az ország nyelvi és kulturális sokszínűségének megőrzése közötti egyensúlyt is.
Résztvevők:
- Dr. Philippe Van Parijs filozófiát, közgazdaságtant, jogot, szociológiát és nyelvészetet tanult a Louvain-i, az oxfordi, a bielefeldi és a kaliforniai (Berkeley) egyetemen. Filozófiából (Oxford) és társadalomtudományokból (Louvain) doktorált. A Louvaini és a Leuveni Egyetemek vendégprofesszora, valamint az Európai Egyetemi Intézet Robert Schuman-ösztöndíjasa. 1991 és 2016 között a Louvain-i Hoover Gazdasági és Társadalmi Etikai Tanszék alapító igazgatója volt. 2004 és 2008 között a Harvard Egyetem, 2011 és 2015 között pedig az Oxfordi Egyetem vendégprofesszora volt. A belga Királyi Tudományos Akadémia, valamint a British Academy tagja és a Laval Egyetem (Québec) díszdoktora.
- Geanina Simion kreatív igazgató, márkamenedzser és kommunikációs szakember, 20 éves tapasztalattal a szakmában. Marketing, kommunikáció és bölcsész végzettséggel rendelkezik, az elmúlt 10 évben a kulturális marketing és a kulturális kommunikáció területén tevékenykedett olyan intézményeknél, mint a kolozsvári Filharmónia és az Erdélyi Történeti Múzeum, emellett számos kulturális projekt kommunikációs és arculati stratégiájának megalkotásáért felelt. Jelenleg a Progressive Advertising menedzsere és a Niște Oameni Egyesület elnöke, amely a közösség életminőségének javítását célzó civil szervezet.
- Dr. Bethlendi András kisebbségjogász, az MCC erdélyi akadémiai ügyeinek igazgatója, az MCC magyar nyelvű vitaklubjának vezetője, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem oktatója. 2012–2016 között az Igen, tessék! kezdeményezés menedzsere volt.
További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.