Olvasási idő: 3 perc

Moldovában jártak a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Médiaiskolájának hallgatói október 22–26. között. Az országos képzési hétvégének a főváros, Kisinyov adott otthont. Az esemény részleteiről Vajna Hunor MCC-s hallgató számolt be.

Európa egyik legszegényebb országát, Moldovát látogatta meg tizennyolc tagú csapatunk, a latin-szláv térség ötvözetét idézve elő. A kirándulás során pozitívan csalódtam, miután azt tapasztaltam, hogy mennyire közvetlenek a lakosok. A közterületek is befogadó hatást keltenek, érződnek a kezdeményezések az új városi projektek irányából. Véleményem szerint az egyedüli hátulütő tényező az országban az utak terjedelme és minősége volt, hiszen zsúfoltnak bizonyultak az egyébként nagy, de kevés lakosú fővárosban. Az infrastruktúra ott egy sajátos élményt, életérzést sugall, amolyan posztkommunista-szerű elnyomást, bár egy bizonyos ponton annak is megvolt az esztétikája.

Az utazásunk célja izgalmas kereteket szabott az ottani kibontakozásunknak, ugyanis elnöki választások folytak éppen, valamint firtatták az alkotmány módosítását is az európai integrációval kapcsolatban. Mivel az ország 30 százaléka orosz ajkú, nem meglepően oroszpárti reprezentánsa is volt a parlamenti garnitúrának. A választások eredménye értelmében az aktuális elnök, Maia Sandu vezet Alexandr Stoianoglóval a nyomában. Egyikük sem győzte meg az abszolút többséget, emiatt november 3-án második fordulón kell részt venniük, ami azért is lesz izgalmas, mert mindketten más érdekeket képviselnek, Stoianoglo meg egyre több bizalomra tesz szert. Amennyiben sikerül letaszítania az uniópárti elnököt a trónról, lassítani fogja az integrációs folyamatokat Európa felé az oroszok javára. Ezt, meg az alkotmánymódosítás folyamatának aspektusát igyekeztük nyomon követni, illetve különböző nézőpontokat, ötleteket próbáltunk meghallgatni. Találkoztunk többek között Ina Coseruval, a külpolitikai bizottság elnökével, Ioan Ceban polgármesterrel, Alexandru Flenchea volt kormánytaggal, valamint Szabó Sándorral, a magyar nagykövettel is.

A sok érdekes szakmai program után volt időnk ellátogatni a világ legnagyobb borkészletével rendelkező borászatába, amely a fővárostól néhány kilométerre helyezkedik el egy kis faluban. A program rendkívül egyedi élménnyel járult hozzá a tanulmányi úthoz, amely során még ajándékot is kaptunk a túravezetést követően. A napjainkat helyi ételek kipróbálásával zártuk, és hozhattunk ezáltal egy remek következtetést: az izgalmas ízek nem a drága árakon múlnak.

A moldovai tanulmányút során az elnökválasztások, a helyi vezetőkkel folytatott beszélgetések, valamint Moldova kulturális gazdagságának felfedezése nemcsak szakmailag, hanem emberileg is értékes élménnyé vált, amellyel számos téren bővítettük tudásunkat és perspektíváikat. Az út végére mindannyian új inspirációval és megértéssel térhettünk haza, amelyek hosszú távon is gazdagítják majd a világra való nyitottságunkat.