Olvasási idő: 6 perc

Az áprilisi e-KP szombat ismét nem okozott csalódást diákjainknak. Olyan izgalmas témákba kóstolhattak bele, mint például az etikus hacker-ek világa.

Az áprilisi e-KP szombat ismét nem okozott csalódást diákjainknak. Olyan izgalmas témákba kóstolhattak bele, mint az etikus hacker-ek világa, vagy az internetes álhírek. 

Az alábbiakban két e-KP-s diákunk, Nagy Helga és Krecht Hanna Regina élménybeszámolója olvasható a képzési napról. 

 

 A virtuális önvédelem, mint védőburok...

"A hálózatok hálójában című áprilisi e-KP szombatra 2021. április 24-én került sor, méghozzá online térben. A képzési nap témájául az internet, és a benne fellelhető veszélyek szolgáltak, ezekről Köpenczei Gergő előadásában hallhattunk, aki a Skyscanner biztonsági mérnöke, a Subscuto cég egyik alapítója, emellett MCC-s hallgatóként a Közgazdaság szakirányt és a Vezetőképző Akadémiát is végig járta. 

Prezentációja során mélyre ásva a hálózatok és adatok világában, ismeretterjesztő információkkal bővítette tudásunk és rálátásunk a hacking területével kapcsolatban. Első sorban felhívta a figyelmünk arra, hogy a hekkelés illegális úton történő kivitelezése szigorú büntetésekkel és szabadságvesztéssel jár, jogilag egész Európában büntetendő. Viszont ami ennél is fontosabb, hogy figyelmeztetett az internetes támadások veszélyeire az áldozatok szempontjából. A ,,miért pont engem támadnának meg?’’ attitűd helytelen, magánszemélyek is tömegesen ki vannak téve az internet kockázatainak a felhasználói fiókjaik feltörése révén. Továbbá véleménye szerint ,,A hekkelés kilométer széles, centiméter mély.’’ elv az elővigyázatosságra int minden egyes felhasználót. 

Köpenczei Gergő az előadáson jelenlévő középiskolás tanulók számára egy weboldalt is létrehozott, ahol a prezentáció során bemutatott linkeket, videó anyagokat gyűjtötte össze. Egy külön pontban tanulásra felhasználható dokumentumokat is előterjesztett. 

Az e-KP szombat első workshopjának levezetésére Kállai Emánuel marketingszakértő által került sor. Emánuel jelenleg online marketinggel és webfejlesztéssel foglalkozik, valamint saját céget alapított, és egy termékárazást segítő szoftvert is kifejlesztett. 

Mivel munkája során gyakran használja a Google funkcióit, ezért előadásának is ez szolgált alapként. Prezentációjának köszönhetően a Google Analytics által bemutatta a felhasználókról ingyenes úton történő információgyűjtés módját is. Elmondta, hogy ezek a rendszerek úgy lettek a világ leggazdagabb internetes szolgáltatói közé tartozó cégek, hogy az ezen a felületen szolgáltatásokat igénylő felhasználók a saját adataikkal „fizettek”. A ,,felhasználási alap’’ mentén a beregisztrált személyek hozzájárultak ezen rendszerek profitbeli növekedéséhez, így érkeztünk el az internetes oldalak ma is ismert formájához. A bemutatott tények alapján levonhattuk a következtetést: a felmerülő problémák elkerülésének érdekében a megoldás a tudatos keresésben rejlik. 

Számomra az előadók bemutatói nagyban hozzájárultak a saját virtuális önvédelmem biztos kialakításához, a jelszavak választásától egészen a tudatos keresésekig. Ezután úgy érzem, hogy sokkal tudatosabban figyelek az adataim védelmére, és nagyobb információcsomag tudatában kezelem, hogy mit és hogyan osztok meg nyilvánosan az interneten. "

Nagy Helga
Marosvásárhelyi Művészeti Szaklíceum
Marosvásárhely

 

 Telegramtól az Illuminátiig

"Mindenki úgy gondolja, hogy csak azért, mert már lassan egy éve szorosan a géphez kötve tölti idejét, máris „infó-zsenivé” válik. Nem mondom, a Ctrl+Z billentyűkombináció ismerete tényleg nagy dolog, de a hasznos, mindennapi online létünket produktívabbá tevő praktikáknak ezzel koránt sincs vége!

Köpenczei Gergő szombati előadása szintén a fennebbi állítást bizonyítja. Az etikus hacker nemcsak beavatott egy teljesen új, igazán 21. századi szakterület rejtelmeibe, hanem a digitális háló megfelelő navigálásáról is beszélt. 

Várjunk csak! Etikus hacker? A hacker nem valami csuklyás, elsötétített arcú gazember, aki feltöri a bankfiókokat meg ilyenek? Nos, amint arról Gergő beszámolt, egyáltalán nem olyan a hackerek világa, mint ahogy azt Hollywood lefesti: valóban, léteznek olyan személyek, akik határozottan rossz céllal törnek fel gépeket, lopnak adatokat esetleg, ám az etikus hacker a feltörés ellen teszteli a rendszereket. Tudományos (és kissé bizarr) hasonlattal élve, az etikus hacker olyan az online rendszereknek, mint az oltás az emberi szervezetnek.

Apropó, oltás! Az internet tele van például oltással kapcsolatos tévhitekkel, és nem csak. Erről Falyuna Nóra nyelvész, terminológus és tudománykommunikációs szakértő workshopján hallhattunk bővebben. Egy aktív, szerintem fölöttébb kreatív csapatmunkával záruló bemutatón vehettünk részt szombat délután. Bár első látásra egyszerűen legyint az ember egy-egy pszeudotudományos tippet olvasva, vagy a szomszéd néni detoxtea-vásárlása láttán, a tévhitek társadalmunk igenis szignifikáns, néha határozottan romboló hatású tényezői. Ezek megfelelő orvoslásához pedig először meg kell értenünk a konspirációs teóriák születésének okát, mechanizmusát, az áltudomány mibenlétét. Az érdeklődést felcsigázó prezentáció után élesben is kipróbálhattuk egy ilyen teória kidolgozásának folyamatát, amit – azt hiszem joggal beszélhetek a workshopon résztvevő társaim nevében – mindannyian nagyon élveztünk.

Összességében kitűnő szombatom volt. Két jól strukturált, mégis kellően laza, egészen baráti hangulatú bemutatón vehettem részt, mindeközben úgy, hogy a mindennapi életben hasznos információval bővültem."

 Krecht Hanna Regina,
Székely Mikó Kollégium,
Sepsiszentgyörgy