Olvasási idő: 5 perc
Kínai tanulmányúton vehetett részt volt MCC-s diákunk, aki csapatával megnyerte a Modul Business Championship üzleti tanácsadó versenyt májusban. A Mathias Corvinus Collegium (MCC) és a Modul Egyetem szervezésében augusztus 24–31. között válhatta be a csapat a verseny fődíját, egy kínai utazást.
2024. május 9–11. között a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kar háromfős csapata (Ábrán Kinga, Pásztor Ferenc Kende és Szekernyés Péter) drd. Izsák Réka kíséretében részt vett a Modul Business Championship üzleti tanácsadó versenyen, ahol győzelmet arattak. Az eseményen Közép-Kelet-Európa legjobb csapataival mérték össze tudásukat egy háromfordulós, rendkívül intenzív megmérettetésen. A felejthetetlen kínai jutalomutazásról Szekernyés Péter számolt be.
Péter idén végezte el az MCC Műhelytagság Programját Kolozsváron, szeptembertől a Masters in Global Management mesterszak hallgatója a berlini ESMT Egyetemen. „A következő két évemet a berlini kampuszon töltöm, miközben továbbra is szoros kapcsolatot tartok az MCC-vel” – mondja.
- Milyen jellegű programokon vettetek részt a kínai tanulmányút alatt?
- Az egyhetes utazás során élménydús és intenzív programban volt részünk. Belekóstoltunk a helyi kultúrába izgalmas tevékenységek és városnézések keretében, miközben számos neves kutatóintézetet és egyetemet látogattunk meg. Lehetőségünk nyílt szakértőkkel folytatott érdekes és inspiráló beszélgetésekre, amelyek új távlatokat nyitottak előttünk szakmai fejlődésünk terén. Hálás köszönet Kiss Noéminek, az MCC Nemzetközi Projektek Iroda vezetőjének, valamint Czagány Botondnak, az MCC Nemzetközi Projektek Iroda munkatársának a szervezésért és az odaadásukért, amit az út alatt nyújtottak.
- Milyen helyszíneket látogattatok meg?
- A hét jelentős részét Shanghaiban töltöttük. A kínai utunk alatt számos érdekes helyszínt látogattunk meg. Először a Tongji Egyetem Nemzetközi Tanulmányok Karán, körbevezetésen vettünk részt az egyetemen tanuló diákok szervezésében, amely során jobban megismerhettük az egyetem működését és a kínai kultúrát. Lehetőségünk volt mélyebben betekinteni Kína és Magyarország kapcsolatába is a Center for European Studies intézménynek köszönhetően. A Fudan Egyetemen a kínai elektromos autók piacáról beszéltek nekünk, ami talán a legizgalmasabb téma volt számunkra. Megismerkedtünk az Ausztria és Kína közötti kereskedelmi kapcsolatokkal is az osztrák konzulátuson, de meglátogattuk Magyarország konzulátusát is, ahol hasznos beszélgetéseink voltak Kína gazdasági lehetőségeiről és a két ország közötti kapcsolatok erősítéséről. Mindez remekül kiegészült a vacsorák során folytatott kötetlen beszélgetésekkel, ahol közelebbről is megismerhettük a kínai mindennapokat. Két napot Nanjingban töltöttünk, ahol ellátogattunk a Modul Nanjing Pujiang Intézetbe, bepillantást nyerve a kínai oktatási rendszerbe. A város történelméről is tanulhattunk a Nankingi Mészárlás Múzeumában.
- Milyen kulturális különbségeket tapasztaltál Erdélyhez képest?
- A teljes út alatt erős kultúrsokkérzetem volt. A tisztelet és a rend teljesen más formát ölt Kínában, mint idehaza. A külföldieket néha egzotikumként kezelik, gyakran állítottak meg az utcán minket, hogy fényképet készítsenek velünk, vagy hogy érdeklődjenek felőlünk. Kevesen beszélik az angolt, mégis sokan próbáltak nekünk segíteni, ha problémába ütköztünk a vonatállomáson vagy a városban.
- Milyen oktatási tevékenységeken vettetek részt?
- Az oktatási programok a különböző intézetekben folytatott beszélgetésekben öltöttek testet, ahol formális légkörben tehettük fel kérdéseinket a szakértőknek, akik készséggel válaszoltak. A témák széles spektrumot öleltek fel: a kínai oktatási rendszertől kezdve az ország gazdasági helyzetén át egészen a kínai–magyar kapcsolatokig. Úgy gondolom, hogy átfogó képet kaptunk a számunkra érdekesnek tűnő területekről.
- Mennyire sikerült interakcióba lépni az ottani emberekkel?
- Számos alkalommal beszélgettünk intézetvezetőkkel, tanárokkal és diákokkal is különböző környezetben. A hallgatók felől nyitottságot éreztem, ők épp annyira érdeklődőek voltak a mi kultúránk és szokásaink iránt, mint fordítva. Ez a nyitottság nem volt minden esetben észrevehető, hivatalos környezetben gyakran úgy tűnt, hogy inkább standard témákról beszélnek szívesen velünk, és kevésbé azokról a specifikus részletekről, melyek minket kimondottan érdekelnek.
- Megosztanál egy pozitív élményt a kirándulással kapcsolatban?
- Számos kellemes élményem volt az út során. Ezek közül kiemelném a Jingyuan Xu professzorral való beszélgetést. Ez volt az utolsó szakmai beszélgetésünk az utazás alatt, ami számomra tökéletes lezárást nyújtott a hét történései után. A professzor kíváncsian várta a kérdéseinket a kínai kultúrával, szabályozásokkal és a fenntarthatósággal kapcsolatban. Ez utóbbi mindig is érdekelt, így a beszélgetés alatt számos információval gazdagodtam a témát illetően.