Tájjelegű, őshonos gyümölcsfajták megmentésének témájában szervez kerekasztal-beszélgetést a Partiumi Falugazdász Hálózattal partnerségben a Mathias Corvinus Collegium (MCC).  

2022-ben a Partium veszélyeztetett, eltűnőfélben levő régi, hagyományos erdélyi gyümölcsfajtáinak megmentésére védett gyümölcsöskert létrehozását kezdeményezte a Partiumi Falugazdász Hálózat. A Kárpát-medencei Tündérkert-mozgalom mintájára létrehozandó védett gyümölcsöskert a partiumi falugazdász-szervezet évek óta dédelgetett terve, amihez kötődően Szatmár, Szilágy, Bihar és Máramaros megye területén a régi, veszélyeztetett gyümölcsfajták felleltározása is elindult.   

A magyar tájfajták megőrzése nemcsak kulturális és gasztronómiai értékkel bír, hanem kiemelkedő ellenállóképességük miatt is figyelmet érdemel. Ezek a helyi viszonyokhoz jól alkalmazkodó fajták évszázadokon keresztül bizonyították életképességüket, és jelentős szerepet játszhatnak a fenntartható mezőgazdaság jövőjében. A gyümölcsoltás hagyománya generációkon át öröklődő tudást őriz, amelynek megőrzése és továbbadása különösen fontos, többek között a klímaváltozáshoz történő alkalmazkodásban is. 

Meghívottak: 

  • Kiss Balázs, a Magyar Környezetgazdálkodási és Vidékfejlesztési Társaság elnöke. Ötletgazdája annak a kezdeményezésnek, amelyet a Társaság az MCC Klímapolitikai Intézetével, valamint a magyarországi Agrárminisztériummal karöltve 2024-ben hívott életre: a Magyar Gyümölcs Tájfajták Napját immár Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepén, március 25-én tartják. A kezdeményezés célja a hazai gyümölcstermesztési hagyományok népszerűsítése és megőrzése.  
  • Huszár Antal kertészmérnök-falugazdász, a partiumi Tündérkert-program egyik irányítója. 
  • Gellén Sándor Károly, a Nagybányai Református Egyházmegye esperese, a védett gyümölcsöskert támogatója. 
  • Moderátor: Gnandt-Márkus Éva szerkesztő-riporter, az MCC munkatársa. 

Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: ITT

További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.