Olvasási idő: 6 perc

Sikeres évet zártunk tavaly, azonban a munka oroszlánrésze még hátravan. Összefoglalónk minden kérdésre választ a tavalyi évről, aktualitásokról, bővülésről.

Sikeres évet zártunk tavaly, azonban a munka oroszlánrésze még hátravan. Összefoglalónk minden kérdésre választ a tavalyi évről, aktualitásokról, bővülésről.

Idén lesz 25 éve, hogy a Mathias Corvinus Collegium fiatalok tehetséggondozásával foglalkozik, hiszen a kiemelten tehetséges fiatalok támogatásának ügye alapvető fontosságú közérdek. A Magyar Országgyűlés ennek a munkának az eredményességét ismerte el, amikor 2020-ban az MCC-t választotta az egységes szakmai elvek mentén működő kárpát-medencei tehetséggondozás jövőbeni bázisául, amihez forrást és vagyonelemeket is biztosított. 

Az állami vagyonjuttatás révén az MCC Pécsett, Szekszárdon, Szombathelyen, Zalaegerszegen és Révfülöpön kapott az államtól leromlott állapotú, kihasználatlan ingatlanokat, amelyeket felújít és az adott önkormányzatokkal egyeztetve, az érintett települések életének vérkeringésébe is bekapcsol vagy visszakapcsol. Mindezek mellett újabb, a képzés célját szolgáló épületek vásárlásáról, illetve bérléséről is születtek már döntések. Ebbe a körbe tartozik Miskolcon az Avas Szálló, amelynek egykor patinás épületében – jelentős felújítást követően – az MCC regionális központja jöhet létre.

Ezek az ingatlanok, melyek az adott város jelképei, ikonikus épületei, évek, évtizedek óta üresen állnak, állapotuk rendkívül rossz, megfelelő rekonstrukció híján teljesen használhatatlanná válnának. Mivel műemlék épületekről van szó, az építkezés költségeit az adott település nem tudná magára vállalni és magánberuházók sem látnak benne megtérülő befektetést. Az épületek így továbbra is az adott város, régió, így az ország szellemi-kulturális életét szolgálják. 

A bővülést viszont nem csak ingatlanokban tudjuk mérni. A jövőben mind a 19 magyarországi megyeszékhelyen és további 16 magyarlakta, külhoni városban lesz jelen Kárpát-medence-szerte a Mathias Corvinus Collegium. További lépésként pedig nyugat-európai jelenlétben is gondolkodunk. A feszes menetrendnek megfelelően 2021-ben már 17 városban foglalkozunk tehetséggondozással. 

 Egyetemi Program

Az általános iskolai képzések, Fiatal Tehetség Program, a Középiskolás Program mellett az Egyetemi Program az MCC képzési rendszerének egyik legfontosabb eleme. A budapesti és kolozsvári központok mellett oktatási és kollégiumi helyszín kerül kialakításra a nagyobb egyetemi városokban határainkon innen és túl. Angolszász minta alapján a korábbi szakirányos képzések az Iskolák rendszerévé alakultak át. Az egyetemi oktatást kiegészítő képzések között megtalálható például a jog, a társadalomtudományok, a média, a közgazdaságtan, a pszichológia tudományterületek. Az Iskolák további Műhelyekre tagolódnak. A Műhelyeken belül mentorálás, közösségi élet, klasszikus mester-tanítvány kapcsolat, szakmai programok, könyvkiadás, konferenciák, publikációk, kutatások vannak jelen, a minden eddiginél jobban. Ezen Műhelyek vezetői aktívan megjelennek a nyilvánosságban is. 

Az Egyetemi Programon belül a Vezetőképző Akadémia újjászervezése is megtörtént, amelyet dr. Porkoláb Imre vezet. Létrejött ugyanis a Vezetőfejlesztő Innovációs Kutatóintézet, 2021-től pedig elindul az MCC Flow Research Center is. Az Egyetemi Programon belül számos kiváló szakember kezdte meg a munkát főállású oktatóként és nem csak betanító, visszajáró oktatóként.

Az MCC az Alumni rendszer megerősítése és kiterjesztése érdekében Karrier- és Szakmai Fejlesztési Központot hozott létre. A szakterület többek között speciális programokat és szakmai fejlesztési lehetőségeket, valamint munkaerőpiaci tanácsadást biztosít az érdeklődő, már végzett diákok számára. 

Az MCC mint tudásközpont

A megújuló MCC működésének fókuszában továbbra is a képzések állnak, a tehetséges diákok fejlesztése. Ezt a munkát kiegészítendő és elmélyítendő az MCC think-tank típusú szellemi tevékenységet is végez, tudásközpontként funkcionál. Ennek mentén kutatásokat indít, konferenciákat, kerekasztal-beszélgetéseket, vitafórumokat szervez, ösztöndíjat ad, mobilitási programokat szervez, fejleszti kiadói tevékenységét. Az MCC berkein belül megjelenő tudás bemutatása érdekében létrejött a Corvinak.hu digitális tudásmagazin is. Az MCC 2008-tól van jelen a könyvpiacon, 2020 végén pedig elindult a webshopunk is. 

Az elmúlt félévben az MCC hatalmasat lépett a nemzetközi kapcsolatainak megújításában. Számos mobilitási- és ösztöndíjprogramot indítottunk úgy kutatóknak, oktatóknak mint diákok is. 

Az MCC égisze alatt 2020-ban létrejött a Klímapolitikai Intézet abból a felismerésből, hogy a klímaváltozás és az annak hatásaira való felkészülés napjaink egyik legmeghatározóbb társadalmi és gazdasági kérdése. Az esztendő végén megkezdte működését a Német-Magyar Intézet, amely hozzájárul a két ország közötti kapcsolatok ápolásához, közéleti, közpolitikai és tudományos kérdéskörökben. 

Az MCC Budapest Summit elnevezésű nemzetközi konferencia helyett, a megváltozott körülményekhez alkalmazkodva, 2020 novemberében az MCC és a Danube Institute, öt héten át tartó, online nemzetközi előadássorozatot indított a Hazafiasság témájában Patriotic Talks néven. 

Járvány-helyzet ide vagy oda a 2020-as év sikerei és változásai bátorítanak minket arra, hogy a 2021-es évben mégtöbbet dolgozzunk és mégtöbb területen bővüljön az oktatási rendszerünk.