Olvasási idő: 3 perc

Tartalmas tanulmányi úton vettek rész a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Egyetemi Programjának hallgatói Belgium fővárosában, valamint Luxemburgban. A március 4–6. között megrendezett Hol születnek a számok? – Kalandozások a statisztika birodalmában című országos képzési hétvégén a diákok mélyebbről betekinthettek a statisztikai adatok keletkezésének folyamatába, valamint azok gyakorlati alkalmazásába.

Az MCC kolozsvári hallgatói csapatából Kóter Kincső, Hodor Mária-Magdolna és Gádoros Mátyás, az MCC Társadalom-és Történelemtudományi Iskolájának tanulói vettek részt a kiránduláson.

A program első állomása Brüsszel volt, ahol először a magyar nagykövetségre látogattak el a hallgatók. A helyszínen dr. Kovács Tamás Iván nagykövet fogadta a résztvevőket, majd egy tartalmas előadás keretében ismertette a nagykövetség történetét, valamint annak diplomáciai szerepét az Európai Unióban. A bemutatót követően a diákok az Európai Parlament épületét és a Parlamentáriumot tekintették meg, ahol az Európai Unió történelmével, intézményrendszerével és működésével ismerkedtek meg. Az élménydús program az Egy jobb világért – 110 éves a magyar cserkészet című könyv bemutatójával zárult. Az eseményen a kötet szerkesztői, Réti Gergely és Székely Levente, valamint Kiss-Kozma Georgina, a könyv egyik szerzője Sztáray Júliával, az MCC Közjogi Műhelyének tagjával beszélgettek a magyar cserkészet múltjáról és jelenéről.

A második nap az MCC brüsszeli központjában folytatódott, ahol Tony Gilland kabinetvezető mutatta be az intézmény munkáját és tevékenységeit. Ezt követően Bill Durodié vendégprofesszor interaktív előadásában látta el hasznos gondolatokkal a diákokat.

A tanulmányút végén Luxemburgban az Eurostatot és a LIS Cross-National Data Centert ismerhették meg közelebbről. Az Eurostatnál a statisztikai adatok feldolgozásának és elemzésének folyamatát vizsgálták meg. A  LIS Cross-National Data Centernél Heba Omar, az intézmény operatív igazgatóhelyettese fogadta a résztvevőket, aki ismertette a szervezet történetét, működését, valamint bemutatta a LIS weboldalának felépítését és használatát.

A három nap izgalmasan és tanulságosan telt, hiszen minden diák átfogó képet kapott a statisztikai adatok világáról, az információk keletkezéséről, és ezek fontosságáról a döntéshozatalban, amely segíthet a gazdasági, társadalmi és politikai folyamatok mélyebb megértésében.