Kolozsvár

Kolozsvár

 

Környezetvédelem
Oktató: Cseh Apolka

A foglalkozás keretén belül a gyerekek szó szerint is "körbejárva a témát" mindegyik állomásnál más-más szempontból vizsgálhatják a természetismeret témájához tartozó elemeket. A hangsúly a minél közvetlenebb megtapasztaláson és felfedezésen van, amely az élővilág lényeit és jelenségeit közelebb viheti a tanulókhoz. Interaktív, játékos módszerekkel, a gyerekek készségeit mozgósítva igyekszünk felszítani és megerősíteni kíváncsiságukat és érdeklődésüket, fejleszteni az önálló ismeretszerzés képességét.

Elsősegély-gyorstalpaló
Oktató: Kegyes Dávid

A foglalkozás keretében a résztvevők olyan alapvető ismereteket sajátíthatnak el az elsősegélynyújtás területén, amelyekre életük bármelyik pillanatában szükségük lehet. Hogyan tudnak segíteni bajba jutott embertársaikon, hogyan kell alapszinten újraéleszteni, mentőt hívni, sebeket ellátni - ezekre a témákra fókuszál a FIT Klub ezen alkalma.

Dobbanó Hangok
Oktató: Ferencz Áron

Ferencz Áron küldetésének tartja a zene iránti szeretet, a kreatív önkifejezés iránti kedv megteremtését a gyermekekben. A Dobbanó hangok című műsora egy olyan interaktív gyermekelőadás, amelyben Ferencz Áron a diákokat ritmusokkal és ütőshangszerekkel vezeti végig, nem csak a dobok és a zene, de az egész emberiség fejlődéstörténetén. Az egy órás előadás intenzitása egy koncerthez hasonlít, de interaktív jellege okán mindvégig bevonja, elvarázsolja közönségét. Először ritmus- és tapsjátékok révén ismerkedünk, egymásra hangolódunk. Majd néhány perces elmélet következik, ahol kérdez – felelek útján megismerkedünk a hang, a csend és a zene fogalmával és szerepükkel a természetben. Miután elegendő alapismeretet szereztünk és be is melegedtünk, elindulunk egy közös úton, hogy megismerjük az állatok zenehangját, hiszen a bemutatott állatok hangja is zeneként értelmezhető. Az ember, a hang és a hangszer viszonyának bemutatása már az emberi fejlődés útjára terel. Végigjárjuk az anyagok megmunkálásának szakaszait: hogyan lett a fa, kő, fém hangszer. Mindezt úgy, hogy minden anyaghoz egy ütős hangszercsoportot rendelünk és azok hangját meghallgatjuk, miközben mesélek keletkezésükről. A hangszerbemutatók között, az előadás csúcspontján szó esik a nyelv keletkezéséről és a hangzó szavaink formáiról, innen az előadás címe. Itt találkozunk a dobfelszereléssel és ezzel együtt belépünk a modern korba. Ez már ismerősebb terep, ahol az elektronikus hangszerek és az elektronikus zene a főszereplő. Végezetül az akusztikus hangszerek világának egyik legújabb tagja meglepetéssel zárja az órát, egyben visszakormányozza hajónkat a kezdetekre. Csodálatos hangja mellett emberi mivoltunk egyik legértékesebb tulajdonságáról, a tudatosságunkról társalgunk a gyermekek nyelvén. A diákok egy óra interaktív, intenzív, dinamikus és hanghatásokkal teli koncert-tanóra után, behunyt szemmel elcsendesülve hallgatják a zenét, dolgozzák fel és mélyítik el az elhangzottakat. A műsor után közös élményzenélésre kerül sor.

Húsvétváró foglalkozás
Oktatók: Erdélyi Hagyományok háza munkatársai

Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány célja és küldetése az erdélyi és a hagyományos kultúra részét képező letűnt, vagy eltűnőben lévő kisközösségi kultúra, a néphagyományok, népművészet és népi kultúra elemeinek megőrzése, életben tartása, élővé tétele, átörökítése, valamint visszajuttatása a ma és holnap kulturális közéletébe. A foglalkozáson résztvevő diákok a húsvéti hagyománykörrel ismerkedhetnek játékos módon.

Társasjáték-délután a Kubuk-kal
Oktató: Kubuk

A társasjáték délután keretén belül a gyerekek megtudhatják, hogyan is készül egy társasjáték, milyen lépései vannak a tervezésnek és a kivitelezésnek? Sőt, egy gyakorlat erejéig ők maguk is társasjáték-készítővé válhatnak. A foglalkozás második felében a játéké a főszerep, a diákok magyar fejlesztésű társasjátékokkal ismerkedhetnek.

Természettudományos kísérletek
Oktató: Balog Laura

A foglalkozás egy rövid bevezetővel kezdődik a természettudományokkal kapcsolatosan, ahol a diákok az oktatóval közösen átbeszélik az alapfogalmakat a kémia, fizika és biológia világából. A résztvevők csapatban dolgozva ismerkedhetnek meg a különböző vegyi anyagokkal, és saját maguk végezhetik el az adott kísérleteket, labor eszközöket használva. A foglalkozás célja a játékos tanítás és, hogy rálátást nyerjenek a gyerekek a természettudományok gyakorlati és elméleti részére. Köpenyeket és szemüvegeket fel, várunk minden kisérletezni vágyót!

Titkok és trükkök az online térben
Oktató: Petru Barbara

Mitől lesz igazán jó egy fotó? Hogyan lesz egy márka igazán sikeres? Ezekre a kérdésekre keressük a választ a foglalkozás keretén belül. Hogy mit fogunk csinálni? Nagyon egyszerű: tartalmat gyártunk okosan. A tevékenységen résztvevők olyan trükköket tanulhatnak majd, amivel később könnyedén profi fotókat készíthetnek és saját cég alapjait tervezhetik meg. A foglalkozás célja, hogy a diákok megtanuljanak tudatosan tartalmat gyártani az online térben. Szóval...tudtok titkot tartani?

Tervezz te is! - látványtervezői foglalkozás
Oktató: Bocskai Gyopár

A Tervezz te is! látványtervezői foglalkozás keretén belül Bocskai Gyopár, színházi látványtervező érkezik az MCC Kolozsvári Képzési Központjába. A résztvevő diákok a díszlet- és jelmeztervezés világával ismerkedhetnek, betekintve a színházi látványtervezés kulisszái mögé. Különböző anyagokkal, a színek megfelelő kombinációival, öltözködéstörténettel ismerkedhetnek meg, majd Petőfi Sándor János Vitéz c. verses meséjének karaktereit megismerve ők maguk is egy látványtervező bőrébe bújhatnak. A feladat, hogy közösen elképzeljék ezeket a karaktereket mai, modern környezetben és ennek megfelelően megtervezzék, mit is viselne ma János Vitéz vagy éppen Iluska.

Robotok világa
Oktató: Ravasz Tamás

Építsünk együtt robotokat, programozzuk őket. A programozás, algoritmikus gondolkodás ma már elengedhetetlen része az életünknek. Viszont mennyire más úgy programozni, ha rögtön láthatjuk annak az eredményét is! Nem csak a képernyőn, hanem valós robotok mozdulnak meg, végzik el a feladatokat, amiket adtunk nekik, amikre beprogramoztuk őket. A robotok világa kurzus során a diákok megtanulják a 3 legfontosabb pillérét a robotikának, amit bízunk benne, hogy később a tanulmányaik során minden más területen is alkalmazni tudnak majd. Tervezés, építés, programozás. A kurzus mindenkinek szól, nem csak azok találják meg a számukra kedves feladatokat, akik programoznak vagy legózni szeretnek, ráadásul a legfontosabb, hogy mindent csapatban csinálunk. Fontos, hogy megismerjék egymást a diákok, tudják kinek mi az erőssége, hogy tudnak együttműködni a feladatok során.

Kirándulás – Kövend
Oktatók: Gál Álmos Dániel és Szabó Enikő

A foglalkozás keretén belül kimozdulunk a négy fal közül és Kövendre látogatunk. Különböző csapatépítő programokon vehetnek részt a diákok: vetélkedőre, Bioszkaland! foglalkozásra illetve méhészkedésre is sor kerül, végül pedig a helyi tűzoltókat is meglátogatjuk.