Olvasási idő: 3 perc

Vajda Péter a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karának hallgatója. A folyó tanévet az Erasmus+ program keretében Berlinben tölti, ahol Humboldt Egyetem Matematika és Természettudományok Karának matematika szakán tanul. A külföldi élményekről, a beilleszkedésről, és az MCC-s tapasztalatokról az alábbi interjúban számolt be a hallgató.

- Mi motivált arra, hogy jelentkezz az Erasmus+ programra, és miért választottad ezt az országot?

Szerettem volna megtapasztalni, milyen érzés külföldön tanulni, különösen Nyugat-Európában, ahol az oktatási rendszer és a hallgatói környezet sok tekintetben eltérhet az otthoni tapasztalatoktól. Kíváncsi voltam, hogy az itteni hallgatók milyen nehézségekkel néznek szembe, milyen szempontból könnyebb a helyzetük, valamint milyen az oktatás színvonala és a tanulási körülmények az otthoniakhoz képest. A nyelvi akadályok miatt a lehetséges célállomásokat három városra szűkítettem: Berlinre, Bécsre és Budapestre. Bár Budapest a nyelv miatt egyértelmű választásnak tűnhet, én viszont a fent elmondottak végett mindenképp Nyugat-Európában szerettem volna tanulni. Hosszas mérlegelés után a két főváros közül a németre esett a választás.

- Mennyire volt nehéz a beilleszkedés az új környezetbe és a helyi kultúrába?

Bár semmi sem ér fel a kolozsvári közösséggel és légkörrel, Berlinben is sikerült néhány új ismerőst, sőt jó barátot szerezni. Ami a kulturális különbségeket illeti, nem éreztem jelentős eltérést a két hely között. Ami azonban kihívást jelentett, főként az első hetekben, az a kisvárosi és nagyvárosi életmód közötti különbség. Időbe telt hozzászokni ehhez a több millió embernek otthont adó dzsungelhez. A város nyüzsög, és folyton rohan, de úgy érzem, hogy nap mint nap fel tudok fedezni valamiféle megnyugtató rendet a német főváros utcáin.

- Hogyan befolyásolta az Erasmus+ program a tanulmányaidat?

Egyelőre nem tudom megítélni, hogy az ERASMUS+ program hosszú távon milyen hatással lesz a tanulmányaimra, ezt majd visszatekintve, az alapképzés lejárta után tudom megfelelően kiértékelni. Amit azonban már most elmondhatok, hogy itt jóval több időt töltök a matematikával, mint korábban. Ez talán annak köszönhető, hogy német nyelven nehezebben haladok a tanulással, így több energiát és figyelmet kell fordítanom rá. Ugyanakkor ez arra is ösztönöz, hogy jobban elmélyüljek a témában, ami, remélem, hosszú távon előnyömre válik.

- Hogyan segítette az MCC a szakmai fejlődésedet?

Azzal, hogy részt vettem az MCC Juniorprogramjában, már elsőéven maradandó élményt és értékes tudást kaptam. Idén már a Közgazdasági Iskola hallgatója vagyok, és igyekszem megtalálni az összefüggéseket a matematika és a közgazdaságtan között, hogy gyakorlatba is ültethessem az egyetemen tanultakat. Hálás vagyok az MCC-nek, hogy szakmailag fejlődhetek, és egy összetartó közösség tagja is lehetek!

 

Tehetséggondozó intézményünkben kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy az oktatás mellett a hallgatók versenyeken, konferenciákon való megjelenését is támogassuk, felkaroljuk a diákok kezdeményezéseit, ötleteit, és megteremtsük a lehetőséget, hogy színvonalas nemzetközi intézményekben is tapasztalatot szerezzenek.