EGÉSZSÉGÜGYI TUDATOSSÁG I.
HOGYAN TUDUNK SEGÍTENI BAJBA JUTOTT TÁRSAINKON?
A foglalkozásunk keretében megtanuljuk, hogyan tudunk segíteni bajba jutott embertársainkon. Hogyan kell Alapszinten újraéleszteni, mentőt hívni, sebeket ellátni. Mindemellett betekintést nyerünk a mentők munkájába, egy mentőállomás napjaiba.
INTERNETHASZNÁLATI TUDATOSSÁG
LÉGY ONLINE!
Van élet a Facebookon túl? Mire jó az internet és mik lehetnek a veszélyei? Milyen a jó jelszó? Behálózza a mindennapjainkat az internet, de vajon tudjuk-e elég tudatosan használni. Pár apró trükk segítségével diákjaink megismerhetik, hogy a közösségi oldalak és a játékok mellett számos praktikus lehetőség is rejlik a neten, mint például az oktatóprogramok, könyvek, filmek, zenék, stb. És sajnos számos veszély is rejlik az online világban a vírusoktól a netes zaklatásig. A képzés során azt is megtanulják a gyerekek, hogyan kerüljék el az internet csapdáit. A hétvégi alkalmakon a FIT-es laptopokon azonnal kipróbálhatják a diákok az elméleti tudásukat a gyakorlatban is.
KÖRNYEZETTUDATOSSÁG ÉS TERMÉSZETVÉDELEM
KÖRNYEZETVÉDELEM ÉS EGYÉB ZÖLD-SÉGEK
Érdekel titeket a természetjárás? Szeretnétek jobban megismerni a Kárpát-medence élővilágát? Esetleg a világunkban rejlő értékeket szeretnétek tudatosan megvédeni? Ezen a kurzuson felhúzzuk a képzeletbeli túracipőt és felfedezzük együtt a világot egy ökológus szemüvegén keresztül nézve. Utána azt is megismerjük, hogy mi veszélyezteti a bolygónkat, és kigondoljuk, mivel tudnátok Ti is hozzájárulni a környezet megvédéséhez. A foglalkozások során pedig kilépünk az osztályteremből, és kicsit körül is nézünk a minket körülvevő természetben. Gyere velünk egy globális felfedezőútra, hogy aztán tudással és bölcsességgel a zsebedben térhess vissza saját helyi környezetedbe, családod körébe, ahol napról-napra egyre több izgalmas és hasznos gyakorlati lépést tehetsz egy környezettudatosabb, természetközelibb, emberségesebb jövőért!
MÉDIA- ÉS FILMES ISMERETEK
RIPORTER KERESTETIK
Körülveszi, behálózza életünket a média, legyen szó az internet világáról, a nyomtatott újságokról vagy a filmekről. Ám csak nézünk, vagy látunk is? Tudunk a sorok közt olvasni? Hogy készülnek a napilapok, hogy működnek a tévéstúdiók? Ezekre és még számos kérdésre választ kaphatnak diákjaink, akik maguk is kipróbálhatják, milyen újságírónak, lapszerkesztőnek vagy épp filmrendezőnek lenni. Az okostelefonos klipkészítéstől eljutunk a tudatos médiafogyasztásig, mindezt profi szakemberekkel, valós körülmények között.
MŰVÉSZET ÉS MATEMATIKA
HOGYAN KAPCSOLÓDIK EZ A KÉT FANTASZTIKUS TERÜLET?
A Művészet és Matematika kurzus ezúttal teljesen új köntösben utazik el minden olyan városba, ahol már van ötödik évfolyam. A kurzuson megismerkedünk a szimmetriával és még azt is megfejtjük, hogy mi tökéletesek vagyunk-e. Jól kibeszéljük az aranymetszést és Leonardo da Vinci sem marad ki. A második kurzusalkalommal elkalauzolunk a geometria világába, bonyolultabbnál bonyolultabb testek neveit tanuljok meg, valamint az illúzió témakörét is kivesézzük. Egy igazán különleges anyaggal, méghozzá csokoládéval készítünk geometrikus szobrokat, így a kurzus igazán finom lesz!
PÉNZÜGYI TUDATOSSÁG I.
TŐZSDECÁPÁK ÉS A BANKOK VILÁGA
Fontosnak tartjuk már a felső tagozatosoknál is elkezdeni a pénzügyi felelősség kialakítását, a gazdasági működés alapjainak megismertetését. Miért határozza meg gondolkodásunkat a pénz? Hogy működik a hitelnyújtás, milyen kockázatok jellemzik a pénzügyi döntéseket? Játékos foglalkozásaink a gazdasági ismeretek, a pénzügyi tudatosság alapjait járják körül, és bevezetnek a bankok rejtélyes világába is.
ROBOTOK VILÁGA
A KURZUS SORÁN A DIÁKOK MEGISMERKEDNEK A ROBOTIKA ALAPJAIVAL, ELSAJÁTÍTJÁK HOGYAN KELL ÉPÍTENI ÉS PROGRAMOZNI ROBOTOKAT.
Építsünk együtt robotokat, programozzuk őket. A programozás, algoritmikus gondolkodás ma már elengedhetetlen része az életünknek. Viszont mennyire más úgy programozni, ha rögtön láthatjuk annak az eredményét is! Nem csak a képernyőn, hanem valós robotok mozdulnak meg, végzik el a feladatokat, amiket adtunk nekik, amikre beprogramoztuk őket. A robotok világa kurzus során a diákok megtanulják a 3 legfontosabb pillérét a robotikának, amit bízunk benne, hogy később a tanulmányaik során minden más területen is alkalmazni tudnak majd. Tervezés, építés, programozás. A kurzus mindenkinek szól, nem csak azok találják meg a számukra kedves feladatokat, akik programoznak vagy legózni szeretnek, ráadásul a legfontosabb, hogy mindent csapatban csinálunk. Fontos, hogy megismerjék egymást a diákok, tudják kinek mi az erőssége, hogy tudnak együttműködni a feladatok során. Bízunk benne, hogy mindenkinek egy életre szóló élményben lesz része a robotok világa szombatjain!
TERMÉSZETTUDOMÁNYOS KÍSÉRLETEK
KÍSÉRLETEZZÜNK EGYÜTT!
Érdekel, hogy mitől színesek a tüzijátékok? Hogyan épül fel egy atom? Hogyan készíthetünk oxigént? Szeretnél igazi vegyszereket használva, labor körülmények között kísérletezni? Érdekel, hogyan kísérletezhetsz otthon is biztonságosan? A természettudományos kísérletek kurzus az iskolai oktatásban háttérbe szoruló fizikai, kémiai és biológiai tudományterületeket ölelik fel. Diákjaink izgalmas felfedezéseket tehetnek szakképzett oktatóink vezetésével, illetve biztonságos körülmények között kipróbálhatnak különféle kísérleteket is. Megtapasztalhatják, hogy milyen természeti összefüggések hálózzák be mindennapi életünket, mik a jelenségek tudományos magyarázatai.
BIOSZKALAND
ISMERJÜK MEG TESTÜNKET KÖZELEBBRŐL, VÁGJUNK BELE EGYÜTT A BIOSZKALANDBA!
Hogy működik a szívünk? Hogyan tudnak repülni a madarak? Tényleg fordítva látjuk a világot? Miért érezzük melegnek a csípős ételeket? Bioszkaland kurzusunk során diákjaink élményalapú felfedezésekkel mélyíthetik el tudásukat az anatómia csodáiról. A két alkalmas kurzus első részében a testfelépítésünkkel kapcsolatos kérdéseket boncolgatjuk, megismerkedünk a szívünk és a madarak szárnyának felépítésével és működésével. A folytatásban pedig az érzékszervek káprázatos világában kalandozunk, és közben kulináris kísérleteket is végzünk!
CSILLAGÁSZAT ÉS ŰRKUTATÁS
AZ ŰRTUDOMÁNYOK SZEREPE A MINDENNAPOKBAN
Az űrkutatás napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő tudományos területe. A Csillagászat és űrkutatás kurzus lehetőséget nyújt a diákoknak betekinteni az űrtudományok világába. Megismerkedhetnek interaktívan egy speciális téridő trambulin segítségével az égi mechanika alapjaival és a gravitáció működésével, a fekete lyukak fizikájával, felfedezhetik a Naprendszert és az azon túli kozmoszt. Megtudhatják, hogy hogyan kezdődött az, amit ma űrkorszaknak nevezünk, továbbá rávilágítunk arra a tényre, hogy az űrtevékenység mindennapjaink egyik meghatározó szerves része lett. Kit ne foglalkoztatnának azok a kérdések, hogy hogyan alakult ki a Világegyetem, hol a helyünk a felfoghatatlan méretű kozmoszban, vagy hogy van e élet a Földön kívül, esetleg egyedül vagyunk? A kurzuson ezekre a kérdésekre keressük a választ. A gyerekeknek játékosan van lehetőségük megismerkedni a Világegyetem csodáival felhasználva tudásukat és kreativitásukat.
DIGITÁLIS MÉDIA
A DIGITÁLIS ÍRÁSTUDÁS, A KÜTYÜK ÉS AZ ALGORITMUSOK TUDATOS HASZNÁLATA EGY OLYAN JÖVŐKÉSZSÉG, AMINEK BIRTOKÁBAN NYUGODTABB A LÉLEK, BOLDOGABB A MUNKAADÓ, KÖNNYEBB AZ ELHELYEZKEDÉS.
Lelkesítjük a gépeket, gépesítjük az embereket. Abban a világban, amikor az AI-k egyre nagyobb mértékben az életünk részévé válnak, érzelmeink nagy részét a digitális térben éljük meg, elengedhetetlen lesz a digitális írástudás. Cselekedve tanulásos feladatokon keresztül aknázzuk ki a digitális médiában lévő lehetőségeket. Diákjaink olyan dolgozatot írnak itt, ahol mindent használhatnak, akár a ChatGPT-t is, saját TikTok/YouTube videót gyártanak kisebb csoportokban, megismerik a weboldalak működését. Digitális fotókat készítenek termékekről, ezek után belekóstolnak az online marketing világába, weboldalszöveget írnak, és házon belüli értékesítési versenyen vesznek részt. Érintjük az online előnyeit és lehetőségeit, a multitaskingot és a cyberbullingot is. Valószínűleg az MCC egyik legjobb képzése, szeretettel várjuk a diákokat!
DRÓNOK VILÁGA
FÉNYKÉPEZZÜNK, FILMEZZÜNK DRÓNOKKAL!
Hogyan készülnek a drónok? Mire használják őket a tudósok, és mire tudjuk mi, civil emberek? Készítsünk mi is repülő robotokat! Fényképezzünk, filmezzünk drónokkal! A kurzus folyamán diákjaink betekintést nyernek a drónok különböző használati területeire, megismerik, hogy milyen célból és mely gazdasági szektorban használják napjainkban ezt a technológiai újítást.
EGÉSZSÉGÜGYI TUDATOSSÁG II.
HOGYAN LEGYÜNK FÜGGETLENEK?
Alkohol, drog, kávé, cigaretta - addikciók. Mi a különbség a függőséget okozó anyagok között? Milyen élettani hatásai vannak a különböző szereknek? Mik ezeknek a jogi vonatkozásai? Mire érdemes ügyelni? Szerencsejáték és internet - függőségekről másképp. Gyakorlati példák, közös vitafórum, szemléletformáló játékok.
PÉNZÜGYI TUDATOSSÁG II.
PÉNZÜGYEK FELSŐS FOKON
Hogyan tudom megduplázni a vagyonom? Mit kell tudnom, hogy sikeres befektető váljék belőlem? Mit tanulhatunk a nagy gazdasági világválságokból? Hogy működnek napjaink legmenőbb vállalkozásai? Alapítsunk céget! Élethű gazdaságszimulációs társasjátékon keresztül ismerjük meg a vállalkozások világát! Találkozzunk sikeres magyar vállalkozókkal!
REJTÉLYES ÉPÍTÉSZET
ÉPÍTÉSZETI ÍZELÍTŐ A TERVEZÉSTŐL A SZERKEZETÉPÍTÉSIG
Mivel foglalkozik az építész? Mik a különböző építészeti ágazatok kihívásai? Hogyan jut el egy épület a megtervezéstől a kivitelezésig? Ez a kurzus betekintést nyújt az építész szakma rejtelmeibe! A résztvevők játékos gyakorlati feladatokon keresztül tapasztalhatják meg a tervezés és alkotás örömét. Térszerkezet építésével kibontakozhat kreativitásuk, megérthetik a statika alapelveit, miközben a térformálás élményével gazdagodnak. A kurzus nem csupán élményt és tudást ad, de segít az ízlés formálásban, értékek felismerésében, esztétikai érzék fejlesztésében. A foglalkozás része egy városi építészeti túra vagy egy helyi nevezetes épület bejárása, ahol fény derül a kulisszák mögötti titkokra, érdekességekre.
SZÍNHÁZ VILÁGA
TUDD MEG, MI TÖRTÉNIK A SZÍNFALAK MÖGÖTT!
Szerintünk a színházcsinálás művészete a legizgalmasabb dolog a világon! Több ezer éve létező művészeti ág, amely folyamatosan megújul, formálódik és mégis mindig ugyanaz: párbeszéd a nézővel. Mindenkinek van színházi élménye, de kevesen tudják, hogy mi zajlik a kulisszák mögött. A kurzuson lehetőséged lesz szerepelni és fejleszteni előadói képességeidet, megtapasztalhatod, milyen kiállni, akár egy nagyobb tömeg elé. A második alkalommal egy interaktív színházbejáráson mindent megtudhatsz arról, hogy mi zajlik a színfalak mögött.
EGÉSZSÉGÜGYI TUDATOSSÁG III. - TÁPLÁLKOZZ TUDATOSAN!
INTERAKTÍV KALAUZ A TESTTUDATOSSÁG LABIRINTUSÁHOZ
A kurzus által betekintést nyerhettek a táplálkozásunkat felépítő nyersanyagainkba: matatunk, játszunk és főzünk is együtt. Elmélyedünk a tápcsatorna rejtelmeiben, végigkövetve emésztésünk folyamatát. Beszélgetünk a leggyakoribb táplálkozással kapcsolatos divathóbortokról és tévhitekről, miközben beleássuk magunkat a leggyakoribb táplálkozással összefüggő megbetegedésekbe is. Mivel a táplálkozás egy fogyasztói döntés, és befolyásolhatjuk vele bolygónk jövőjét is, így a fenntarthaság kiemelt helyet foglal el kurzusalkalmainkon, ahol megalapozhatjuk a tudatos jövőbeli döntéseket.
ÉRZELMEK LABIRINTUSA
KÖZÉPPONTBAN AZ EMBERI ÉRZELMEK!
Érzelmek megnevezése, tudatosítása. Vigasztalás, halál, sértés, empátia, kirekesztés, kapcsolatok. Hazugság – mikor nem feltétlen rossz dolog? Döntés-döntésképtelenség. Felelősség, felelősségvállalás - Felelősség a tetteinkért – felelősség másokért. Jóakarat-rosszhiszeműség. Önállóság és példakövetés. Szeretet – erósz, phília, agapé.
FANTASZTIKUS FIZIKA
AZ ERŐ LEGYEN VELED!
Ki lehet ő? Néha fehér köpenyt visel, izgalmas és néha veszélyes kísérleteket csinálhat, szupertitkos laboratóriumokba lehet bejárása és a körülöttünk lévő világ megismerése a célja. Hát persze, hogy egy fizikus tudósról van szó. A kurzuson célunk a tudományos szemlélet kialakítása egyszerű fizikai problémák gyakorlatias szemléletű megoldásán keresztül. Diákjaink megismerhetik a mérések alapelveit, csoportmunkában, játékos körülmények között dolgozhatnak.
FILMKÉSZÍTÉS REJTELMEI
MA MÁR TÉNYLEG CSAK AZ SZÁMÍT, HOGY LEGYEN EGY JÓ ÖTLETED. HA AZ VAN, AKKOR MÁR CSAK MEG KELL VALÓSÍTANI.
Valahogy mindig érezted, hogy a filmek világa egy olyan varázsvilág, ahol eltűnhetsz a hétköznapok elől? Ha valaha azt érezted, hogy nem csak néznél filmet, hanem te is mesélnél a film lehetőségein át? Ha magadra ismertél, akkor ez a kurzus a kedvenced lesz! Ezen a szombaton nem csak a film hatásmehanizmusait és technikai ismeretét tanulhatod meg, hanem az évfolyamotokkal közösen készíthettek egy rövidfilmet is, igazi filmes eszközökkel, minden határ nélkül.
INTERNET OF THINGS
IOT, AVAGY INTERNET OF THINGS, VAGY A DOLGOK INTERNETE, AVAGY A GÉPEK EGYMÁSSAL BESZÉLGETNEK. DE HOGY TUDJUK MAGUNKNÁL TARTANI AZ IRÁNYÍTÁST? EBBEN SEGÍT AZ IOT KURZUS.
A 21. században már egymással kommunikál az okosóránk és a telefonunk, de már az autónk és a garázskapu vagy akár az összes háztartási gépünk. Ebbe az új világba segítünk eligazodni a diákoknak. Mire kell figyelni, milyen lehetőségek vannak benne? Építünk is egy kis okosotthon prototípust a kurzus során. Az ötödikes Robotok világa és a hatodik oszályos Drónok világa kurzusok során megszerzik a diákok azokat a technológiai és algoritmikus gondolkodási alapokat, amire az IOT kurzus épít. Hetedik osztályban (először leporoljuk, majd) alkalmazzuk az előzetes ismereteket, amiket már elsajátítottak a diákok és csoportmunkában, élményközpontúan megismerjük a dolgok internetét.
KOMMUNIKÁCIÓ ÉS VITAKULTÚRA
KOMMUNIKÁLJ FELSŐFOKON!
Hogyan kommunikáljunk úgy, hogy a mondandónk tényleg eljusson a másik emberhez? Hogyan legyünk kommunikációnkban hitelesek és sikeresek; és hogyan figyeljünk oda a másik emberre? Ezekkel az izgalmas kérdésekkel, és sok-sok játékos gyakorlattal közösen tárjuk fel az emberek közötti kommunikáció működését, bepillantva az asszertivitás rejtelmeibe is. Az elsajátított kommunikációs alapokra támaszkodva pedig kipróbáljuk a kulturált, örömet adó vitázás művészetét. És pletykálunk is - mert mindenki pletykál! Persze nem ok nélkül tesszük, hiszen ránézünk annak felszín alatti természetére is.
KREATÍV ÍRÁS I.
HOGYAN FESSÜNK A SZAVAKKAL?
Vonz az ismeretlen, de nem tudod, hogyan közelítsd meg? Érzed, hogy valami rezdül ott bent, de egyelőre fogalmad sincs, hogyan ölthetne ez a valami testet? Ha felmerültek benned ezek a kérdések, akkor jó helyen keresgélsz. Műhelyeinken titkos átjárókat kutatunk fel önmagunk és az irodalom között úgy, hogy közben mi is írók leszünk.
PÉNZÜGYI TUDATOSSÁG III. – VÁLLALKOZZ OKOSAN!
TERVEZZÜK MEG SAJÁT CÉGÜNKET!
Vállalkozói mentalitás - mit kell végiggondolnom, hogy az ötlettől a megvalósításig eljussak? Milyen egyszeri költségeim, rendszeres kiadásaim lehetnek, mire érdemes költenem, és mit lenne jobb megspórolnom? Milyen kockázatok merülhetnek fel? Ezekre a kérdésekre keressük a választ a Pénzügyi Tudatosság III. kurzuson, miközben létrehozzuk és megtervezzük saját vállalkozásunkat.
PROTOKOLL
MINDENNAPI ÉLETÜNK "KRESZ-SZABÁLYA"
A protokoll, mindennapi életünk "KRESZ-szabálya", amely segít abban, hogy könnyedén, balesetmentesen közlekedjünk egymás mellett. Az előírt szabályrendszer nem úri huncutság, hanem fordulatok, trükkök gyűjteménye, ami figyelmességet, gördülékenységet és tapintatot csempész mindennapjainkba. Az egész napos kurzus során kinyitjuk a hétköznapi szituációk ajtaját és élvezetes, szituációs gyakorlatok által merülünk el az illem világában. A foglalkozás során feladványokat fejtünk meg például a színház széksorai között, egy elegáns étterem terített asztala fölött, de felvételi elbeszélgetésen is részt veszünk, miközben a villa, az öltöny és az elegáns női viselet elemeivel "zsonglőrködünk".
AZ ÉLŐ BESZÉD MŰVÉSZETE
AHOL A GONDOLATOK KIMONDÁSRA KERÜLNEK A NYILVÁNOSSÁG ELŐTT
Mitől lesz igazán izgalmas egy előadás? Hogyan tarthatjuk fent hallgatóink érdeklődését? Hogyan készüljünk fel egy beszédre? Gyakorlatokban tudatosítjuk és kipróbáljuk, hogy a tervezéstől a tényleges megszólalásig milyen állomásokon érdemes végigmenni, hogy utána az előadó és a hallgatóság is elégedett legyen.
EGÉSZSÉGÜGYI TUDATOSSÁG IV.
BETEGSÉGMÍTOSZOK
Ha elég sok C-vitamint szedünk, tényleg nem leszünk betegek? Csak hidegben lehet megfázni? Betegségmítoszok kurzusunk megcáfolja a betegséggel, egészséggel kapcsolatos legelterjedtebb tévképzeteket.
KREATÍV ÍRÁS II.
AZ ÍRÁS SZABADDÁ TESZ! MERJ SZABAD LENNI!
Az írás olyan művészeti ág, amelyen keresztül szabadon fejezhetjük ki legbensőbb érzéseinket, akár napló, akár vers, akár regény formájában. Gondolataink papírra vetése felszabadítja az elmét, vágyainkat, örömünket és fájdalmunkat. A kurzus célja, hogy a kreatív írás készségét tovább mélyítse, megismertetve a fiatal tehetségeket a legjelentősebb magyar és világirodalmi alkotókkal is. Gazdagítsa tudásukat a műnemek és műfajok sajátosságaival és az irodalomtörténet színes világával. A kurzus feladata nem csupán az íróasztal mellett megírandó szöveg elkészítéséből áll. Lehetőségünk szerint ezeket a szövegeket vizuálisan is ábrázoljuk (pl. rajzzal), és dramatizáljuk is a játékpedagógia módszere szerint.
TEST ÉS TUDAT
ÉRZELMEK, KAPCSOLATOK, ÖNISMERET
Üdv mindenkinek a 'Test és Tudat' kurzuson, ahol a szív rezgéseit és a gondolatok mélységeit kutatjuk! Itt egy fantasztikus kaland vár rád, ahol az érzelmek, kapcsolatok és önismeret érdekfeszítően fonódnak össze. Közösen gondolkodva olyan tapasztalatokra tehetsz szert, amelyek életed során hasznodra válhatnak. Kiderítjük, hogyan lehet erősíteni az egészséges kapcsolatokat, és hogyan találhatjuk meg a harmóniát a érzelmek és tudat között, a kamaszkor legnagyobb kérdésében. Mindezt persze szuper oktatóink segítségével, akik szakértő módon vezetnek bennünket ezen a kalandon!