KURZUSOK

Az MCC Fiatal Tehetség Programja egy szélesebb kört megszólító programsorozatot működtet, melynek Erdély-szerte 7 város részese. A Fiatal Tehetségek Klubjának célja, hogy az MCC elérési hatókörét bővítsük az 5. és 8. osztályos diákok körében.A foglalkozások alkalmával szakmai, kulturális és élményprogramokat nyújtunk a kisdiákoknak.

Csíkszereda

 

Bioszkaland.
Oktató: Nagy Réder-Dalma

A kurzus célja a természettudományokkal, azon belül is leginkább a gerinces állatok biológiájában való élményalapú ismerkedés, a természetben, s ezáltal a szervezetünkben is fellelhető összefüggések tudatos észrevétele, felfedezése. A tudományos ismeretek átadása mellett teret adunk, hogy a diákok gyakorlatban is kipróbálhassák az elméletben tanultakat, ami gyakran (főleg a boncolások alkalmával) a félelmek leküzdésével is jár. A kurzuson helyet kap az egyéni-, páros- és csapatmunka is, amik során hol a mély koncentrációt, hol pedig a játékos szellemet erősítjük.

Királyi kincsvadászat
Oktatók: Lázár Cecília és Vitus Tamás

A Szabadulószoba kaland során különféle izgalmas, kreatív, logikai és csapatfeladatok várnak rátok, miközben próbáljátok megtalálni Mátyás király elrejtett kincses ládáját. A csapatmunka és a logikai gondolkodás segíteni fog abban, hogy sikeresen megtaláljátok. Ez nem csak szórakoztató, de tanulságos kaland is lesz, hiszen belekóstolhattok a történelem izgalmas világába és csapatépítés és az tettrekészség fejlesztésének kiváló eszköze is. Ne hagyjátok ki ezt a kihívást! Gyertek és ünnepeljük együtt Mátyás király születésnapját, merüljetek el az ő titokzatos világában.

Művészet és matematika
Oktató: Boldog Renáta

A gyermekek új perspektívából közelíthetnek a matematika világa felé: geometriai fogalmakkal ismerkednek, testeket építenek különböző elemekből, tanulnak a kahoot!-tal, majd a síkbeli alakzatokat rajzolnak csokiból.

Húsvétváró az Erdélyi Hagyományok Házával
Oktatók: Erdélyi Hagyományok háza munkatársai

Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány célja és küldetése az erdélyi és a hagyományos kultúra részét képező letűnt, vagy eltűnőben lévő kisközösségi kultúra, a néphagyományok, népművészet és népi kultúra elemeinek megőrzése, életben tartása, élővé tétele, átörökítése, valamint visszajuttatása a ma és holnap kulturális közéletébe

Egészségügyi tudatosság
Oktató: Orbán Zsófia

Alkohol, drog, kávé, cigaretta - addikciók. Mi a különbség a függőséget okozó anyagok között? Milyen élettani hatásai vannak a különböző szereknek? Mik ezeknek a jogi vonatkozásai? Mire érdemes ügyelni? Szerencsejáték és internet - függőségekről másképp. Gyakorlati példák, közös vitafórum, szemléletformáló játékok.

Kommunikációs stílusaink, avagy hogyan kommunikáljunk hatékonyan?
Oktatók: Gergely Kata és Vitus Tamás

Kommunikációs stílusaink, avagy hogyan kommunikáljunk hatékonyan? című tréning egy interaktív és gyakorlatias foglalkozás. Ennek célja, hogy a gyerekek felismerjék, megértsék és elmélyítsék a különbféle kommunikációs stílusok sajátosságait, mely hozzájárúl a hatékonyabb kommunikációhoz. A program során lehetőség adódik arra, hogy megismerjünk és gyakoroljunk pár kommunikációs stílust.

Világvallások
Oktató: Bodor Lóránd

A foglalkozás során betekintünk a kereszténység, judaizmus, iszlám, buddhizmus és hinduizmus világába. Megismerkedünk ezen hagyományok nagy tanítóival és bölcsességeivel; megfigyeljük videók és hanganyagok segítségével, hogy milyen szokásvilágot (szimbólumokat, rítusokat, gyakorlatokat) alakultak ki példájuk nyomán

Radioaktivitás ABC
Oktató: Incze Réka

Szeretnéd megtudni, hogy mit jelent a radioaktivitás, mint jelenség? Hogy honnan és hogyan alakulhat ki a radioaktivitás? Ezen foglalkozás által konkrét példákat fedezhetünk fel, illetve összefüggéseket vizsgálhatunk meg az emberi test, szervezet, egészség és a radioaktivitás között.

Népi motívumok a hétköznapokban
Oktató: Gergely Kata

Foglalkozásunk a magyar népi motívumok köré épül. Első körben szó lesz a leggyakoribb népi motívumok jelentéséről, majd a tevékenység második felében a megszerzett ismereteket gyakorlatba ültetnénk, mégpedig szatyorfestés keretében. Mindezzel szeretnénk ha fiataljaink nem csupán betekintést nyernének a népi motívumok világába, hanem magukkal vinnék egy kis részét a mindennapokba is.

"Mondjuk ki!"
Oktató: Kovács Eszter

A foglalkozás egy átfogó felkészülést nyújt a nyilvános beszédek megtartására, versmondásra, iskolai szereplésre, egyszóval minden olyan helyzetre, amikor személyesen vagy akár online formában szeretnénk és kell megnyilatkoznunk. A foglalkozás első szakasza a lámpaláz leküzdésének módozatait veszi szemügyre. Ide tartoznak a légzőgyakorlatok, a száj és a nyelv bemelegítő gyakorlatai több feladatsoron keresztül, ahol közösen és egyéni módon is gyakorolunk. Ezt követi a zöngés, zöngétlen hangok “keresése”, játsszva a szavakkal. Majd az orrhangok jellemzőit vesszük szemügyre, illetve ezek előnyeit, hátrányait. A foglalkozást folytatjuk a tiszta magánhangzók gyakorlásával, illetve a magas és mély magánhangzós szavak zsonglőrködésével. A foglalkozás gyakorlataiban megtalálhatók versek, mondókák, közmondások, dalszövegek, nyelvtörők stb. A következő szakasz a nyilvános beszéd témakörében a prezentáció készítés és előadás-tartás a tervezéstől egészen a kivitelezésig. Megnézzük, hogy hogyan lehet érdekes, figyelmet megragadó előadást tartani, melyek azok a gyakori hibák, amiket, legjobb elkerülni. A foglalkozás végén egy közös feladat lesz a “híradó műsorának” időjárásjelentését megírni, majd előadni. A bemondásról feltételt készítünk, amit a helyszínen visszanézünk, kielemzünk.

 

Kolozsvár

 

Környezetvédelem
Oktató: Cseh Apolka

A foglalkozás keretén belül a gyerekek szó szerint is "körbejárva a témát" mindegyik állomásnál más-más szempontból vizsgálhatják a természetismeret témájához tartozó elemeket. A hangsúly a minél közvetlenebb megtapasztaláson és felfedezésen van, amely az élővilág lényeit és jelenségeit közelebb viheti a tanulókhoz. Interaktív, játékos módszerekkel, a gyerekek készségeit mozgósítva igyekszünk felszítani és megerősíteni kíváncsiságukat és érdeklődésüket, fejleszteni az önálló ismeretszerzés képességét.

Elsősegély-gyorstalpaló
Oktató: Kegyes Dávid

A foglalkozás keretében a résztvevők olyan alapvető ismereteket sajátíthatnak el az elsősegélynyújtás területén, amelyekre életük bármelyik pillanatában szükségük lehet. Hogyan tudnak segíteni bajba jutott embertársaikon, hogyan kell alapszinten újraéleszteni, mentőt hívni, sebeket ellátni - ezekre a témákra fókuszál a FIT Klub ezen alkalma.

Dobbanó Hangok
Oktató: Ferencz Áron

Ferencz Áron küldetésének tartja a zene iránti szeretet, a kreatív önkifejezés iránti kedv megteremtését a gyermekekben. A Dobbanó hangok című műsora egy olyan interaktív gyermekelőadás, amelyben Ferencz Áron a diákokat ritmusokkal és ütőshangszerekkel vezeti végig, nem csak a dobok és a zene, de az egész emberiség fejlődéstörténetén. Az egy órás előadás intenzitása egy koncerthez hasonlít, de interaktív jellege okán mindvégig bevonja, elvarázsolja közönségét. Először ritmus- és tapsjátékok révén ismerkedünk, egymásra hangolódunk. Majd néhány perces elmélet következik, ahol kérdez – felelek útján megismerkedünk a hang, a csend és a zene fogalmával és szerepükkel a természetben. Miután elegendő alapismeretet szereztünk és be is melegedtünk, elindulunk egy közös úton, hogy megismerjük az állatok zenehangját, hiszen a bemutatott állatok hangja is zeneként értelmezhető. Az ember, a hang és a hangszer viszonyának bemutatása már az emberi fejlődés útjára terel. Végigjárjuk az anyagok megmunkálásának szakaszait: hogyan lett a fa, kő, fém hangszer. Mindezt úgy, hogy minden anyaghoz egy ütős hangszercsoportot rendelünk és azok hangját meghallgatjuk, miközben mesélek keletkezésükről. A hangszerbemutatók között, az előadás csúcspontján szó esik a nyelv keletkezéséről és a hangzó szavaink formáiról, innen az előadás címe. Itt találkozunk a dobfelszereléssel és ezzel együtt belépünk a modern korba. Ez már ismerősebb terep, ahol az elektronikus hangszerek és az elektronikus zene a főszereplő. Végezetül az akusztikus hangszerek világának egyik legújabb tagja meglepetéssel zárja az órát, egyben visszakormányozza hajónkat a kezdetekre. Csodálatos hangja mellett emberi mivoltunk egyik legértékesebb tulajdonságáról, a tudatosságunkról társalgunk a gyermekek nyelvén. A diákok egy óra interaktív, intenzív, dinamikus és hanghatásokkal teli koncert-tanóra után, behunyt szemmel elcsendesülve hallgatják a zenét, dolgozzák fel és mélyítik el az elhangzottakat. A műsor után közös élményzenélésre kerül sor.

Húsvétváró foglalkozás
Oktatók: Erdélyi Hagyományok háza munkatársai

Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány célja és küldetése az erdélyi és a hagyományos kultúra részét képező letűnt, vagy eltűnőben lévő kisközösségi kultúra, a néphagyományok, népművészet és népi kultúra elemeinek megőrzése, életben tartása, élővé tétele, átörökítése, valamint visszajuttatása a ma és holnap kulturális közéletébe. A foglalkozáson résztvevő diákok a húsvéti hagyománykörrel ismerkedhetnek játékos módon.

Társasjáték-délután a Kubuk-kal
Oktató: Kubuk

A társasjáték délután keretén belül a gyerekek megtudhatják, hogyan is készül egy társasjáték, milyen lépései vannak a tervezésnek és a kivitelezésnek? Sőt, egy gyakorlat erejéig ők maguk is társasjáték-készítővé válhatnak. A foglalkozás második felében a játéké a főszerep, a diákok magyar fejlesztésű társasjátékokkal ismerkedhetnek.

Természettudományos kísérletek
Oktató: Balog Laura

A foglalkozás egy rövid bevezetővel kezdődik a természettudományokkal kapcsolatosan, ahol a diákok az oktatóval közösen átbeszélik az alapfogalmakat a kémia, fizika és biológia világából. A résztvevők csapatban dolgozva ismerkedhetnek meg a különböző vegyi anyagokkal, és saját maguk végezhetik el az adott kísérleteket, labor eszközöket használva. A foglalkozás célja a játékos tanítás és, hogy rálátást nyerjenek a gyerekek a természettudományok gyakorlati és elméleti részére. Köpenyeket és szemüvegeket fel, várunk minden kisérletezni vágyót!

Titkok és trükkök az online térben
Oktató: Petru Barbara

Mitől lesz igazán jó egy fotó? Hogyan lesz egy márka igazán sikeres? Ezekre a kérdésekre keressük a választ a foglalkozás keretén belül. Hogy mit fogunk csinálni? Nagyon egyszerű: tartalmat gyártunk okosan. A tevékenységen résztvevők olyan trükköket tanulhatnak majd, amivel később könnyedén profi fotókat készíthetnek és saját cég alapjait tervezhetik meg. A foglalkozás célja, hogy a diákok megtanuljanak tudatosan tartalmat gyártani az online térben. Szóval...tudtok titkot tartani?

Tervezz te is! - látványtervezői foglalkozás
Oktató: Bocskai Gyopár

A Tervezz te is! látványtervezői foglalkozás keretén belül Bocskai Gyopár, színházi látványtervező érkezik az MCC Kolozsvári Képzési Központjába. A résztvevő diákok a díszlet- és jelmeztervezés világával ismerkedhetnek, betekintve a színházi látványtervezés kulisszái mögé. Különböző anyagokkal, a színek megfelelő kombinációival, öltözködéstörténettel ismerkedhetnek meg, majd Petőfi Sándor János Vitéz c. verses meséjének karaktereit megismerve ők maguk is egy látványtervező bőrébe bújhatnak. A feladat, hogy közösen elképzeljék ezeket a karaktereket mai, modern környezetben és ennek megfelelően megtervezzék, mit is viselne ma János Vitéz vagy éppen Iluska.

Robotok világa
Oktató: Ravasz Tamás

Építsünk együtt robotokat, programozzuk őket. A programozás, algoritmikus gondolkodás ma már elengedhetetlen része az életünknek. Viszont mennyire más úgy programozni, ha rögtön láthatjuk annak az eredményét is! Nem csak a képernyőn, hanem valós robotok mozdulnak meg, végzik el a feladatokat, amiket adtunk nekik, amikre beprogramoztuk őket. A robotok világa kurzus során a diákok megtanulják a 3 legfontosabb pillérét a robotikának, amit bízunk benne, hogy később a tanulmányaik során minden más területen is alkalmazni tudnak majd. Tervezés, építés, programozás. A kurzus mindenkinek szól, nem csak azok találják meg a számukra kedves feladatokat, akik programoznak vagy legózni szeretnek, ráadásul a legfontosabb, hogy mindent csapatban csinálunk. Fontos, hogy megismerjék egymást a diákok, tudják kinek mi az erőssége, hogy tudnak együttműködni a feladatok során.

Kirándulás – Kövend
Oktatók: Gál Álmos Dániel és Szabó Enikő

A foglalkozás keretén belül kimozdulunk a négy fal közül és Kövendre látogatunk. Különböző csapatépítő programokon vehetnek részt a diákok: vetélkedőre, Bioszkaland! foglalkozásra illetve méhészkedésre is sor kerül, végül pedig a helyi tűzoltókat is meglátogatjuk.

 

Marosvásárhely

 

Társasjáték délután
Oktatók: játszma.ro társasjáték üzlet munkatársai

Magyar és erdélyi fejlesztésű társasjátékokat ismernek meg a gyerekek. Vendégünk a Játszma.ro csapata lesz, akik felhívják a figyelmet a hazai tervezők játékaira.

Reneszánsz ékszerkészítés
Oktató: Fejér Henrietta

Mátyás király születésnapját megünnepelve reneszánsz ékszereket készítenek a gyerekek. Fejér Henrietta réz drótból tanítja meg az érdeklődőket a korabeli ékszerek készítésére

A kezed életet menthet
Oktató: Bara Andrea

A hirtelen szívmegállás a fejlett országokban az elhalálozás egyik vezető oka. Bekövetkeztekor csak az azonnali ellátás mentheti meg a beteg életét. Te mernél segíteni, ha valaki összeesik melletted? Félsz, hogy árthatsz? Vagy nincsenek meg az ismereteid? Ha fel kellene hívd a mentősöket tudnád, hogy mit kell mondj nekik? Amennyiben felmerültek ezek a kérdések a fejedben, akkor itt a remek alkalom, hogy választ kapj rájuk, ugyanis a FIT klubban megtanulhatjátok hogyan mérhető fel egy beteg eszmélete, légzése, illetve a felnőtt alapszintű újraélesztés technikáját is elsajátíthatjátok lépésről lépésre.

Empátia kuckó
Oktató: Nyikó Anetta

Az empátia kuckó egy érzékenyítő foglalkozás, amelynek célja a résztvevők figyelmének felhívása és tudatosságának növelése a különböző élethelyzetekben előforduló érzékeny vagy nehezen megérthető kérdésekre. A foglalkozás segít a gyerekeknek megérteni egymás különféle perspektíváit, kultúráit és élethelyzeteit. A különböző gyakorlatok elősegítik az empátia fejlődését, növelik a toleranciát és hozzájárulnak egy elfogadóbb, támogatóbb közösség kialakításához.

Néptánc: örökségünk, közösségünk
Oktató: Borsika néptáncegyüttes

A néptáncoktatás kiemelt fontosságú a kulturális örökség megőrzése és az identitás erősítése szempontjából. Nem csupán fizikai tevékenység, hanem közösségépítő eszköz is, amely segít az egyéneknek közelebb kerülni egymáshoz, miközben saját kreativitásukat is fejleszthetik. A néptáncok által közvetített érzelmek és történetek révén ráadásul lehetőség nyílik más kultúrák megismerésére és megértésére is. Összességében a néptáncoktatás olyan sokoldalú tevékenység, amely szórakoztató, egészséges és hozzájárul az egyén és a közösség fejlődéséhez egyaránt.

Kémiai kalandtúra: a reakciók varázslatos világa
Oktató: Zajzon Evelin Krisztina

Az esemény célja, hogy a résztvevők egy mélyebb megértést nyerjenek a kémiai reakciók működéséről és jelentőségéről. A tevékenységek és kísérletek segítségével arra összpontosítunk, hogy a résztvevők felfedezhessék az anyagok dinamikus viselkedését és a reakciók mögötti tudományt. Az izgalmas felfedezőúton célunk, hogy elmélyítsük és gazdagítsuk a gyerekek kémiai ismereteit, miközben élvezzük a kísérletek és felfedezések izgalmas világát!

Szociális expressz: Interaktív utazás a MÁSok világába
Oktató: Gyenes Kincső

A "Szociális expressz: Interaktív utazás a MÁSok világába" egy izgalmas és interaktív foglalkozás, amely lehetővé teszi a résztvevőknek, hogy felfedezzék és megértsék a különböző emberek élményeit és perspektíváit a társadalomban. Ez segít abban, hogy mélyebb megértést és empátiát fejlesszenek a különböző kultúrák, élethelyzetek és tapasztalatok iránt. A "Szociális expressz" nemcsak szórakoztató és kihívást jelentő, hanem segít abban is, hogy az emberek jobban megértsék és tiszteljék egymást a sokszínűségben és az eltérő élethelyzetekben.

Mi áll egy tökéletes fotó mögött?
Oktató: Veress Szabolcs

A tökéletes fotó létrehozásához alapvetően fontosak a fényképezés alapjai és a kompozíció megértése. A workshop során megismerheted ezeket az alapokat és tanulhatsz a sikeres kompozíciókról. Emellett áttekintjük a gyakori hibákat is, mint például a túlexponálás vagy az élesség hiánya. A cél az, hogy a képeid ne csak szépek legyenek, hanem történeteket is meséljenek. Ezáltal képes leszel hatékonyabban és kreatívabban használni a fényképezés technikáit.

Kódexek nyomában
Oktató: Márton Krisztina

A kódexek nyomában című workshop egy különleges alkotóműhely, ahol visszarepülhetünk az időben és felfedezhetjük a reneszánsz művészet varázslatos világát! Egy olyan kreatív foglalkozás, ahol a gyerekek megismerhetik a reneszánsz korszakot és saját reneszánsz stílusú névjegykártyákat/ könyvjelzőket, iniciálékat készíthetnek pergamenpapírra különleges kellékek használatával.

A családi filmektől a filmművészetig - útravaló a moziba induló vándor batyujába
Oktató: Tóth Gödri Iringó

Nem könnyű megtenni a lépést a gyerekkort átszövő rajzfilmek, animációsfilmes és családi filmek bájos, idilli világából a szélesvásznakat, a mozikat, filmfesztiválokat uraló alkotások fele. A kis vándor, aki a filmek világába indul felfedezőútra könnyen eltévedhet a Z kategóriás, értéket nem képviselő tömegfilmek rengetegében, a szappanoperák sűrű erdejében vagy épp a korhatár besorolás szempontjából nem megfelelő filmek tengerében kerülhet bajba. De egy-két tipp, egy mentális térkép, kalauz segítséget adhat abban, hogy mit érdemes nézni, hogy mitől jó egy film, hogy mitől annyira jó, hogy díjakat zsebel be az alkotója. Beszélgetünk arról, hogy a film lényege nem az, hogy az el nem olvasott háziolvasmányt gyorsan megismerje az ember és nem is az, hogy témában legyen, amikor a Marvel és DC szuperhősökről folyik a beszélgetés. A film élmény: szórakoztat, megnevettet, néha megríkat, elvarázsol, lenyűgöz. Ezt próbáljuk megmutatni.

Zárónap
Oktatók: Avram Éva Teréz és Székely Lajos

Csittszentiván-on töltünk el egy közös napot a gyerekekkel. A nap csapatépítő és jégtörő játékokkal kezdődik. Ezt követően két workshop-on vehetnek részt a gyerekek, párhuzamosan, forgóban. Fafaragást és hímzést tanulhatnak a gyerekek. Ezt követően közösen ebédelünk, majd élményprogramok várnak a klubosainkra.

 

Nagyvárad

 

A Csillagok birodalma - utazás a Naprendszeren innen és túlra
Oktató: Boldog Ádám

A Fiatal Tehetségek Klubja újabb alkalmán Boldog Ádám érkezik hozzánk, aki bepillantantást nyújt a világegyetem működésének titkaiba. A résztvevők egy Téridő Trambulin segítségével megismerkedhetnek a gravitáció természetével, a bolygók mozgásával, sőt a holdutazást is szimulálni tudják majd! A csillagképek birodalmába is bepillantást nyernek: testközelből ismerkedhetnek meg az ég leghíresebb konstellációival, sőt sajátjukat is megalkothatják majd! Végezetül a bolygók világában is elmerülünk, interaktív játék során összevetjük Naprendszerünk égitestjeit a más csillagok körül keringő exobolygókkal.

Találd meg a kollázs-nyelved
Oktató: Mikola Csengele

A kurzus célja, hogy a diákok a fotográfiára ne csak hétköznapi dokumentálás formájában gondoljanak, hanem felfedezzék a benne rejlő önkifejezési lehetőségeket. A kurzuson belül használt technikák egyike a kollázsolás. Ez egy hatékony módszer a fényképezés bemutatására úgy, mint művészeti ág. A kollázsolás teret enged a képzeletnek, kreativitásnak. Az alkotások által a gyerekek közelebb kerülhetnek a szerkesztési folyamatokhoz.

Az életmentés ABC-je
Oktató: Kegyes Dávid

Ez alkalommal igazi egészségügyi kalandokkal készülünk, Kegyes Dávid érkezik hozzánk Kolozsvárról. Célja, hogy a foglalkozásunk keretében megtanulják a résztvevő gyerekek, hogyan tudnak segíteni bajba jutott embertársaikon. Hogyan kell alapszinten újraéleszteni, mentőt hívni, sebeket ellátni. Mindemellett betekintést nyerhetnek a mentősök munkájába.

Titkok és trükkök az online térben
Oktató: Petru Barbara

Mitől lesz igazán jó egy fotó? Hogyan lesz egy márka igazán sikeres? Ezekre a kérdésekre keressük a választ a foglalkozás keretén belül. Hogy mit fogunk csinálni? Nagyon egyszerű: tartalmat gyártunk okosan. A tevékenységen résztvevők olyan trükköket tanulhatnak majd, amivel később könnyedén profi fotókat készíthetnek és saját cég alapjait tervezhetik meg. A foglalkozás célja, hogy a diákok megtanuljanak tudatosan tartalmat gyártani az online térben. Szóval...tudtok titkot tartani?

Kémiai kísérletek és labor varázslatok
Oktató: Balog Laura

A program során kémiai, fizikai és biológiai összefüggésekre világítunk rá a maguk komplexitásában. A gyermekek csapatmunka keretében saját maguk végezhetik el az adott kísérleteket, igazi labor eszközökkel és vegyi anyagokkal . A foglalkozás fő célja a játékos tanítás és az, hogy a gyermekek magabiztosabb lábakon álljanak a reál tantárgyak területein is, megtalálják a szépséget bennük.

Játék és tanulság
Oktató: Academy of cognitive training, Evan I. Sugar

Az Academy of Cognitive Training munkatársai látogatnak el hozzánk saját, fából készült logikai játékaikkal, amelyeket a csoport közösen próbálhat ki. Társasjáték-kvízzel készülünk, mely során a diákok csapatokban mérettethetik meg a társasjátékokkal kapcsolatos tudásukat.

Alkoss te is szuperhőst!
Oktató: Réti Kincső-Zita

Alkoss te is szuperhőst! A Sosemvolt Mesékkel való foglalkozás keretein belül, a tanulók megismerkedhetnek a magyar népmesékkel, azok elemeivel, motívumaival és a magyar népművészettel, mindezt egy modernebb köntösbe öltöztetve, a képregények és szuperhősök világának keresztül. Gondolkodtál már azon, hogy melyik magyar népmesei hős lenne, aki megmenti a világot? Ha lenne egy szuperhős szövetség vajon Babszem Jankó együttműködne a Fehér ló fiával? És a varázsbaboknak milyen szuper képességük lenne még? Esetleg lehet, hogy az Egyszemű óriás a világ elfoglalására törekszik? Gyere és játssz velünk, hogy megalkosd a saját magyar szuperhősöd, varázseszközét és segíts neki legyőzni az ellenséget. Meséld el a történetét egy képregény formájában!

Játszom, tehát vagyok (színházi foglalkozás)
Oktató: Csepei Zsolt

Kíváncsi vagy mi zajlik a kulisszák mögött? Szívesen vállalsz szerepet a színpadon? Érdekel a színészet és a színház világa? Következő foglalkozásunkon olyan gyakorlatokkal és játékokkal ismerkedhetsz meg, amelyek bármilyen színpadi helyzetben, vagy nyilvános szereplésen a segítségedre válnak. De a fő cél nem ez. Ennél sokkal fontosabb a játék. A játszani tudás. Bármennyire önfeledt is legyen, vagy a külső szemlélő számára kaotikusnak hasson, a játéknak mindig vannak szabályai. Ezeket felfedezni, megérteni, követni, hasznosítani nem mindig könnyű feladat, főleg, amikor sok más emberhez is alkalmazkodunk kell. A foglalkozáson ezen kimondott- és ki nem mondott szabályok mentén fogunk együtt játszani, megtapasztalni az egymásba vetett bizalom erejét, miközben a háttárben a koncetrációnkat, a testudatunkat, a fantáziánkat edzzük.

Szirmok és színek
Oktató: Talmács Kriszta

Képzeld el, hogy egy varázslatos helyre léptél, ahol a virágok mesélnek. Mintha egy titkos kertben lennél, ahol a virágok történeteit hallgathatod meg, miközben színek és illatok kavalkádja ölel körül. Itt, ebben a csodálatos kertben te leszel az igazi művész. Izgalmas és illatos virágokból, ágakból, levelekből készítünk csodás kompozíciókat. Megtudhatjátok, milyen sokfajta virágcsokor létezik, tanulhattok a virágkötészet alapjairól, színharmóniáról, formavilágról, megtudhatjátok hogyan tudtok szép és harmonikus alkotásokat készíteni belőlük szeretteiteknek.

Természetkalandok: FIT gyalogtúra
Oktató: Barna Hajnalka

Fedezd fel velünk a festői Partiumot egy izgalmas gyalogtúra során! Szereted a természetet? Szeretsz új helyeket felfedezni? Érdekel a túrázás? Ha ezekre a kérdésekre igennel válaszoltál, akkor van egy fantasztikus hírünk számodra! Ezúttal egy varázslatos túrára hívunk! Nagyváradról közösen mikrobusszal Barátkáig (Bratca) utazunk, majd a Sebes-Körös mellett elhaladva a piros ponttal jelzett turistaútvonalon indulunk tovább. Első megállónk egy filagória a folyó partján, ahol a túrázás alapjairól tanulunk, ehhez hasznos tippeket és trükköket ismerünk meg. A pihenő után emelkedni kezd az ösvény az erdő felé, majd letérünk az Ökrök-vízeséshez (Cascada Boiului). A patak mentén, egy keskeny ösvényen haladva elérjük a lenyűgöző, 8 méter magas vízesést. A túra végén leereszkedünk a Sebes-Körös partjára, ahol a buszunk vár ránk, és hazautazunk egy felejthetetlen nap után. Csatlakozz hozzánk egy élményekben gazdag kirándulásra!

 

Sepsiszentgyörgy

 

Művészet és matematika
Oktató: Csáki Barbara

A következő Fiatal Tehetségek Klubja alkalmon a gyermekek új perspektívából ismerkedhetnek meg a matematikával: nem mindennapos geometriai fogalmak kerülnek terítékre, majd testek építésére tevődik a hangsúly különböző elemekből, végül síkbeli alakzatok rajzolására kerül sor, csokiból. Oktató: Csáki Barbara, MCC-s munkatárs, illetve matematika szakos tanárnő. A kurzus célja a kézügyesség, kreativitás, illetve térlátás fejlesztése.

Játék és tánc
Oktatók: Virág Endre és Virág Imola

A következő Fiatal Tehetségek Klubja alkalmán a főszerep a hagyományoké, néptáncé lesz. A tánc eredetéről, jeles napokról, népszokásokról, népi játékokról, népdalokról tanulhatnak a gyerekek, mindemellett felcsíki és moldvai táncok elsajátítására is sor kerül. Ez alkalomból Virág Imola a Háromszék Néptáncegyüttes oktatója és Virág Endre a Háromszék Néptáncegyüttes igazgatója érkezik hozzánk. Céljuk, a diákok érzelmi, esztétikai, erkölcsi érzelmének fejlesztése, valamint a szülőföld iránti szeretet megtartása, fokozása, hiszen a néphagyományhoz kapcsolódó foglalkozások erősítik a közösséghez tartozás érzését.

Robotok világa
Oktató: Tóth Szilárd

Ezen a márciusi alkalmon a résztvevők megépíthetik saját lego robotjukat. Ezután programozási alapokkal bővíthetik tudásukat, melynek tárgya természetesen az összerakott lego tárgy lesz. Különböző mozgásokra, illetve szenzoros mozgásokra késztethetik majd a gyerekek "őket".

Készülődés a húsvétra
Oktató: Benkő Éva

Ezen az alkalmon a húsvét ünnepére való készülődésre tevődik a hangsúly. Pontosabban a tojásírási technikákkal ismerkedhetnek meg a kisdiákok, miközben az ehhez az ünnephez kapcsolódó szokások és hagyományok világát ismerhetik meg közelebbről.

Dobbanó hangok
Oktató: Ferencz Áron

Ez alkalommal a diákokat ritmusokkal és ütőshangszerekkel vezetjük végig, nemcsak a dobok és a zene, de az egész emberiség fejlődéstörténetén. Megismerkedünk a hang, a csend és a zene fogalmával, azok szerepével a természetben. Elindulunk egy közös úton, hogy megismerjük az állatok zenehangját, hiszen a bemutatott állatok hangja is zeneként értelmezhető. Végigjárjuk az anyagok megmunkálásának szakaszait: hogyan lett a fa, kő, fém hangszer; minden anyaghoz egy ütős hangszercsoportot rendelünk, és azok hangját meghallgatjuk. Szó esik a nyelv keletkezéséről és a hangzó szavaink formáiról. Emberi mivoltunk egyik legfontosabb tulajdonságáról, a tudatosságunkról társalgunk a gyermekek nyelvén. A diákok az interaktív, intenzív, dinamikus és hanghatásokkal teli koncertfoglalkozás után behunyt szemmel, elcsendesülve hallgatják a zenét, dolgozzák fel és mélyítik el az elhangzottakat. A foglalkozás célja, hogy játékos módon mutassa be a zene és az emberiség fejlődésének összefüggéseit.

Környezettudatosság és természetvédelem
Oktató: Szejke Dóra

A foglalkozás keretén belül a gyerekek szó szerint is "körbejárva a témát" mindegyik állomásnál más-más szempontból vizsgálhatják a természetismeret témájához tartozó elemeket. A hangsúly a minél közvetlenebb megtapasztaláson és felfedezésen van, amely az élővilág lényeit és jelenségeit közelebb viheti a tanulókhoz. Interaktív, játékos módszerekkel, a gyerekek készségeit mozgósítva igyekszünk felszítani és megerősíteni kíváncsiságukat és érdeklődésüket, fejleszteni az önálló ismeretszerzés képességét.

Rejtélyes építészet
Oktató: Csáki Bartha Zonga

A kurzus során a résztvevők megismerkedhetnek Sepsiszentgyörgy műemléképületeivel, különös tekintettel Kós Károly épületeire, betekintést nyerhetnek a századelő világába, illetve közelebbről megvizsgálhatják és belakhatják Kós ikonikus építészeti remekművét, a Székely Nemzeti Múzeumot. A városi séta során játékos feladatokkal, drámajátékkal, kvízkérdésekkel és irányított beszélgetéssel segítjük hozzá a gyerekeket épített környezetük megismeréséhez, megszeretéséhez.

Média ismeretek
Oktató: Boldizsár Zeyk Anna

A klubdélutánon tudatosítjuk médiafogyasztási szokásainkat, összehasonlítjuk az online és az offline világot, figyelve ezek pozitívumaira és negatívumaira. Szó lesz hírességekről, a sztársággal járó népszerűség előnyeiről, hátrányairól, betekintünk az intejúkészítés rejtelmeibe, majd a cyberbullying témakörben egy inteaktív társasjátékot is kipróbálunk, amihez elhozhatjátok a kedvenc kisméretű játékbábutokat. Mindez pedig sok-sok játékkal és igazi csapatmunkával fűszerezve várja a kíváncsi klubtagokat.

Ismerkedés a hungarikumokkal
Oktató: Szőts Papp Zsuzsa

Foglalkozásunk célja a hungarikumokkal való ismerkedés. Mindezt Szőts Papp Zsuzsa hungarikum bizottságtag közreműködésével, vezetésével ismerhetik meg a résztvevők. Szó lesz arról, hogy milyen kritériumok alapján kap egy termék hungarikum elismerést és egyáltalán mit is takar ez a fogalom. A gyerekek egy-egy bizottságtag szerepébe bújva fedezhetik fel a részleteket. A tevékenység egyik csúcspontjának ígérkezik néhány hungarikum megkóstolása. Várunk szeretettel minden kedves érdeklődőt!

Veresszéki zárónap
Oktató: Kádár Kincső

Fedezd fel velünk a festői Partiumot egy izgalmas gyalogtúra során! Szereted a természetet? Szeretsz új helyeket felfedezni? Érdekel a túrázás? Ha ezekre a kérdésekre igennel válaszoltál, akkor van egy fantasztikus hírünk számodra! Ezúttal egy varázslatos túrára hívunk!

 

Szatmárnémeti

 

Élménypedagógiai műhelymunka
Oktató: Vad Zoltán

A tanulási motiváció kapcsán kulcsfontosságú az élmény jelentősége a tanulási folyamatban. Ha a tanulás érzelmileg és intellektuálisan élményt jelent, akkor nő az ismeretek befogadásának intenzitása és mélysége. Így a tanulás nemcsak örömtelivé, de hatékonyabbá is válik. A foglalkozás során arra kapunk választ, hogy milyen módszereket kell alkalmazniuk a tanulóknak, hogy a tanulás valóban örömteli és hatékony legyen.

Környezetvédelem
Oktató: Szejke Dóra

Érdekel titeket a természetjárás? Szeretnétek jobban megismerni a Kárpát-medence élővilágát? Esetleg a világunkban rejlő értékeket szeretnétek tudatosan megvédeni? Ezen a kurzuson felhúzzuk a képzeletbeli túracipőt és felfedezzük együtt a világot egy ökológus szemüvegén keresztül nézve. Utána azt is megismerjük, hogy mi veszélyezteti a bolygónkat, és kigondoljuk, mivel tudnátok Ti is hozzájárulni a környezet megvédéséhez. A foglalkozás során pedig kilépünk az osztályteremből, és kicsit körül is nézünk a minket körülvevő természetben. Gyere velünk egy globális felfedezőútra, hogy aztán tudással és bölcsességgel a zsebedben térhess vissza saját helyi környezetedbe, családod körébe, ahol napról-napra egyre több izgalmas és hasznos gyakorlati lépést tehetsz egy környezettudatosabb, természetközelibb, emberségesebb jövőért!

Társasjáték délután
Oktató: Boros Noémi

A gyermekek három társasjátékot próbálhatnak ki majd a foglalkozás során: Mátyás, Honfoglaló és Magyar Népmesék cimű játékokat. A társasjáték segít felfedezni a magyar történelem, és a magyar népmesevilág rejtelmeit. Próbára tesszük a gyermekek kreativitását és kooperációs készségeit.

Kommunikáció és konfliktuskezelés
Oktató: Lepedus István

A konfliktusok elkerülhetetlen részei az emberi életnek, előfordulnak mindenhol, ahol két vagy több ember találkozik. De vajon miért van ez így? A konfliktus gyakran negatív jelzőként használt fogalom, mégis, megfelelő kezelése révén a fejlődés és a megújulás lehetőségét is magában hordozza. A kulcs a megfelelő kezelésében rejlik: az ismeretek és a megértés eszközeivel felszerelkezve tehetjük a konfliktusokat konstruktívvá és hasznossá.

Természettudományi kísérletek
Oktató: Fülöp Zsolt

Érdekel, hogy mitől színesek a tüzijátékok? Hogyan épül fel egy atom? Hogyan készíthetünk oxigént? Szeretnél igazi vegyszereket használva, labor körülmények között kísérletezni? Érdekel, hogyan kísérletezhetsz otthon is biztonságosan? A természettudományos kísérletek kurzus az iskolai oktatásban háttérbe szoruló fizikai, kémiai és biológiai tudományterületeket ölelik fel. Diákjaink izgalmas felfedezéseket tehetnek szakképzett oktatóink vezetésével, illetve biztonságos körülmények között kipróbálhatnak különféle kísérleteket is. Megtapasztalhatják, hogy milyen természeti összefüggések hálózzák be mindennapi életünket, mik a jelenségek tudományos magyarázatai.

Az állatvilág rejtelmei
Oktató: Lovas Dalma

Érdekel, hogy miért nem minden bogár rovar, de minden rovar bogár? És vajon készítettél már nekik hotelt? A foglalkozás során megismerkedhetsz az állatvilág rejtelmeivel, megtudhatod, hogy például hogyan töltik mindennapjaikat a hűllők. Mindezt jétákokon és érdekesebbnél érdekesebb feladatokon keresztül.

Csodálatos emberi test
Oktató: Réder Dalma

A foglalkozás során a diákok játékos feladatokon és kísérleteken keresztül ismerkedhetnek meg az emberi test csodálatos felépítésével és működésével. A tüdő és az emésztési rendszer modellezésén keresztül pedig még jobban megismerhetik azok működését. De arról is szó lesz majd, hogy miként hat a sportolás a testünkre, és a gyerekek megoszthatják majd ezzel kapcsolatos tapasztalataikat is.

Meseszövés
Oktató: Fülöp Andrea

,,Meghalt Mátyás, oda az igazság.’’-tanítja a népi bölcselet, de vajon milyen volt Mátyás király a valóságban? Kiderül-e a mondáinkból? Az MCC következő Mátyás királyról szóló tevékenységén ennek is utánajárunk, miközben megismerkedünk mondakincsünk legszebb gyögyszemeivel. Játékosan és élményszerűen megfejtjük azt is, hogy ezekből mi a valóság és mi a történelem. Élőszavas mesemondással, drámapedagógiai és élménypedagógiai mozzanatokkal fogjuk közelebb hozni magunkhoz Mátyás király korát, alakját.

 

Székelyudvarhely

 

Királyi kincsvadászat
Oktató: Bodor Réka és Vitus Tamás

A Szabadulószoba kaland során különféle izgalmas, kreatív, logikai és csapatfeladatok várnak rátok, miközben próbáljátok megtalálni Mátyás király elrejtett kincses ládáját. A csapatmunka és a logikai gondolkodás segíteni fog abban, hogy sikeresen megtaláljátok. Ez nem csak szórakoztató, de tanulságos kaland is lesz, hiszen belekóstolhattok a történelem izgalmas világába és csapatépítés és az tettrekészség fejlesztésének kiváló eszköze is. Ne hagyjátok ki ezt a kihívást! Gyertek és ünnepeljük együtt Mátyás király születésnapját, merüljetek el az ő titokzatos világában.

Művészet és matematika
Oktató: Boldog Renáta

A gyermekek új perspektívából közelíthetnek a matematika világa felé: geometriai fogalmakkal ismerkednek, testeket építenek különböző elemekből, tanulnak a kahoot!-tal, majd a síkbeli alakzatokat rajzolnak csokiból.

Kommunikációs stílusaink, avagy hogyan kommunikáljunk hatékonyan?
Oktatók: Gergely Kata és Vitus Tamás

Kommunikációs stílusaink, avagy hogyan kommunikáljunk hatékonyan? című tréning egy interaktív és gyakorlatias foglalkozás. Ennek célja, hogy a gyerekek felismerjék, megértsék és elmélyítsék a különbféle kommunikációs stílusok sajátosságait, mely hozzájárúl a hatékonyabb kommunikációhoz. A program során lehetőség adódik arra, hogy megismerjünk és gyakoroljunk pár kommunikációs stílust.

Népi motívumok a hétköznapokban
Oktató: Gergely Kata

Foglalkozásunk a magyar népi motívumok köré épül. Első körben szó lesz a leggyakoribb népi motívumok jelentéséről, majd a tevékenység második felében a megszerzett ismereteket gyakorlatba ültetnénk, mégpedig szatyorfestés keretében. Mindezzel szeretnénk ha fiataljaink nem csupán betekintést nyernének a népi motívumok világába, hanem magukkal vinnék egy kis részét a mindennapokba is.