Egy évtizedeken át kötelezően elhallgatott, kollektív társadalmi trauma történetét tárja az olvasó elé Murádin János Kristóf legújabb tudományos szakkönyve. Az Észak-Erdélyt 1944 szeptember-októberében elfoglaló szovjet katonai alakulatok mintegy 20 000 magyar civilt hurcoltak el a Szovjetunióba többéves kényszermunkára. A foglyul ejtett emberek mintegy harmada nem élte túl az évekig tartó fogságot. Az Erdély társadalmát sokkszerűen érintő 1944-es elhurcolásokról és azok utóhatásairól hosszú éveken át semmi sem jelent meg. A történtek a kommunizmus évtizedeiben tabutémának számítottak, így kutatásuk csak a közelmúltban vált lehetségessé. A könyv célja éppen ezért az, hogy a kényszerű hallgatás következményei, a felejtés és a közöny ellen küzdve megismertesse az olvasót ezzel a kollektív tragédiával, egyben emléket is állíva az ártatlanul elhurcoltaknak.

A Felejtésre ítélve. Erdélyi magyar civilek szovjet fogságban (1944–1953) című kötet a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika Egyetemi Kiadó gondozásában látott napvilágot. Az olvasmányosan megírt, gazdagon illusztrált könyv haszonnal forgatható mind a történész szakma képviselői, mind a közelmúltunk iránt érdeklődő olvasóközönség által.

Dr. Murádin János Kristóf történész, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Karán működő Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense, a Gulág- és Gupvikutatók Nemzetközi Társaságának alelnöke. Történészként az 1940-es évek erdélyi magyar politika-, kultúr- és társadalomtörténetét kutatja. Több mint 60 tudományos konferencián tartott előadásokat, három szakkönyv és három egyetemi jegyzet szerzője, két kötet társszerzője. Az erdélyi magyarok szovjet fogságának témakörét 2003 óta kutatja.

A kötetetről a szerző Bartha Ernesztinával, az MCC Középiskolás Programjának marosvásárhelyi központvezetőjével beszélget.

Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: ITT.