Olvasási idő: 4 perc
Régiós KP szombaton vettek részt a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Középiskolás Programjának székelyföldi tanulói november 8–9-én. A Borospatakán szervezett eseményről Albert Fruzsina, a Székely Mikó Kollégium IX. osztályos tanulója osztotta meg élményeit.
November 8–9-én egy varázslatos elrejtett faluba, Borospatakára látogattunk el a régiós KP szombat alkalmával. A találkozóhoz a Középiskolás Program sepsiszentgyörgyi, csíkszeredai és székelyudvarhelyi diákjai csatlakoztak. Az alkalom tematikája az Ember és társadalom: Kisebbségek Erdélyben címet kapta, hiszen rengeteg újdonságot tudtunk meg az Erdélyben élő, helyenként kiszorított kisebbségekről, tevékenységeikről, kultúrájukról és múltjukról.
Az érkezést követően elfoglaltuk a szállást a Gyimesi Skanzenben, később egy hagyományos gyimesi esten vettünk részt, ahol egy izgalmas bemutatón megismerkedtünk a csángó táncokkal. Az eseményen a helyi fiatalok táncelőadással kedveskedtek nekünk. Az előadás során megtanultuk, hogy Gyimesben körülbelül 40 fajta csángó, illetve magyar tánc maradt fenn, és ezeket szívesen táncolják máig a fiatalok és az idősebbek is. Az estét táncházzal zártuk, ahol mi magunk is kipróbáltuk a helyi táncokat, például a héjsza körtáncot. A Skanzen csűrjében zajló táncházba mindannyian becsatlakoztunk. Bátran elmondhatom, hogy a hangulatos légkörben mindenki jól érezte magát.
Szombaton az első bemutatót Prezsmer Fülöp gyimesi önkormányzati munkatárs és idegenvezető tartotta Történelmi áttekintő: gyimesi csángók címmel. Az előadó számos érdekes tényt osztott meg a hallgatósággal, például, hogy Romániában háromfajta csángó nép él: moldvaiak, gyimesiek és barcaságiak.
A következő programpont Fekete Lovas Zsolt színész Perkucigó című színi előadása volt, amely a romák életét, magatartását és az őket érő diszkriminatív helyzeteket dolgozta fel. A darabot követően sor került egy rövid beszélgetésre is, amely a globalizáció jelenségét tárgyalta a romák és más kisebbségek életében. A hűvös időjárás ellenére csapatunk érdeklődése nem lankadt, két csoportra osztva folytattuk az előadásokat és a műhelymunkákat.
Az első csapat a tevékenységet a tájházak egyikében indította, ahol Vaszi Levente magyartanár, a Szellő Néptáncegyüttes tagja a gyimesi csángók örökségéről beszélt. Az előadó az egyik környező faluból származik, tehát ő maga is csángó, ami csak fokozta az előadás érdekességét és hitelességét.
A második csapat Zakariás Magdolna és Zakariás Zsolt, az örmény kisebbség tagjainak bemutatóján és műhelymunkáján tevékenykedett. A prezentáció alatt az Erdélyben élő örmények mindennapjairól és szokásairól beszélgettünk az előadókkal. Beavattak minket az örmény viselet titkaiba és jellegzetességeibe, az ételek gazdagságába és a népcsoport mindennapjaiba is. Az interaktív előadáson a VR-szemüveget is kipróbáltuk, amely a kaszinót és egy utcaképet jelenített meg.
A tartalmas programokat csoportképpel zártuk. A tevékenységek sokaságát visszanézve egy felejthetetlen hétvégén vehettünk részt az MCC-nek köszönhetően. Mindannyiunk nevében elmondhatom, hogy a jó társaság mellett interaktív tanulásban is volt részünk bőven!