Olvasási idő: 5 perc
A járványügyi intézkedések miatt online valósult meg a VI. Neighbourhood Dialogues, amely egy MCC-s diákok által szervezett angol nyelvű nemzetközi konferencia.
Idén a járványügyi intézkedéseket betartva online keretek között szervezték meg a VI. Neighbourhood Dialogues konferenciát budapesti Egyetemi Programos diákok. Az egy napos angol nyelvű nemzetközi konferencián részt vett pár érdeklődő a Kolozsvári Egyetemi Programból is.
Alább Vass Annamária-Réka, a KEP Nemzetközi kapcsolatok és gazdaság szakirányos diákjának élményeit olvashatjuk.
"Amióta az MCC Kolozsvári Egyetemi Programjának tagja vagyok, számos új fejlődési és ismeretszerzési lehetőség tárult elém színvonalas szakmai előadások, szakirányos képzések és közös kurzusok keretén belül. Mindig igyekeztem - az időmnek megfelelően - élni a program által nyújtott lehetőségekkel. Nem volt ez másképp akkor sem, amikor a Neighborhood Dialogues 2021-et meghirdették.
A konferencia akkor keltette fel igazán az érdeklődésem, amikor egy szakirányos csoporttársam mesélt arról, hogy milyen klassz lehetőség és bár ő tavaly élőben vett részt, mégis úgy gondolja, hogy nem fog problémát okozni, ha idén online szerveződik meg. Bár egy 5 órát tartó online konferencia nem a legvonzóbb hétvégi program első hallásra, az aktuális tematika és a fakultatív workshopok kulcskérdései meggyőztek arról, hogy minőségi időtöltés lesz. Jó érzés volt kapcsolatba kerülni - legalább az online térben - más fiatalokkal világszerte, mert akkor is ha különböző háttérrel rendelkeztünk, volt közös pont érdekeltségeinkben. Elgondolkodtató volt hallani a többiek kérdéseit olyan témákban, amelyek meghatározóak országaink gazdasága, közlekedési rendszere, a szociális kapcsolatok vagy a klímapolitika, egyszóval a jövőnk szempontjából.
Az első előadást Kovács-Toperczer Katalin, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezető gazdasági szakértője tartotta, amely során megismerhettük az EU szerepét és az EU szintű együttműködések célját a járványhelyzet okozta gazdasági problémák kapcsán. A következő előadás már egy belsőbb szinten tárgyalta a Covid-19 hatásait, pontosabban a Visegrádi országok helyzete volt a téma a vírus utáni időszakban, Szilágyiné Bátorfi Edit tolmácsolásában, aki az International Visegrád Fund ügyvezető igazgatója. Számomra nagyon érdekes volt annak a megismerése, hogy a négy ország hogyan működik együtt a szervezet keretében. Számos pályázati lehetőség került bemutatásra: tanulmányi ösztöndíjak, történelmi és művészeti kutatások, melyekre a jelentkezés bizonyos szintig nyílt és nem kizárólag csak a V4 országok állampolgáraira korlátozódik. A továbbiakban Kerényi László Sándor, a BKK stratégia- és innovációigazgatója ismertette meg velünk a Covid-19 hatásait a tömegközlekedésre.
Az első informűció dús rész után a délutáni workshopok következtek. Én személy szerint a klímapolitikáról szóló műhelyen vettem részt, amelyet Bart István, a Klíma Stratégia 2050 intézet vezetője, az Energiaklub elnökségi tagja tartott. A műhely egy új perspektívából láttatta a jövőbeli helyzetünket. Témájának megfogalmazásától eltérően, azt a következtetést vonhattuk le, hogy a vírusidőszak nem feltétlenül gyógyította a bolygónkat, csak lelassított egy elkerülhetetlen destruktív folyamatot. Napirenden volt az is, hogy mégis mennyire „elkerülhetetlen” az ami felé tartunk és hogy milyen gazdasági és politikai intézkedések szükségesek egy környezetbarát, optimista jövőkép eléréséhez.
A konferencia, ezek mellett az értékes információk mellett, abban is segített, hogy a többieket látva bátrabban kérdezzek és ne féljek használni az idegen nyelvet, amit pont e célból tanultam. A szervezők nap közben készültek, az online tér ellenére is különböző játékokkal, amelyek során jobban megismerhettem a résztvevőket és bízom benne, hogy a közös érdeklődésen alapuló ismeretségek a jövőben barátsággá mélyülhetnek, ha nem is máskor mint jövőre a hetedik kiadásán a konferenciának.
Így visszatekintve hasznos szombati időtöltés volt a Neighborhood Dialogues 2021 konferencia, mert sok szempontból hozzájárult a fejlődésemhez, bővithettem kapcsolataimat és világlátásomat. Szívesen résztvennék a konferencián jövőre is, főleg ha szemtől szemben is megtapasztalhatom ezt az élményt."
Vass Annamária-Réka
MCC Kolozsvári Egyetemi Program,
Nemzeközi kapcsolatok és gazdaság szakirány