Olvasási idő: 4 perc
Több mint 400 évvel a megírása után Shakespeare Hamletje új köntösben került a Kolozsvári Állami Magyar Színház színpadára. A darab különlegességéről, a múlt és jelen találkozásáról, a kreatív feldolgozásról beszélgetett dr. Patrick Shoaf Gray, dr. Adrian Papahagi, Tompa Gábor és dr. Visky András a Mathias Corvinus Collegium (MCC) nyilvános rendezvényén hétfőn, május 30-án.
A Kortársunk, Hamlet? Színpadra vinni a Hamletet a múltban, jelenben és jövőben című kerekasztal-beszélgetés meghívottjai Shakespeare legismertebb tragédiájának mai újragondolásáról, a változtatásokról, rejtett utalásokról, szimbolikáról értekeztek az MCC kolozsvári központjában. A beszélgetést dr. Patrick Shoaf Gray MCC vendégoktató, a Durhami Egyetem angol tanulmányok docense és bölcsészettudományi igazgatója moderálta, a kérdéseire dr. Adrian Papahagi, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem angol irodalom professzora, a BBTE Könyv- és Szövegtörténeti Központ (CODEX) igazgatója, Tompa Gábor rendező, költő, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója, az Európai Színházi Unió elnöke, valamint dr. Visky András egyetemi tanár (Babeş–Bolyai Tudományegyetem, Károli Gáspár Református Egyetem), a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészeti aligazgatója válaszolt.
Tompa Gábor negyedik alkalommal, Kolozsváron másodjára állítja színpadra a Hamletet, és elmondta, minden alkalommal másképp járt el. Úgy véli, a mostani előadásnak erősebb hatása van, hiszen a fiatalabb generáció szemszögéből közelítették meg a darabot: a fogyasztói társadalmon, a média manipulációjának, a hazugságok rétegeinek lefejtésén át kellett eljutni az igazsághoz. A résztvevők először is a darabban látható egyszerű, de sokatmondó díszlet jelentését érintették, amelynek fő elemei a szereplők közötti kapcsolatok változását is jelzik.
Dr. Adrian Papahagi arra világított rá, hogy a több mint 400 éves darab a katolicizmus és protestantizmus konfliktusának idején íródott. A professzor kiemelte a két felekezet sajátosságait, majd a purgatórium, a szellem, a helyszínek és nevek szimbolikáját ismertette, arra a következtetésre jutva, hogy a darab középpontjában a gondviselés és a hit áll.
Előbb a koncepció jön, és az teremti meg a szöveget – mondta el dr. Visky András az eredeti darab megváltoztatott elemeiről, kiemelt és kihagyott részleteiről, majd hozzátette: „Ha nem helyezed magad a szövegbe, unalmassá válik, nem engedelmesnek kell lenned, hanem elveszned benne.” Például ezúttal belelátunk Hamlet és Ophelia gyermekkorába, még inkább elmélyülve a tragédiában.
Tompa Gábor a beszélgetésen megosztotta, mivel fiatal, húsz év körüli gyerekei vannak, különösen érdekli a mai generáció Hamletje, hogy ők hogy látják a jövőt, a világot, hogy hoznak döntéseket: „Szülőkként érdekel ez a reményteljes, értékes fiatal korosztály, akik a reményt képviselik ebben a bonyolult világban.”
„Különleges rendezvényen vehettünk részt a kolozsvári MCC-központban. A mostani kerekasztal-beszélgetés jó példája az MCC oktatói, valamint a helyi szakemberek és a közösség találkozásának” – fejtette ki Talpas Botond, az MCC erdélyi tevékenységért felelős igazgatója. Hozzátette, hogy a tartalmas, Erdély-szerte megrendezett magyar nyelvű előadások mellett Kolozsváron nagy sikere van az angol nyelvű beszélgetéseknek is, amelyek szélesebb közönségnek is lehetőséget adnak az MCC-vel való megismerkedésre. Ilyen például a Transylvania Lectures sorozat, amely kiváló előadókat szólaltat meg havonta meghatározó társadalmi témákban.
A szervezet tevékenysége azonban jóval sokrétűbb: ötödik osztálytól az egyetemig és azon is túl minőségi, ingyenes tehetséggondozási programok részesei lehetnek az MCC-s diákok. A jövő tanévi képzésekre június 30-ig jelentkezhetnek a 4. osztályosok a Fiatal Tehetség Program keretében, a Középiskolás Program pedig június 12-ig várja a lelkes fiatalok jelentkezését. A Kolozsvári Egyetemi Program juniorképzésére hamarosan iratkozhatnak a most elballagott diákok.