Az emberek által létrehozott digitális adatok merevlemezeken való tárolása, archiválása gazdasági és ökológiai kihívásokat jelent. Manapság az egyre bővülő, nagy adatközpont-hálózatok már az Egyesült Államok teljes áramfogyasztásának több mint 2 százalékát teszik ki. A digitális tárolás nagyon drága, és a meglévő eszközeink közül egyik sem állja ki igazán az idő próbáját. A hajlékonylemeztől a pendrive-okig, minden adattárolási módszer végül elavul. Mi a megoldás a világ adatainak hosszú távú tárolására?

Az olcsóbb és fenntarthatóbb tárolási módszerek fejlesztése érdekében a tudósok a természet eredeti merevlemezéhez fordultak: a DNS-hez. Az elmúlt években számos kutatócsoport kimutatta, hogy a szintetikus DNS formái ugyanolyan könnyen kódolhatók szavakkal, képekkel vagy zenével, mint biológiai információkkal. Ez a valaha létrehozott legnagyobb sűrűségű tárolóeszköz, és egyben megbízható is. A Transylvania Lectures következő alkalmán dr. Dina Zielinski bioinformatikus megosztja a hallgatósággal az új fejlesztések tudományos hátterét.

Dr. Dina Zielinski egyesült államokbeli kutató, jelenleg Párizsban él. Molekuláris biológiai képzéssel a bioinformatika és a biológiai adatok életre keltése felé fordult az érdeklődése. A New York-i Egyetemen szerzett biológiai és francia alapdiplomáját követően a Paris Cité Egyetemen végezte mesteri tanulmányait bioinformatikából. Doktori fokozatot a genomika és orvosbiológiai informatika területén szerzett a Harvard Orvosi Egyetemen és a Sorbonne Egyetemen. 2019–2023 között kutatóként dolgozott az INSERM-nél (Francia Országos Közegészségügyi Intézet), ahol előrejelző modelleket fejlesztett a transzplantációs betegek diagnosztikai ellátásának javítása érdekében. Jelenleg a WhiteLab Genomics nevű tech startupban vezeti a számítógépes biológiai kutatást és fejlesztést, amelynek célja a kockázatok csökkentése és a genomikai gyógyszerek fejlesztésének elősegítése. Munkáját bemutatta többek között a The Atlantic, a BBC, a Forbes, az NPR, a The Pathologist, a The Scientist, a STAT, a The Wall Street Journal és a WIRED, a DNS tárolásról szóló előadását pedig (TEDxVienna) közel 2 millióan tekintették meg.

Beszélgetőpartnere Bálint Ákos marosvásárhelyi informatikai szakember, aki több mint 20 éves tapasztalattal rendelkezik ezen a területen. Az Evoline Romania alapítója volt, az évek során dolgozott nemzetközi vállalatokkal, és 2013 óta az APPFORTE nevű, mobilalkalmazás-fejlesztő ügynökség alapítójaként tevékenykedik. Az informatikai ipar mellett trénerként és workshopvezetőként is dolgozik.

A beszélgetések angol nyelven fognak zajlani. Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze:

https://feliratkozas.mcc.ro/TL-dna-digital-data