Olvasási idő: 7 perc
Rekordszámú résztvevő jelentkezett az októberi e-KáPé szombatunkra, akik ráadásul mind nagyon lelkesek és érdeklődőek voltak a bemutatott témákkal kapcsolatban.
Az idei tanév második középiskolásoknak szóló rendezvénye, az októberi e-KP szombat szintén online zajlott, és nagy örömünkre népes csapat vett részt az előadásokon, workshop-okon, úgy Erdélyből, mint az anyaországból egyaránt.
Az e-KP szombat témája a mindenkori fiatalok önkifejezési módszereire épült. A középiskolások megismerkedhettek különböző szubkultúrákkal, önkifejezési módszerekkel, melyek főleg az ő korosztályukra jellemzőek.
Az alábbiakban olvasható két kedves résztvevőnk, Schüttler Klaudia és Adorjáni Jonathán beszámolója a szombati programsorozatról.
"A legtöbb MCC-s diák számára biztos ismerős az e-KP szombatok lényege, hangulata és az ott szerzett kedves élmények összessége. Aki esetleg nem tudná, ezeken a szombatokon a jelenlevők előadásokon, illetve workshop-okon vesznek részt. Sajnos az idei élő találkozások elmaradtak a járvány miatt, viszont a szervezőknek hála online folytatódhatnak ezek az e-KP szombatok és csapatösszerázó péntekek.
A hétvégén is egy ilyen e-KP szombaton vettem részt, közel 90 más diákkal együtt. Két előadáson lehettünk ott, illetve az általunk kiválasztott workshop-ok egyikén.
A szombati képzésnapot Dr. Geambaşu Réka, a BBTE Magyar Szociológia és Szociális Munka Intézetének oktatója nyitotta meg a "Felnőtté válás a tanulás, munka és család háromszögében" című előadásával. Nagyon jól szemléltette statisztikákkal, illetve különböző érvekkel, hogy általában az erdélyi emberek mikor és mi alapján alapítanak családot, illetve beszélgettünk arról is, hogy mit jelent felnőtté válni. Nagyon kellemes hangulatban telt el az idő: lelkesek és aktívak voltak a résztvevők, ezzel is érdekesebbé és interaktívabbá téve az előadást.
A második előadást Dr. Veres Valér tartotta az "Identitásstruktúrák változása Erdélyben a rendszerváltás óta" címmel, aki többek között a BBTE Szociológia tanszékének vezetője. Nagyon érdekesnek találtam azokat az információkat, amelyeket átadott nekünk, mivel én nem nagyon vagyok jártas az ehhez hasonló témákban, viszont az előadó segítségével sok mindent megértettem és minden kérdésemre választ kaptam. Úgy vettem észre, hogy a többiek is élvezték a beszélgetést, mert nagyon sok hozzászólás és vélemény érkezett a témával kapcsolatban.
A délután folyamán én Kovács Orsolya pszichológus workshopján vettem részt, aki a közösségi médiát mutatta be, mint a mai középiskolások egyik önkifejezési módszerét. Együtt összeraktuk, hogy manapság az emberek a közösségi médián keresztül miként fejezik ki érzéseiket, véleményüket. Beszéltünk ennek a pozitív és negatív oldalairól egyaránt. Az előadóval közösen megvizsgáltuk, hogy a posztjaink alapján mi hogyan fejezzük ki magunkat és mennyire hasonlít az ,,online” személyiségünk a valódihoz. Nekem ez a feladat nagyon tetszett, mert személyre szabottan kaptunk visszajelzést a digitális lábnyomunkra. Emellett többször is csoportokra lettünk osztva, ahol különböző témákat kellett megvitatnunk, majd mindenkivel közösen felvázoltuk nézeteinket és összehasonlítottuk a kiscsoportok gondolkodámódjait. Sajnos én kevésnek véltem a csoportmunkára szánt időt, viszont ez az időcsúszás miatt sikeredett ennyire rövidnek, remélem lesz még alkalmunk Orsolyával együtt dolgozni, hogy jobban bele tudjunk mélyedni egyes témakörökba. Számomra az eddigi összes workshop közül ez volt a legérdekesebb.
Mindent összevetve, nekem nagyon jól telt ez a szombati képzésnap. Nem gondoltam volna, hogy ennyire tetszeni fog minden egyes programpont. Örülök, hogy a járvány okozta nehézségeket ihónapról hónapra sikerül áthidalnia az MCC csapatának. Ezúton még egyszer köszönöm ezeket a szép élményeket."
Schüttler Klaudia,
Szatmárnémeti Református Gimnázium

"Friss e-KP tagként rendkívül izgatottan vártam az első e-KP szombatot, amelyen részt tudtam venni és amely a járványügyi helyzetre való tekintettel október 24-én online valósult meg „Mi választjuk, hova tartozunk?” címmel.
A nap első előadását „Felnőtté válás a tanulás, munka és család háromszögében” címmel Dr. Geambașu Réka szociológus tartotta. A BBTE oktatója érdekes kutatási adatokat mutatott be, főként az erdélyi magyar fiatalok munkával, családalapítással, gyermekvállalással kapcsolatos véleményére, terveire helyezve a hangsúlyt, valamint szemléltette az ezzel kapcsolatos leggyakoribb problémákat is, amelyek eltántoríthatják a fiatalokat terveik megvalósításától.
A második előadás címe „Az identitásstruktúrák változása Erdélyben a rendszerváltás óta” volt, ezt Dr. Veres Valér szociológus tartotta. A szakember az identitástípusok rövid ismertetése után a hangsúlyt az erdélyi magyarok önmeghatározásának bemutatására helyezte. Az előadás igazolta az erdélyi magyarokról alkotott korábbi véleményemet, miszerint nagy részük magyarnak vallja magát, sőt, nemzeti érzése nagyon pozitív, tehát büszke magyarságára. Összességében elmondható, hogy az első két előadás nagyon jól kiegészítette egymást és a két előadó rengeteg dolgot tisztázott az erdélyi magyarok gondolkodásmódjával kapcsolatban.
Ezután két workshop közül választhattunk. Az egyiknek a címe „Közösségi média, mint az Y és Z generációk önkifejezési módszere” volt, míg a másikat Dr. Guld Ádám médiakutató, kommunikációs szakember tartotta „Divat és viselkedés, médiafogyasztás, megkülönböztető csoportok a középiskolások körében” témában. Rövid gondolkodás után az utóbbira esett választásom, döntésem azonban egyáltalán nem bántam meg. A PTE adjunktusa az ifjúsági szubkultúrákról beszélt nekünk, ismertetve az emo szubkultúra harmadik hullámának jellegzetességeit. Ezen szubkultúra tagjairól képeket is mutatott, melyeket legjobban a „döbbenetes” és a „nagyon fura” szavakkal tudnék illetni, de fontos volt az, hogy a már hallott jellegzetességeket és előítáleteinket letisztázza bennünk valós és helytálló érvekkel, információkkal. Befejezésként a kortárs ifjúsági szubkultúrákat prezentálta az előadó, melyek közül a legjobban a furry szubkultúra tetszett nekem, de a többi megismerésének is nagyon örültem.
Mindent összevetve elmondhatom, hogy ez az e-KP szombat egyaránt tartalmazott rendkívül fontos témákat boncolgató, valamint felettébb szórakoztató előadásokat is, amiért nagyon hálás vagyok a szervezőknek. Mivel az idő szerfelett hamar elrepült, a hangulat pedig szuper volt, már alig várom a következő e-KP szombatot!"
Adorjáni Jonathán
Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely