Olvasási idő: 10 perc

Az e-KP márciusi online képzési napján a migrációs trendek vizeire eveztünk, így diákjaink egy tartalmas előadáson, és két workshopon vettek részt.

Az erdélyi Középiskolás Program márciusi online képzési napján az elvándorlás és a migrációs trendek vizeire eveztünk, így diákjaink egy tartalmas előadáson, valamint két rendkívül interaktív workshopon vettek részt.

Az alábbiakban Fechete Alexandra és Szilágyi Máté Sámuel e-KP-s programtagok élménybeszámolói olvashatók, akik aktív résztvevői voltak a szerteágazó programoknak.

 

Egy tartalmas e-KP szombat margójára

"2021. március 27-én a kolozsvári Mathias Corvinus Collegium (MCC) a Középiskolás Program tagjai számára online e-KP szombatot szervezett, amelyen nagy örömömre szolgált részt venni, és szerencsésnek érzem magam, hogy az első workshop résztvevőjeként az eddiginél kicsit többet megtudhattam a migrációról Dr. Szabó Tamás politológustól, a SoDiSo Research kutatójától.

A program fél napot vett igénybe, olyan volt mintha szombaton is járnánk online suliba, de egészen másként éreztem magam, hiszen sokkal érdekfeszítőbb, emellett legalább olyan hasznos volt, mint pl. a matek, a fizika vagy a nyelvek. Minden egyes perc, amit ezen szombat délelőtt a számítógépem előtt töltöttem, tökéletesen kifizetődött. 

Na de miről volt szó, ami annyira felkeltettem az érdeklődésem? Mert persze, említettem, hogy a migrációról esett szó, ellenben a legtöbb ember felületes gondolkodóként beszél erről a témáról, mert az érdeklődésre fordított idő és munka hiányában nem tudja átlátni széles körben ezt a valóban fontos társadalmi jelenséget. Dr. Kiss Tamás szociológus, demográfus, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársa éppen ezért átfogó, sokoldalú képet igyekezett festeni erről a témáról számunkra, akik részt vettünk a "Társadalmi, gazdasági, politikai feltételek és egyéni motivációk összefonódásának kapcsolata a fiatalok elvándorlásával Romániában" című előadásán. Már a címe is sugallja, hogy rengeteg aspektusból vizsgálta a kérdést. A tartalom pedig önmagáért beszél, nem hazudtolta meg azt, amit a cím előrevetített! 

Sokféle emberrel találkozom mindennapjaim során, ez azt hiszem mással is előfordul. A modern kori népvándorlás témája pedig elég nagy fordulatszámon pörög manapság, nagyon sokan nyilvánítanak véleményt erről. A legtöbb ember azonban vagy érzelmi, vagy ideológiai kérdéssé teszi az építő értekezést. Az előadás során elhangzott az is, hogy ez az egyik fajta szemlélet, amely nagyon meghatározó a mindennapi életben. Az egyik törzshöz tartozó látásmóddal élő ember együtt érez a kivándorlókkal, illetve velünk, bevándorlókkal, és azt állítja, hogy egy ilyen országban nem lehet élni, így hát nem is csoda, hogy elmennek. A másik tábor véleményvonulata pedig egyenesen hazagyűlölőnek tekinti az olyan embereket, akik úgy döntenek, hogy máshol élnek. Persze a megfogalmazás sarkított, csupán érzékeltetni szeretném azt, amit én érzékelek. Ami közös ezekben a személyekben az az ideológiákon vagy érzelmeken alapuló hozzáállás. Helye is van ezeknek a közvéleményben, mindaddig, ameddig vannak olyan emberek, mint Dr. Kiss Tamás, aki nem érzelmein, hanem racionalitásán, kíváncsiságán és objektivitásán, valamint tudományos módszereken keresztül igyekszik feltárni ezt a jelenséget. 

Üdítő élmény volt ezen az előadáson részt venni, hiszen láthattam egy olyan embert is, aki nem ítéli meg jónak vagy rossznak a migrációt, csak kutatásai alapján információkat tár fel, majd mindenki kiragadhatja magának az ilyen kutatásokból azokat a részeket, ami az eszméjéhez kell, hiszen tudjuk, azt nem lehet teljes tudásra alapozni. Inspiráló lehet hallgatni őt minden olyan ember számára, aki valamilyen téren igyekszik a teljességhez közelítő értelmezéseken haladni, hiszen szerintem csak így, ezen az agnosztikus szemléleten (ahogy ő fogalmazott) valósítható meg mindez. Nagyon fontos tudni, hogy nem külön-külön vizsgálta meg a társadalmi, gazdasági és politikai feltételeket, valamint az egyéni motivációkat, hanem mindezek finom szintézisét barkácsolta össze. 

Az előadás sajnos, akárcsak a szerelem, az élet, meg a fizetés, véges, így tovább kellett robognunk a következő programra, Dr. Szabó Tamás workshopjára. A workshop egy közös ötletelés, megoldáskeresés volt egy adott problémára, amely amúgy az előadáson is felmerült. Egy csapatmunka, ahol minden csapat a maga ötleteit összeírta, majd a közös beszélgetésben ismertette, amelyet egy szavazás követett a végén.

A workshop során egy önkormányzatot alakítottunk, amely félmillió euró fiktív támogatás által a fiatalok kivándorlásának visszaszorítására fordított projektet. A csapatok, akik bizottságok szerepét vették fel azt kellett megvitassák egymás közt, hogy miként lehetne úgy elkölteni az összeget, hogy sok ember itthon maradjon, illetve akik kimentek, kapjanak kedvet a visszaköltözéshez. A mi tervünk az volt, hogy négyszázezret félreteszünk egy bútorgyárra, ugyanis az adott település környékén rengeteg, jó minőségű faanyag található. Mivel a szakemberképzést fejletlennek látjuk Romániában, ezért nyolcvanezret egy önkormányzatilag alapított, továbbképző szakiskola felszerelésére költenénk, majd a maradék húszezret a marketingre fordítanánk, hogy minél szélesebb körbe eljusson a tervünk és szerezzünk további anyagi támogatókat, a dolgozók körében kedvet teremtsünk a munkához, a diákok körében pedig a tanuláshoz. Bíztam benne, hogy tökéletes a tervünk, ennek ellenére sajnos mégsem mi nyertünk a szavazáson.

A lényeg végül is amúgy sem ez volt, hanem az, hogy végre kitalálunk valami értelmeset, és nem csak negatívan álltunk hozzá a témához, merthogy tömegesen hagyják el az országot az emberek. A változás ott kezdődik, hogy leülünk és ötletelünk. Bár még diákok vagyunk, remélem, hogy ezt a szokásunkat felnőttkorunkban is megtartjuk, amikor a jó ötletek tettekkel párosulhatnak. A hasznos kezdeményezéseket mindig meg lehet valósítani, a kérdés csak az, hogy a lelkedet mennyire teszed bele. Akik elsők lettek, azoknak is hasonlóan jó tervei voltak a mienkéhez, Dr. Szabó Tamás is említette, hogy nem voltak rossz ötletek.

Mivel a csapatépítő e-Kápéntek elmaradt a járvány miatt ezúttal is, nem tudtunk összegyűlni a szombati nap résztvevőivel, hogy megismerkedjünk, ezt pedig eléggé sajnáltam. A csapatmunka ezen is segített minimálisan. Meg tudtam ismerni a társaim szerteágazó gondolkodásmódjának egy nagyon kis szeletét, illetve megszólalásaik által a kommunikációs képességeiket. Ennyi idő alatt is elég pozitív benyomást tettek rám. Úgy vettem észre, hogy mindenki talpraesett, tettre kész, erős akaratú, építő hozzáállású ember volt az én csoportomban, s bár a többi csapatról nem tudok nyilatkozni, erős a gyanúm, hogy ott is hasonló volt a helyzet, hiszen ezt bizonyította a sok kiváló ötlet, amivel előrukkoltak.

Köszönöm, hogy részt vehettem, hatalmas öröm volt és várom a következő rendezvényt! Utolsó szó jogán nem hagynám ki a szervezőket sem, akik végig mosolygósok, kedvesek, segítőkészek voltak velünk, és sokat dicsértek egy-egy jó megszólalást. Egy élménnyé tettétek ezt a napot nekünk!

Mihamarabbi viszontlátásig tűkön ülve várakozó lélekkel és köszönettel, Szilágyi Máté Sámuel, a 2021. március 21-i e-KP szombat résztvevője."

Szilágyi Máté Sámuel
Tamási Áron Gimnázium,
Székelyudvarhely 

Technikák egy új világban 

"Határok és hidak címmel 2021.03.27-én megrendezésre került a márciusi e-KP szombat. Dr. Kiss Tamás, szociológus, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kolozsvári munkatársa egy igazán érdekfeszítő előadást tartott a fiatalok elvándorlásáról, sok információval, ábrával, kutatással és magyarázattal fűszerezve, így alkalmunk nyílt átfogóan megbeszélni a témát. 

Az előadásoknak köszönhetően sok új, érdekes dolgot tanulhattunk meg, így nem csak mindennapi, „mainstream” témákat boncolgattunk. Az előadás során sok kérdés merült fel, amelyekre minden további nélkül kielégítő válaszokat kaptunk. Annak ellenére, hogy a programok online térben zajlottak, az előadóknak sikerült jó hangulatot teremteni elrugaszkodva az unalmas monotonitástól. 

Az előadás után mindenkinek lehetősége adódott, hogy válasszon két workshop közül. Az én választásom a másodikra esett, mivel ez keltette fel leginkább az érdeklődésem. Az előadó Könczei Zsolt a DBA cég munkatársa, és egyben kreatív szakembere volt. A workshoptevékenység a Microsoft Office családhoz tartozó PowerPoint használatába, és az előadástechnika világába vezetett be minket. Véleményem szerint a középiskolákban nem fektetnek elég nagy hangsúlyt erre a témára. A műhelymunkán megtudtuk, hogy hogy néz ki egy jó bemutató, valamint egy jól megírt és megszerkesztett PPT. Az elsajátított ismeretek minden bizonnyal nagyban fogják segíteni és növelni jövőbeni előadás és PPT bemutatóim minőségét.

Véleményem szerint a Határok és hidak e-KP szombat igazán tanulságos volt, mivel sok új, hasznos és értékes tudással lettem gazdagabb. Értékeltem továbbá a felmerült kérdések pontos, lényegre törő és érthető magyarázatát. A programok hangulata üdítően közvetlen volt végig.

Hálás vagyok, amiért részt vehettem a szakmai napon, és megismerkedhettem a szakemberekkel, és hogy sok új információhoz hozzájuthattam, ezzel bővítve tudásomat."

                 Fechete Alexandra
              Horváth Jánsos Elméleti Líceum,
                    Margitta