Olvasási idő: 6 perc

Köllő Magor-Örs jelenleg a Kolozsvári Egyetemi Program végzőse, aki az MCC-val való talákozásáról és élményeiről ír.

Köllő Magor-Örs jelenleg a Kolozsvári Egyetemi Program végzőse, aki az Erdély-tanulmányok szakirányon tanul és a 2020-2021-es tanévben elkezdte egyik posztgraduális képzésünket is, az Erdélyi Politikai Iskolát. Alább olvasható írása a személyes MCC-s életútjáról. 

"Az MCC-vel 2015-ben találkoztam először a Kanadai Rákóczi Alapítvány által szervezett Mozgótáborban, mivel a tábor budapesti helyszínén az MCC Gellért-hegyi kollégiumában voltunk elszállásolva. A következő években rendre visszatértünk a táborral a kollégiumba és ilyenkor sokat hallottam az MCC budapesti képzéseiről.

Amióta az eszemet tudom érdeklődtem úgy a műszaki tudományok, mint a közösségi szerepvállalás iránt. Ezek a tevékenységek együttesen meghatároztak engem, és az iskola keretein belül volt lehetőségem mindegyik területre figyelmet fordítani és fejleszteni önmagam. Az érettségit követően a műszaki pályát választottam, de folyamatosan kerestem a lehetőségeket a kommunikációban és vezetésben megszerzett tapasztalatom bővítésére és képességeim fejlesztésére. Ezért is örültem nagyon, amikor értesültem arról, hogy a Mathias Corvinus Collegium Kolozsváron is indít képzést egyetemisták számára. A Kolozsvári Egyetemi Program nagyszerű lehetőségnek bizonyult számomra, úgyhogy úgy döntöttem 2018-ban első éves egyetemistaként, hogy felvételizem az akkor indult Juniorképzésre. Arra számítottam, hogy egy inspiráló közösségben fejlődve közelebb fogok kerülni céljaimhoz és átböngészve a képzés leírását jól látszott, hogy az induló kurzusok lefedik azon érdeklődési köreimet, amelyeket a Műszaki Egyetem nem biztosít.

Nagyon örültem, amikor megtudtam, hogy felvételt nyertem. A junior év segített abban, hogy megtaláljam Kolozsváron a helyem, mivel a Kolozsvári Műszaki Egyetem hallgatójaként, székelyföldi fiatalként egy teljesen román közegben találtam magam és az első hónapok sokkal nehezebben teltek volna el az MCC-s közösség nélkül. Az MCC-s szakmai képzések tartalmasak voltak és értékes információ mellett önbizalmat is adtak. Nagyon szerettem azt, hogy tömören, a gyakorlati életben is használható tudásra tettünk szert rövid idő alatt és olyan kolozsvári, illetve külföldi szakembereket ismertünk meg közelebbről abban a néhány fős társaságban, akiket máshol nem lett volna lehetőségünk.

A junior évet követően egyértelmű volt, hogy folytatni szeretném az MCC-s tanulmányaim és a három felajánlott szakirány közül az Erdély-tanulmányokat választottam. Bíztam abban, hogy ezáltal lesz lehetőségem jobban megérteni azt, hogy mi történt itthon az elmúlt évtizedekben és a képzéseken arra is kerestem – keresem a választ, hogy én mivel tudnék hozzájárulni az erdélyi magyar közösség boldogulásához, megmaradásához a jövőben.

Az elmúlt másfél évben, ha túlnyomó részt online is, de örömmel vettem részt a szakirány képzésein és ennek köszönhetően 2020 őszén az MCC által szervezett Erdélyi Politikai Iskolába is jelentkeztem. Sokat gondolkoztam ezen a döntésen, elsősorban az motivált, hogy a közéletet érintő kérdéseimre választ kapjak és egy kicsit belátást nyerhessek a politika színfalai mögé illetve, hogy minél több MCC-s lehetőséget kihasználjak. Pozitív csalódás volt, hogy ezekre valóban lehetőség nyílt. Bár az aktuális járványhelyzet csak egy képzés hétvége megszervezését tette lehetővé ezidáig az EPI-ben, de az tartalmasan telt. Remélem, hogy sor kerül a program későbbi folytatására is, ha nem is személyes keretek között, akkor online.

Őszintén nem bántam meg, hogy a felsorolt programokra jelentkeztem, azt bántam volna meg, ha nem teszem. Hálás vagyok a közösen megélt élményekért, a képzéseken megismert emberekért és a megszerzett tudásért, és tudom, hogy ezek a jövőben is segíteni fognak, még akkor is, ha a Kolozsvári Egyetemi Program számomra a nyáron véget ér. Utolsó félévemet kezdem meg most márciusban a KEP-ben, de olyan barátságokat kötöttem, olyan tudásra tettem szert, amelyeket a mindennapjaimban és a jövőre nézve is, a céljaim megvalósításához fel fogok tudni használni. A Program nem csak azt biztosítja diákjainak, amit felvállal, hogy közvetlen környezetükért felelős fiatal vezetőket nevel, hanem bármikor fordulhattam a vezetőséghez egyetemi projektjeim vagy magán céljaim kapcsán is. Mindig ott segítenek, ahol tudnak és csak annyit várnak el cserébe, hogy jól érezzem magam és kíváncsi, érdeklődő fiatal legyek.

Műszakis diákként elmondhatom, hogy bár a KEP inkább a társadalomtudományok területeibe és témáiba nyújt betekintést, mégis éppen az fogott meg ebben a képzési formában, hogy aktuális információkkal, baráti környezetben, egy inspiráló közösségben fejleszti diákjait, ahol nem csak az intézmény munkatársai, de mi résztvevők is alakíthatjuk a képzéseinket. Én nagyon örülök annak, hogy találkoztam a Mathias Corvinus Collégiummal és csak bíztatni szeretném azokat a felsőtagozatos és középiskolás diákokat, illetve a Kolozsváron tanuló egyetemi hallgatókat, hogy csatlakozzanak az MCC erdélyi közösségéhez, mert életre szóló tapasztalatokat, tudást szerezhetnek egy összetartó, baráti közegben."

Köllő Magor-Örs, MCC Kolozsvári Egyetemi Program
Erdély-tanulmányok szakirány