Közép-Ázsia köztársaságairól, hétköznapi nevükön a „sztánokról” vidékünkön is egyre gyakrabban hallani. Az elmúlt években a Türk Államok Szervezete, az asztanai világkiállítás, az afganisztáni evakuáció, a karakalpak felkelés vagy éppen a kipcsakok kapcsán is olvashattunk róluk a magyar nyelvű médiában. Ritkán találkozni azonban kutatókkal, akik, ha csak rövid ideig is, közelről láthatták, hogyan élnek az emberek ezekben az egyre inkább felértékelődő és nagyhatalmak – Kína, Oroszország, Irán – szorításában élő országokban. Népességnövekedés, határvillongások, kínai befektetések, vízpazarlás, éghajlatváltozás – és persze egyre több külföldre vándorló, dolgozni akaró fiatal.  

A Migrációkutató Intézet munkatársai 2022 augusztusában látogattak Közép-Ázsiába először, 2024 októberében másodszor. Újabb útjuk során nemcsak Üzbegisztán fővárosának elképesztő fejlődésére csodálkoztak rá, hanem Tádzsikisztán fővárosában is élményeket gyűjthettek, összesen 16 hivatalos találkozó lebonyolítása mellett.  

Az eseményen a Migrációkutató Intézet elemzői, Kovács Blanka és Vargha Márk vetítéssel egybekötött útibeszámolójukon át osztják meg a látogatásokon szerzett tapasztalatokat, valamint betekintést nyújtanak a térség politikai és gazdasági helyzetébe. 

Résztvevők: 

Kovács Blanka, az MCC Migrációkutató Intézetének elemzője. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karán nemzetközi biztonság- és védelempolitika mesterszakán szerezte diplomáját. Főbb kutatási területei közé tartozik Dél-Ázsia és a Közép-Ázsia (különösen Irán, Afganisztán és Üzbegisztán) kül- és biztonságpolitikai helyzete, továbbá a vízbiztonság, valamint a fegyveres konfliktusok és a migráció kapcsolódási pontjai a térségben. 

Vargha Márk, az MCC Migrációkutató Intézetének vezető elemzője. Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, jogász szakon diplomázott. Társszerzője és -szerkesztője négy tanulmány- és két interjúkötetnek, valamint az Intézet angol nyelvű folyóiratának. Kutatási területe elsősorban a MED5 országok (Spanyolország, Málta, Olaszország, Ciprus, Görögország) migrációs politikája. 

Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: ITT.

További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.