A közelmúltban hozott, mérföldkőnek számító döntések, mint az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának TikTok-tilalma vagy a román elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítése az Alkotmánybíróság által, rávilágítottak a technológia, a jog és a szuverenitás közötti összetett összefüggésekre. 

A Transylvania Lectures sorozat következő alkalmán azt vizsgáljuk meg, hogyan kezelik a bíróságok és a törvényhozók a közösségi médián keresztül zajló külföldi befolyásolási kampányokat, miközben a nemzeti integritás védelme és a szabad véleménynyilvánításhoz, illetve a tisztességes eljáráshoz fűződő alkotmányos garanciák között egyensúlyoznak. 

Meghívott előadónk dr. Ilya Shapiro, a Manhattan Institute vezető kutatója és alkotmányjogi igazgatója. Korábban a Georgetown Egyetem Alkotmányközpontjának ügyvezető igazgatója volt, előtte pedig a Cato Intézet alelnökeként tevékenykedett. Dr. Shapiro több könyv szerzője, köztük a Lawless: The Miseducation of America’s Elites (2025) és a Supreme Disorder: Judicial Nominations and the Politics of America’s Highest Court (2020), továbbá társszerzője a Religious Liberties for Corporations? (2014) című kötetnek, valamint szerkesztője a Cato Supreme Court Review tizenegy kiadásának (2008–2018). Többször tanúskodott az amerikai Kongresszus és állami törvényhozás előtt, valamint több mint 500 amicus curiae („a bíróság barátja”) beadványt nyújtott be az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságán. Egyetemi tanulmányait a Princetonon, a London School of Economics-on és a Chicagói Egyetemen végezte. 

Az eseményen a beszélgetőtársa dr. Székely János, a Sapientia EMTE adjunktusa lesz. 

A beszélgetés angol nyelven fog zajlani. Tisztelettel kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlap kitöltésével jelezze: ITT

További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.