A globalizáció térnyerésével egyre fontosabb politikai kérdéssé válik a nemzeti szuverenitás és az európai integráció közötti egyensúly. Az EU tagállamai nehéz döntésekkel szembesülnek, amikor szuverenitásuk egy részét egy szupranacionális szervezetnek adják át.  

A nemzeti szuverenitás hívei hangsúlyozzák az önrendelkezés, a kulturális identitás és a demokratikus kontroll fontosságát, figyelmeztetve arra, hogy az EU-s szabályozások alááshatják a helyi törvényeket és az autonómiát. Ezzel szemben a föderalizmus támogatói a közös fellépés előnyeit emelik ki – gazdasági stabilitás, biztonság és együttműködés olyan globális kihívásokban, mint a klímaváltozás vagy a migráció. 

Ez a vita döntéshozók és hétköznapi emberek számára egyaránt fontos, hiszen a mindennapi életben is megérezhetjük a döntések hatásait. A Transylvania Lectures sorozat beszélgetésén meghívottaink megvizsgálják a nemzeti érdekek és az egységes Európa közötti összetett kapcsolatot. Mindkét oldal alapos elemzésével a nyitott párbeszédet és kritikus gondolkodást szeretnénk ösztönözni Európa jövőjéről.  

Résztvevők: 

Dr. Teresa Nogueira Pinto a portugáliai Lusófona Egyetem politológia- és nemzetközi kapcsolatok professzora. Globális tanulmányokból szerzett doktori fokozatot, és az akadémiai tevékenységen túl politikai elemzőként is dolgozik. 

Dr. Radu Albu-Comănescu a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Európai Tanulmányok Karának oktatója. A London School of Economics Rațiu Fórumának tanácsadó testületi tagja, a varsói Visegrad Insight agytröszt munkatársa. Számos nemzetközi civil szervezetben és romániai közpolitikai think-tankben vállal feladatot. A BBTE Nemzetközi Kapcsolatok és Térségkutatási Intézetének igazgatóhelyettese. 

Moderátor: Kató Balázs, az MCC Egyetemi Programjának diákja, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem pszichológia szakos, valamint a Sapientia EMTE nemzetközi kapcsolatok és európai tanulmányok szakos hallgatója.   

A beszélgetés angol nyelven fog zajlani. Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: 

JELENTKEZÉS