Olvasási idő: 5 perc

Az MCC KEP programlistájának már majdnem 1 éve képezi rendszeres részét a Könyvklub. Forizs Barbara, projektvezető írása.

Az MCC Kolozsvári Egyetemi Program közösségépítő találkozói az online oktatás alatt sem szűntek meg. Mi lehetne jobb példa ennek alátámasztására, mint a már hagyománnyá vált MCC KEP Könyvklub, melyet Forizs Barbara, Média és kommunikáció szakirányos diákunk vezet. Az olvasás nem csak az egyik kedvenc hobbija, hanem szívügye is ezért arra gondolt, hogy egy diákprojekt keretein belül összehozza a kettőt és nem csak ápolja a csapat szintén olvasóival a barátságot, hanem megszeretteti a többiekkel is azt. Erről a folyamatról mesél nekünk az alábbi sorokban.

"Az MCC KEP programlistájának már majdnem 1 éve képezi rendszeres részét a Könyvklub. Minden egy tavaly májusi online csapatépítő beszélgetésen kezdődött, amikor a járványhelyzet miatt haza kellett költöznünk Kolozsvárról és az egyetemi termek helyett a szobánk lett az egyetemista életünk középpontja. A Média és kommunikáció szakiránnyal rájöttünk, hogy szükségünk lesz valamire a karantén ideje alatt, ami összetart minket, ami kapcsán rendszeresen tudunk beszélgetni és ami motivációt ad arra, hogy túl éljük ezt az időszakot anélkül, hogy elveszítenénk saját magunkat a bezártság alatt. A szeretett könyveink hamar közös ponttá váltak, így el is döntöttük, hogy minden hónapban együtt fogunk olvasni valamit, amiről utána közösen tudunk értkezeni, véleményt és gondolatokat megosztani. Azóta már 11 hónap telt el és túl vagyunk 7 fantasztikus könyvön, 7 izgalmas beszélgetésen. A tavaszt új ötletekkel és motivációval kezdjük: szeretnénk, ha kis csapatunkhoz minél többen csatlakoznának a Kolozsvári Egyetemi Program diákjai közül és minél többen olvasnánk együtt!

Miért pont az olvasás?

A KEP diákjai olvasó emberek, szóval a Könyvklubbal nem az az elsődleges célunk, hogy olvasásra ösztönözzük a tagokat, hanem az, hogy az olvasásból, mint magányos tevékenységből közösségi élményt teremtsünk. Azzal, hogy megbeszélünk egy könyvet, közösbe dobjuk az azzal kapcsolatos gondolatainkat egyrészt sokkal jobban megértjük magát a műt, másrészt, ami még fontosabb, bele látunk abba, hogy a társaink hogyan gondolkodnak a világról, jobban megismerjük egymást akkor is, ha a fizikai találkozók most lehetetlenek. Téves azt hinni, hogy egy történet csak annak szereplőiről szól. Igazából minden olvasmányunkban ott vagyunk mi is, épp úgy ahogy a történet maga is belesimul a tudatunkba. Éppen ezért a beszélgetéseink is elsősorban nem arról szólnak, hogy mi történt a könyvben, hanem, hogy mi történt velünk miközben olvastuk és milyen saját emlékeket, életeseményeket kötünk a szereplők élményeihez. Habár sok más művészeti forma (film, színház) képes hasonló hatásra, az irodalom mégis különlegesen alkalmas az általa való megnyílásra, hisz a világ, amit elénk tár, teljesen egyedi képet teremt a tudatunkban, így minden másnál jobban támaszkodik ránk a hangulatának megteremtésében.

Hogyan működünk?

A könyv kiválasztása a közös beszélgetésen történik, amikor is minden résztvevő ajánl egy könyvet, amit el szeretne olvasni vagy újra olvasni, ami valamilyen okból kifolyólag fontos számára. Majd szavazással eldöntjük, hogy melyik legyen az a könyv, amit a nagy MCC KEP-es közösségnek is kihirdetünk a közös csoportunkban, a kiválasztott könyv online olvasható formátumával együtt. 4-5 hét áll rendelkezésre az olvasásra, aminek a lejártával egy közösen megbeszélt és megszavazott időponton Zoom beszélgetést szervezünk. 

A csapathoz hónapról hónapra társul egy-egy új résztvevő, de azt érezzük mégis, hogy jelenleg az jelenti a legnagyobb kihívást, hogy a Könyvklub magját képező közösségen kívül minél több új résztvevőt is bevonzzunk, akik aktív résztvevői maradnak találkozóinknak. Ennek érdekében úgy döntöttünk, hogy változtatunk a könyvválasztás módján: ezentúl a teljes MCC KEP-es közösség elé nem egy, hanem három javasolt könyvet ajánlunk és mindenki szavazhat arról, hogy melyik mű érdekli a legjobban, ezzel motiválva a többieket is a mű olvasásának befejezésére és a hozzánk való csatlakozásra.

Reméljük, hogy a következő időszakban egyre több KEP-es diák kap kedvet ahhoz, hogy közösségben olvasson velünk!"

Eddig olvasott könyveink:

  • Weöres Sándor- A teljesség felé
  • Boris Vian- Tajtékos napok
  • Lázár Ervin- Mesék felnőtteknek
  • Szerb Antal- Utas és holdvilág
  • Antonie de Saint-Exupéry- A kis herceg
  • Janne Teller- Minden
  • Elena Ferrante- Briliáns barátnőm

Forizs Barbara,
Média és kommunikáció szakirány