A Romániai Magyar Közgazdász Társaság és a Mathias Corvinus Collegium (MCC) tartalmas kerekasztal-beszélgetésre várja az autók, technológia és környezetvédelem iránt érdeklődőket.
A romániai energiaügyi stratégia értelmében 2050-re már egyetlen gázolajjal működő gépkocsinak sem kellene közlekednie a hazai utakon. Az elektromos meghajtású autók arányának 65 százalékra kell nőnie, és ami ennél érdekesebb célkitűzés, hogy addigra minden ötödik romániai személygépkocsinak hidrogénmeghajtásúnak kell lennie. Arról, hogy jelenleg vannak-e hidrogéncellás járművek Romániában, nem sokat tudni, a ma létező statisztikákban ugyanis ilyen kategória nem szerepel – ahogy ezekre vonatkozó szabályozás sem létezik. A hidrogénnel hajtott gépkocsik jövője egyelőre persze globálisan is erősen kétségesnek tűnik.
Melyek a két technológia előnyei és hátrányai? Milyen ütemben terjednek ezek a régióban, és milyen kilátások vannak az említett célszámok elérésére? Hogy viszonyul a romániai lakosság az alternatív autóipari megoldásokhoz? Hogy áll az országban a kapcsolódó infrastruktúra, reális elvárás-e egyáltalán a zöld átállásra való lakossági hajlandóság? A teljes képet tekintve kikerülhetetlen kérdésnek tűnik az 50% körüli gyártói és vásárlói világpiaci részesedéssel bíró Kína globális szerepe is, és hatalmas kérdés, hogy hogyan alakítja az autóipart az új amerikai politika, a „drill, baby drill” koncepció?
Ilyen kérdésekről beszélgetünk meghívott vendégeinkkel:
- Lieb Mihály az Autonet, Közép- és Kelet-Európa egyik legnagyobb autóipari vállalatának tulajdonosa. A dinamikusan növekvő cég vezetője szerint az Autonet sikereinek kulcsa a folyamatos innováció és a piac igényeinek alapos megértése.
- Hortay Olivér energetikai szakértő, diplomáit és doktori fokozatát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen szerezte, ahol jelenleg is oktat és kutat. Csaknem tíz éve dolgozik a Századvég Kutatóintézetnél, 2019-től üzletágvezetőként segíti az Energia- és Klímapolitika Üzletág munkáját. Főbb kutatási területei az energiagazdálkodás és a környezetgazdaságtan.
- Moderátor: Gnandt Márkus Éva szerkesztő-műsorvezető, az MCC munkatársa.
Tisztelettel kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlap kitöltésével jelezze: ITT
További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.