Az előadás a sajátos nevelési igény (SNI) fogalmát a gyerekek, pedagógusok és szülők mentális jóllétének szempontjából közelíti meg. Azt kísérli meg körüljárni, hogy az SNI mint jelenség miként érthető meg egy olyan nézőpontból, amely az oktatási folyamat minden szereplőjének lelki egészségét figyelembe veszi. 

Mindennapjainkban kategóriák és nyelvi címkék segítségével rendszerezzük és értelmezzük a valóságot. Nemcsak a tárgyi világot osztályozzuk így, hanem a személyeket is, ami segíti a társas világban való tájékozódásunkat. A kategóriák azonban nemcsak segítenek, hanem torzíthatnak is: a szociális észlelés során gyakran leegyszerűsítünk, előítéletek és elvárások mentén hozunk ítéleteket. Ez különösen problémás lehet az oktatásban, ahol a tanulók egyediségét háttérbe szorítva próbáljuk kategóriákba illeszteni őket. 

A kategorizálásnak azonban van alternatívája, új alapokra helyzehetjük az SNI-vel kapcsolatos gondolkodásunkat, természetesnek tekinthetjük a viselkedésbeli és érzelmi sokféleséget. Ahelyett, hogy a „normálistól” való eltérésre koncentrálnánk, a neurodivergens személyek erősségeire és azok kibontakoztatására helyezhetjük a hangsúlyt. Ez a szemléletmód a pedagógiai szituációk fókuszát is átalakíthatja: a „normalizálás” helyett az egyén jóllétének elősegítését célozhatja meg. 

Végül az előadás foglalkozik azzal is, hogy az SNI-s gyermekeket nevelő és tanító felnőttek – pedagógusok és szülők – közötti kommunikáció hogyan támogathatja mind a gyermek, mind a felnőttek mentális jóllétét. Az SNI-s gyerekek nem elszigetelten léteznek, hanem egy rendszer részei, amelyben a felnőttek együttműködése kulcsfontosságú a mindenki számára támogató környezet kialakításában. 

Meghívott előadónk dr. Szántó Bíborka, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Pszichológia és Neveléstudományok Kar, Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet adjunktusa  Székelyudvarhelyen. Más tárgyak mellett gyermekirodalmat és anyanyelvi tantárgypedagógiát tanít, kutatási érdeklődése az anyanyelvi nevelés módszertanával kapcsolatos tankönyvelemzés, különösen a gyermekirodalom területén. Az elmúlt években mentálhigiénés segítő szakembernek tanult, és több olyan programban vesz részt, amelyek segítenek a pedagógusok lelki jóllétének előmozdításában. 

Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: ITT

További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.