Csíkszereda

Csíkszereda

 

Bioszkaland.
Oktató: Nagy Réder-Dalma

A kurzus célja a természettudományokkal, azon belül is leginkább a gerinces állatok biológiájában való élményalapú ismerkedés, a természetben, s ezáltal a szervezetünkben is fellelhető összefüggések tudatos észrevétele, felfedezése. A tudományos ismeretek átadása mellett teret adunk, hogy a diákok gyakorlatban is kipróbálhassák az elméletben tanultakat, ami gyakran (főleg a boncolások alkalmával) a félelmek leküzdésével is jár. A kurzuson helyet kap az egyéni-, páros- és csapatmunka is, amik során hol a mély koncentrációt, hol pedig a játékos szellemet erősítjük.

Királyi kincsvadászat
Oktatók: Lázár Cecília és Vitus Tamás

A Szabadulószoba kaland során különféle izgalmas, kreatív, logikai és csapatfeladatok várnak rátok, miközben próbáljátok megtalálni Mátyás király elrejtett kincses ládáját. A csapatmunka és a logikai gondolkodás segíteni fog abban, hogy sikeresen megtaláljátok. Ez nem csak szórakoztató, de tanulságos kaland is lesz, hiszen belekóstolhattok a történelem izgalmas világába és csapatépítés és az tettrekészség fejlesztésének kiváló eszköze is. Ne hagyjátok ki ezt a kihívást! Gyertek és ünnepeljük együtt Mátyás király születésnapját, merüljetek el az ő titokzatos világában.

Művészet és matematika
Oktató: Boldog Renáta

A gyermekek új perspektívából közelíthetnek a matematika világa felé: geometriai fogalmakkal ismerkednek, testeket építenek különböző elemekből, tanulnak a kahoot!-tal, majd a síkbeli alakzatokat rajzolnak csokiból.

Húsvétváró az Erdélyi Hagyományok Házával
Oktatók: Erdélyi Hagyományok háza munkatársai

Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány célja és küldetése az erdélyi és a hagyományos kultúra részét képező letűnt, vagy eltűnőben lévő kisközösségi kultúra, a néphagyományok, népművészet és népi kultúra elemeinek megőrzése, életben tartása, élővé tétele, átörökítése, valamint visszajuttatása a ma és holnap kulturális közéletébe

Egészségügyi tudatosság
Oktató: Orbán Zsófia

Alkohol, drog, kávé, cigaretta - addikciók. Mi a különbség a függőséget okozó anyagok között? Milyen élettani hatásai vannak a különböző szereknek? Mik ezeknek a jogi vonatkozásai? Mire érdemes ügyelni? Szerencsejáték és internet - függőségekről másképp. Gyakorlati példák, közös vitafórum, szemléletformáló játékok.

Kommunikációs stílusaink, avagy hogyan kommunikáljunk hatékonyan?
Oktatók: Gergely Kata és Vitus Tamás

Kommunikációs stílusaink, avagy hogyan kommunikáljunk hatékonyan? című tréning egy interaktív és gyakorlatias foglalkozás. Ennek célja, hogy a gyerekek felismerjék, megértsék és elmélyítsék a különbféle kommunikációs stílusok sajátosságait, mely hozzájárúl a hatékonyabb kommunikációhoz. A program során lehetőség adódik arra, hogy megismerjünk és gyakoroljunk pár kommunikációs stílust.

Világvallások
Oktató: Bodor Lóránd

A foglalkozás során betekintünk a kereszténység, judaizmus, iszlám, buddhizmus és hinduizmus világába. Megismerkedünk ezen hagyományok nagy tanítóival és bölcsességeivel; megfigyeljük videók és hanganyagok segítségével, hogy milyen szokásvilágot (szimbólumokat, rítusokat, gyakorlatokat) alakultak ki példájuk nyomán

Radioaktivitás ABC
Oktató: Incze Réka

Szeretnéd megtudni, hogy mit jelent a radioaktivitás, mint jelenség? Hogy honnan és hogyan alakulhat ki a radioaktivitás? Ezen foglalkozás által konkrét példákat fedezhetünk fel, illetve összefüggéseket vizsgálhatunk meg az emberi test, szervezet, egészség és a radioaktivitás között.

Népi motívumok a hétköznapokban
Oktató: Gergely Kata

Foglalkozásunk a magyar népi motívumok köré épül. Első körben szó lesz a leggyakoribb népi motívumok jelentéséről, majd a tevékenység második felében a megszerzett ismereteket gyakorlatba ültetnénk, mégpedig szatyorfestés keretében. Mindezzel szeretnénk ha fiataljaink nem csupán betekintést nyernének a népi motívumok világába, hanem magukkal vinnék egy kis részét a mindennapokba is.

"Mondjuk ki!"
Oktató: Kovács Eszter

A foglalkozás egy átfogó felkészülést nyújt a nyilvános beszédek megtartására, versmondásra, iskolai szereplésre, egyszóval minden olyan helyzetre, amikor személyesen vagy akár online formában szeretnénk és kell megnyilatkoznunk. A foglalkozás első szakasza a lámpaláz leküzdésének módozatait veszi szemügyre. Ide tartoznak a légzőgyakorlatok, a száj és a nyelv bemelegítő gyakorlatai több feladatsoron keresztül, ahol közösen és egyéni módon is gyakorolunk. Ezt követi a zöngés, zöngétlen hangok “keresése”, játsszva a szavakkal. Majd az orrhangok jellemzőit vesszük szemügyre, illetve ezek előnyeit, hátrányait. A foglalkozást folytatjuk a tiszta magánhangzók gyakorlásával, illetve a magas és mély magánhangzós szavak zsonglőrködésével. A foglalkozás gyakorlataiban megtalálhatók versek, mondókák, közmondások, dalszövegek, nyelvtörők stb. A következő szakasz a nyilvános beszéd témakörében a prezentáció készítés és előadás-tartás a tervezéstől egészen a kivitelezésig. Megnézzük, hogy hogyan lehet érdekes, figyelmet megragadó előadást tartani, melyek azok a gyakori hibák, amiket, legjobb elkerülni. A foglalkozás végén egy közös feladat lesz a “híradó műsorának” időjárásjelentését megírni, majd előadni. A bemondásról feltételt készítünk, amit a helyszínen visszanézünk, kielemzünk.