Olvasási idő: 9 perc
Újra a jótékonyságról és az ünnepre való hangolódásról szólt az advent a Mathias Corvinus Collegium (MCC) közösségében. A diákok és munkatársak kreatív kezdeményezésekkel, kötetlen programokkal és jótékonysági tevékenységekkel készültek egész Erdély-szerte, megerősítve a közösségi és családi kapcsolatokat.
Az MCC 9 erdélyi központban fejti ki tevékenységét. Az oktatási programok általános iskolásokat, középiskolásokat, egyetemistákat és diplomával rendelkező fiatalokat is megszólítanak, a tanulás, sokoldalú képzés mellett pedig a közösségépítés, személyiségfejlesztés és minőségi időtöltés is nagy szerepet kap a szervezet életében. Az adventi időszak mindig is több volt egyszerű ünnepvárásnál, idén pedig különös figyelmet fordított az intézmény a generációk közötti kapcsolatépítésre és a diákközösségek megerősítésére.
Aradon változatos tevékenységekkel telt az ünnepi hangolódás. Kranovszky Nagy Andrea gyertyakészítő saját méhészetéből hozott méhviaszt, ebből öntöttek karácsonyi gyertyákat a gyerekek. Lészay Ildikó hobbicukrásszal forrócsokialapot és bonbonokat készített és díszített a társaság egy része, miközben sakkbajnokság és mézeskalács-díszítő műhely is gazdagította a programot. Az együttlétet közös filmezéssel zárták a fiatalok.
Csíkszeredában már november végén elkezdődtek az ünnepváró alkalmak. A diákok közösen Mikulásoztak, kreatív ajándékokkal lepték meg egymást, de társasjáték, közös éneklés, forrócsoki-készítés is szerepelt a programokban. A hetedikes diákok jókívánságai pedig a határon is átutaztak: a szekszárdi MCC-s társaiknak készítettek karácsonyi képeslapokat. December elején a teljes csapat (FIT és KP egyaránt) a Caritas Szépkorúak Klubjának tagjaival töltöttek egy délutánt. Az érzékenyítő, generációk közötti párbeszédet elősegítő alkalmon társasjátékok, beszélgetések és kvízjátékok segítségével ismerkedtek az idősek és fiatalok. A résztvevők többet tudhattak meg a nonprofit szervezetek tevékenységeiről, a Szépkorúak Klubjának működéséről, sőt különleges élettörténeteket is hallhattak.
Kolozsváron a FIT-es diákok közel százan gyűltek össze egy közös ünnepi eseményre családtagjaikkal együtt. Diákok és szülők egyaránt karácsonyi pulcsiban, hangulatos színekben, papucsban, kedvenc bögréikkel érkeztek a találkozóra, otthonosabbá téve az MCC-központot. Az alkalmon a résztvevők felidézték az év legszebb emlékeit, lehetőség volt a mélyebb beszélgetésekre, társasjátékozásra, és különféle kreatív programokon való részvételre. A családtagok együtt készíthettek fürdőbombát Váncsa Mária, az Egyetemi Program hallgatójának vezénylésével, mézeskalácsot díszítettek Pop-Szováti Kinga-Évával. A felnőtteknek Ilyés Sándor, a Borsarock tulajdonosa tartott borkóstolót, emellett Pocsai Eszter és Veress Gergő-Etele, az MCC Egyetemi Programjának kolozsvári diákjai élőzenével tették szebbé az estét.
Az Egyetemi Program hallgatói saját kezdeményezéseikkel gyarapították az adventi időszakot. Egy csapat a Diakónia Idősotthonba látogatott el, ahol ismerkedős játékokkal oldották a hangulatot, karácsonyi emlékekről beszélgettek, tematikus kvízt rendeztek, és együtt fogalmaztak meg kedves üzeneteket a világ számára. A diákközösség emellett a Máltai Szeretetszolgálat akciójához is csatlakozott, gyerekeknek és idős hölgyeknek gyűjtöttek adományokat. Az adventi időszak minden hete mozgalmasan telt a kolozsvári MCC-központban: a Holló közösségszervező diákprojekt karácsonyi bált rendezett, a fiatalok együtt díszítették fel a kollégium közösségi tereit, közösen látogattak el a nagyszebeni karácsonyi vásárba, emellett az általuk működtetett Folkklub is tematikus alkalommal jelentkezett.
Az ünnepi alkalmak mellett a fiatalok a romániai forradalom és rendszerváltás évfordulójáról sem feledkeztek meg: a Művészeti Mozgalom diákprojekt csapata Essig József fényképeiből rendezett kiállítást, majd Feleki Károly fotóművész mesélt a kommunizmusról és arról, hogy mit jelentett 1989 decemberében fotósként megörökíteni a történelmi pillanatokat. A beszélgetést Orbán Katalin, a Román Közszolgálati Televízió műsorvezetője moderálta.
Marosvásárhelyen adventi családi napon gyűlt össze több mind 200 diák és szülő december elején. Délelőtt együtt korcsolyázott a csapat, majd a marosvásárhelyi várban folytatódott a program, ahol a felnőtteknek Takács Attila, a Takács Pincészet tulajdonosa tartott borkóstolót, a diákokat pedig kézműves-foglalkozások várták – Kelemen Kriszta horgolóworkshopján a résztvevők egyedi ajándékokat készíthettek, míg Márton Krisztina üvegfestés technikájába vezette be őket, emellett Hegyi Kamilla és Göthér Zoltán, az MCC munkatársai vezetésével fából készült karácsonyi díszeket alkothattak. A mozgalmas napot a Melamour zenekar karácsonyi koncertje zárta, karácsonyi dallamokkal hangolódva az ünnepi időszakra. A Fiatal Tehetség Program diákjai további ünnepváró programokon is találkozhattak a hónap folyamán. Ilyen volt az ünnepi nemezalkotás is, ahol Oláh Csilla tartott különleges kézműves-programmal várta őket. A tevékenység egyszerre volt kreatív kihívás és jó csapatépítő élmény számukra.
Nagyváradon a Szülők Akadémiája alkalmával kötötték egybe az adventi hangolódást. A szülőket Mészáros Andrea pszichoterapeuta várta Kamasz karácsony káosz nélkül című előadásával, és segített eligazodni az érzelmileg felfokozott és terhelt karácsonyi időszakban, hogy az nyugodt és szorongásmentes legyen szülő és gyerek számára egyaránt. Eközben a gyerekeket a szentendrei MonoStory Színház nevű társulat mozgatta meg egy interaktív előadással. A történetmesélés és a szereposztás a gyerekek kezében volt, a színészek pedig eljátszották a kreatív ötleteiket. Ezután mécseseket gyújtva sétáltak át a résztvevők a Római Katolikus Püspöki Palota kertjében felállított adventi koszorúhoz, ahol néhány diák éneke és hegedűjátéka gazdagította az este hangulatát, majd Böcskei László nagyváradi püspök ünnepi gondolataival és közös énekléssel zárult a program. Az alkalommal egyben a Szent Márton idősek otthonát támogatta a csapat. Egy másik alkalmon Középiskolás Program diákjai örömfőzésen vettek részt Szilágyi Róbert séf irányításával. A foglalkozáson háromfogásos ünnepi menüt varázsoltak az asztalra, és a közös munka során megismerkedtek az ünnep gasztronómiai fontosságával is.
Sepsiszentgyörgyön Karácsonyi fények nyomában címmel rendeztek érzékenyítő programot a Fiatal Tehetség Program diákjainak. Csavar-Mátis Katalin és Baróthi Anikó pszichoterapeuták tartottak önismereti műhelymunkát. A gyerekek kapcsolódási pontokat kerestek, érzelemszobrokat alkottak, és igyekeztek tudatosítani a saját és a csoport lelki egyensúlyát. Az érzelmek felismerése és az érzelmi tudatosság fejlesztése, valamint a saját érzéseik kifejezése segítette a fiatalokat abban, hogy jobban megértsék önmagukat és másokat. A foglalkozást ünnepi hangulatban, gyertyafény mellett zárták: egy ajándék mesével és relaxációs gyakorlattal. A Középiskolás Program tagjaival Veress-Nagy Tímea beszélgetett a roma lakosság helyzetéről, az előítéletek elleni küzdelemről és társadalmi kérdésekről, befogadásról, elfogadásról. A diákok egy csapatépítő alkalmon is részt vettek az adventi időszakban: társasjátékoztak, énekeltek a karácsonyfa körül, és meghitt beszélgetésekkel kerültek közelebb egymáshoz.
Szatmárnémetiben szintén érzékenyítő programon vehettek részt a Fiatal Tehetség Program és a Középiskolás Program diákjai. Berki Andrea, a Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének szociális referense új világszemlélettel ismertette meg a diákokat. A résztvevők számos kérdést tettek fel a látássérültek hétköznapjairól, jogi és szociális támogatásokról, lehetséges hasznos technológiai fejlesztésekről. Az alkalmon a diákok kipróbálhatták, hogyan tájékozódnak látás nélkül: megtapasztalhatták a fehérbot használatát, valamint azt, hogy a hangok és zajok miként segítenek az eligazodásban.
Székelyudvarhelyen egy KP klubdélután keretében Veres Réka, a Caritas önkénteskoordinátora mutatta be a diákoknak az önkéntesség fogalmát, a szervezet munkáját, a különböző szociális programokat, képzéseket és táborokat, amelyek segítenek jobbá tenni társadalmunkat.